logo

reklam

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

İlginç bir seçim kampanyasına sahne oldu 7 Haziran seçimleri.2002’den beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidardan düşürülmesi veya zayıflatılması muhalefet partilerinin özellikle CHP’nin stratejileri idi. Bunu başarmanın tek yolu vardı o da HDP’nin barajı aştırılması ve meclise sokulması. Aynaya bakan CHP tek başına iktidar olamayacağını görünce çareyi HDP’ye özellikle batıda destek vererek buldu ve bunu başardı. Yeni seçmenleri göz önüne aldığımızda Kendi oyunu da % 25’ ler de korudu. Sonuç HDP  % 13,9 oy oranı ile ve 80 milletvekili ile meclise girdi. Meclis aritmetiği ise Ak Parti 258, CHP 132, MHP 80 ve HDP 80 milletvekili olarak neticelendi.Seçinin başarılı partileri, Türk ve Kürt milliyetçi partileri oldu.

Milli İrade böyle tecelli edince, Tek başına hiçbir parti tek başına hükümeti kurma çoğunluğunu (  276 ) yakalayamadı. Sonuç koalisyon. Süreç devam ediyor. YSK’ nın kesin sonuçları açıklamasının ardından, TBMM 23 Haziran’da , yeni mecliste en yaşlı üye sıfatı taşıyan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın geçici Meclis Başkanlığında toplanarak milletvekili yemin töreni gerçekleştirdi. Meclis başkanlığı seçimi tarihi ise 30 Haziranda 1. ve 2. tur, seçilememesi durumunda ise 1 Temmuz 2015 de 2.ve 3 turlar yapılacak. Meclis Başkan adaylığına Ak Partinın adayı netleşmezken, CHP Deniz Baykal ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu nu ve HDP ise Dengir Mir Mehmet Fırat’ı gösterdiler. Meclis başkanlığı seçiminin ardından Koalisyon Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyıp Erdoğan tarafından  birinci parti olan Ak Parti Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’na verilecek ve koalisyon turları başlayacak.

Gelelim koalisyon olasılıklarına.Net olarak MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli , MHP-HDP koalisyonunun kesinlikle olmayacağını  belirttikten  sonra ortaya çıkacak alternatifler ise şöyle  belli oldu. Ak Parti- CHP , Ak Parti-MHP  ve Ak Parti- HDP olarak kaldı.Yani Ak Partisiz bir koalisyon un olmayacağı net olarak ortaya çıktı.Eğer partilerin kırmızı çizgi olarak uzlaşıp koalisyon  kuramazlarsa 4. ve son alternatif erken seçim olarak gözüküyor.

Ak Parti koalisyon kurmak için koalisyon müzakereleri çerçevesinde  her konunun karşılıklı olarak görüşülüp  konuşulacağı , ön şart koşmayacaklarını belirtti.

CHP’nin  AK Parti- CHP koalisyonu için 14  ilkesel şartı olduğunu , MHP nin Ak Parti-MHP koalisyonu için  4 şartı olduğunu kamuoyuna beyan ettiler.HDP ise Ak Parti ile seçim öncesi açıklamalarında hiçbir şekilde koalisyon yapmayacaklarını fakat seçim sonrasında ki analizlerinde eş başkanlarının beyanatlarında  yumuşama olduğunu gördük.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra pazartesi günü müşahede ettiğim, seçmenlerin çoğunun ‘tedirgin’ olduğu idi. Bu tedirginlik ülkemizin geleceği adına ‘koalisyon , şimdi ne olacak, keşke’ dedikleri. Olası koalisyon hükümetinin  çok uzun süre sürmeyeceği ve erken seçime gidileceği net olara gözüküyor.

Neticede milli irade diyerek top siyasi partilerin Genel Başkanlarında. Hayırlısı diyelim.

Share
562 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?
#

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?” için 1 yorum

 1. akay tekin : diyor ki:

  Üstadım, oldukça güzel bir çerçeve içinde durumu özetlemişsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...
 • Milletvekili Kışla’dan Artvin’e Bir Büyük Hizmet Daha

  10 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Hatırlarsanız değerli okurlarım yaklaşık 5 ay önce yazdığım bir yazı gündeme getirdiğim müthiş bir yatırım haberi vardı. Artvin’i Şavşat-Ardanuç ve Ardahan’a bağlayan Varyant Yolun altından bir tünel yapılacağını ve bu tünel ile birlikte Varyant Yolun alt kodlara indirilerek çok rahatlıkla geçileceğini söylemiştim. O günlerde henüz plan aşamasında olan bu projeye ilişkin olarak da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun olarak çalıştığını ve bu hizmeti kazandıracağını söylemiştim. Ve aradan 5 ay gibi kısa bir zaman geçti...
 • Küçük İsrail devleti koca Arap alemini nasıl mağlup ediyor?

  10 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bediüzaman Said Nursi, İsrail devletinin devamının gerekçesini dini ve milli hislerden beslenmesi olarak  gösteriyor. İslam aleminin çaresizliği ise, iman zaafından ve İslam’a kafi derece sarılamamanın bir neticesidir. İslam alemi samimi bir şekilde ittifak kurabilse, İsrail’in o bölgede barınması mümkün olamazdı. Yahudiler tarih boyunca hep yersiz ve yurtsuz kalıp her kavimden şiddetli tokatlar yemişlerdir; en yakın örneği Alman Hitleridir. Kaderin cilvesi ki tarihte bu zalim ve alçaklara şefkat sinesini açan hep Osmanlı gibi İsla...
 • Başarı ve Başarısızlığın Nedenleri

  08 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  İnsan başarılı olmak ister, ama bunun için ne kadar tedbirlidir Osmanlının yıkılışından sonra ümmet hep başarılı olmaya susamıştır. Adaletten medeniyetin her alanına kadar örnek topluluklardı Müslümanlar. Sömürülmek-sömürmek fakirlik Müslümanların kitabında yoktu Afganistan dan Kabe ye kadar hiçbir İslam beldesi mahzun değildi “Allah size yardım ederse artık hiç kimse sizi yenemez! Ama ya O sizi terk ederse kim size yardım edebilir! O halde Müminler Allah’a güvensinler!’’ (Ali İmran S.160) Düşman neyi yaparsa siz ondan dah...