logo

reklam

Koalisyonun CHP’li Olmasını Diliyorum


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

7 Haziran genel seçimlerinin üzerinden ciddi bir süre geçti. Belki henüz kanunen süre başlamamış olsa da artık vatandaşın kafasında süre dolmak üzere. Çarşı Pazar karışmadan vatandaş biran önce koalisyon sürecinin başlamasını ve sürecin ya herro ya merro sona ermesini bekliyor.

Bu süreçte bende fikirlerimi paylaşayım. Başlıkta da olduğu gibi benim kalbimden ve aklımdan geçen AK Parti-CHP koalisyonudur. Neden mi? İşte nedenlerim.

Öncelikle hemen belirtmekte fayda var. Ben AK Partisiz bir seçeneğin pek mümkün olmadığını görüyorum. Bu noktada gerek MHP, gerekse de HDP’nin birbirlerine karşı duruşlarının süreci başlatmayacağına inandığım gibi, CHP’nin 3’lü seçeneği istemesinin de dostlar alışverişte görsün anlamı taşıdığına inanıyorum. Aslında CHP bu üçlü seçeneği kesinlikle kafasında benimsemiyor. Hatta aklının ucunda bile yok. Bu parti sadece seçimden çıkan tablonun sonucunda oyun bozan gözükmemek, seçmene olası bir erken seçim durumunda hesap veremez hale gelmemek adına üçlü seçeneği ben değil diğerleri istemiyor şeklinde seçmen nezdinde algı oluşturulmaya çalışıyor. Bu nedenden dolayıdır ki ben üçlü koalisyon seçeneğinin gerçekçi olmadığını düşünüyorum.

MHP’nin seçim akşamı itibariyle yaptığı açıklamalar ve de halen tutunduğu tavır MHP’li seçeneğin ihtimalini her geçen gün düşürüyor. Ayrıca bu tavır bana gelecek adına da kaygı veriyor. MHP ile kurulacak bir hükümetin tıpkı 2002’de olduğu gibi hedeflenen süreden erken sona ereceği ve ülkenin ani bir erken seçim sürecine gireceği yönünde kaygılarım var. MHP’nin koalisyon kurma sürecinde sürekli yeni taleplerde bulunabilme ihtimalinin, MHP’siz bir koalisyon kurma ihtimali kalmaması durumunda ülkeyi zorlayacağına inanıyorum. MHP ile yapılan görüşmeler ekonomik ve sosyal açıdan sıkıntı oluşturabileceği gibi, kurulduktan sonra da sürekli bir diken üzerinde olma durumunu doğuracaktır. Bu da bence ülkemiz açısından 2002 ve öncesi dönemleri yeniden yaşama anlamına gelecektir ki, bu hiçte iç açıcı değildir.

MHP’li seçeneği istemememdeki başka bir neden ise Türkiye’nin son 7 yılda girdiği çözüm süreci noktasında geri adım atmama adınadır. Eğer bu sürece girildi ise ve bu ülkenin AK Parti dışındaki partilerin hepsinin HDP’in barajı geçmesine sevindiler ise bu sürecin devam etmesi doğru karardır. O vakit MHP’li bir seçenek şuan için doğru bir karar değildir.

Neden CHP’li olsun istiyorum?

Ülkenin son yıllarda girdiği süreç, AK Parti ile ilgili kamuoyundaki bir çok iddianın yarattığı sosyal ortam, Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili oluşturulan ‘Diktatör’ söylemleri gibi sebeplerden dolayı artık sol bir seçeneğin ülkede uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Bunca yıldır sürekli olarak kamuoyuna iddialar ortaya atan CHP’nin ve ülkemizin sol kesiminin ülke idaresinin içerisinde olması ülkede psikolojik olarak bir rahatlatama sağlayacaktır. Adeta ülke nefes alacaktır. AK Parti’nin de biraz dinlenmesi, icraatlarını yaparken toplumun daha geniş kitlelerinin onayını alması, geniş tabanlı bir hükümetin kurulması adına bence CHP’li seçenek en doğru seçenektir. Meclisteki temsil oranı, ülkenin girdiği çözüm sürecinin CHP’nin de sürecin içerisine çekilmesi ile daha sağlıklı ilerlemesi adına bu seçeneğin en azından iki yıl bu ülkede uygulamaya konması şarttır. Toplumda başta CHP olmak üzere sol partilerin oluşturduğu gerilim ortamının, bu gerilime AK Parti’nin başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok bakan ve milletvekilinin de gerek açıklamalar gerekse de uygulamalar ile katkı sağlamaları nedeniyle daha fazla büyümemesi adına CHP’li seçenek gereklidir. Bu benim CHP’li seçeneğe destek verişimin ana nedenidir.

CHP bugüne kadar AK Parti’nin yaptığı tüm uygulamaları vatan hainliğine götürecek derecede eleştirmiştir. Madenler, HES’ler, Nükleer Santral, Üçüncü Havalimanı, Trakya’da açılacak yeni boğaz ve benzeri projelerine CHP’nin ortaya koyduğu muhalefet ve durdurma çabalarının karşılığında iktidarda bir CHP’yi görme adına talebimdir. CHP iktidara geldiğinde halka söylediği söylemleri uygulayıp uygulamayacağı, uygularsa nasıl bir yöntem tercih edeceği, bu yatırım ve hedeflerin AK Parti nezdinde değil daha geniş katılım ile gerçekleştirilmesi adına da önemli olacağını düşünüyorum. CHP’yi artık sürekli muhalefette değil artık iktidarda da bu milletin görmesi gerekir.

CHP seçim sürecinde sürekli olarak vaatler üretti. ‘Bu vaatleri acaba muhalefetti söylemek kolay ancak iktidarda uygulamak kolay mı?’ sorusuna da yanıt bulmak adına CHP’li seçenek önemlidir. Türkiye’nin laik, sosyal ve hukuk devleti olduğu ve son 12 yılda bu çizgiden ülkenin çıktığı iddialarının gerçek olup olmadığının CHP’nin iktidarda daha rahat görebileceği, bu yola girildi ise bu yoldan ülkenin çıkabilmesi adına CHP’nin iktidarda sergileyeceği performansın hem halk tarafından görülmesi hem de AK Parti’nin icraatlarını daha rahat denetleyerek varsa olumsuzluk engellemesi yoksa da daha cesurca uygulaması adına da CHP’li seçeneğin önemi vardır.

Kısacası CHP’li seçenek ülkeye nefes aldırır. Ülke elden gidiyor, diktatörlük geliyor iddialarının artık bu milletin gündeminde çıkması isteniyor ise muhalefette konuşmak değil iktidarda taşın altına elini koymak doğru bir yöntemdir. Eğer bu ülkenin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve büyümesi isteniyor ise sürecin daha fazla uzamadan AK Parti-CHP koalisyonunun kurulması gerekmektedir. Bu bence ülkemizin geleceği adına fırsattır. Yok eğer bugün bu fırsat değerlendirilemez ise erken seçim süreçte oyun bozanlık yapanların daha az oy almasına neden olacaktır. Belki erken seçim sürecinde MHP ve HDP’nin oylarında gerileme yaşanabilir ve AK Parti yine tek başına iktidara gelebilir. Buna bence ekonomik çevreler olumlu karşılık verir ancak ülkenin nefes alması için bugün koalisyon seçeneğinin en uygun partiler arasında yapılması ve en az iki yıl olmak kaydıyla, bir sonraki seçime kadar ülkenin bu koalisyonla yönetilmesi doğru olacaktır.

Etiketler:
Share
563 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...