logo

reklam

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

İlginç bir seçim kampanyasına sahne oldu 7 Haziran seçimleri.2002’den beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidardan düşürülmesi veya zayıflatılması muhalefet partilerinin özellikle CHP’nin stratejileri idi. Bunu başarmanın tek yolu vardı o da HDP’nin barajı aştırılması ve meclise sokulması. Aynaya bakan CHP tek başına iktidar olamayacağını görünce çareyi HDP’ye özellikle batıda destek vererek buldu ve bunu başardı. Yeni seçmenleri göz önüne aldığımızda Kendi oyunu da % 25’ ler de korudu. Sonuç HDP  % 13,9 oy oranı ile ve 80 milletvekili ile meclise girdi. Meclis aritmetiği ise Ak Parti 258, CHP 132, MHP 80 ve HDP 80 milletvekili olarak neticelendi.Seçinin başarılı partileri, Türk ve Kürt milliyetçi partileri oldu.

Milli İrade böyle tecelli edince, Tek başına hiçbir parti tek başına hükümeti kurma çoğunluğunu (  276 ) yakalayamadı. Sonuç koalisyon. Süreç devam ediyor. YSK’ nın kesin sonuçları açıklamasının ardından, TBMM 23 Haziran’da , yeni mecliste en yaşlı üye sıfatı taşıyan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın geçici Meclis Başkanlığında toplanarak milletvekili yemin töreni gerçekleştirdi. Meclis başkanlığı seçimi tarihi ise 30 Haziranda 1. ve 2. tur, seçilememesi durumunda ise 1 Temmuz 2015 de 2.ve 3 turlar yapılacak. Meclis Başkan adaylığına Ak Partinın adayı netleşmezken, CHP Deniz Baykal ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu nu ve HDP ise Dengir Mir Mehmet Fırat’ı gösterdiler. Meclis başkanlığı seçiminin ardından Koalisyon Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyıp Erdoğan tarafından  birinci parti olan Ak Parti Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’na verilecek ve koalisyon turları başlayacak.

Gelelim koalisyon olasılıklarına.Net olarak MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli , MHP-HDP koalisyonunun kesinlikle olmayacağını  belirttikten  sonra ortaya çıkacak alternatifler ise şöyle  belli oldu. Ak Parti- CHP , Ak Parti-MHP  ve Ak Parti- HDP olarak kaldı.Yani Ak Partisiz bir koalisyon un olmayacağı net olarak ortaya çıktı.Eğer partilerin kırmızı çizgi olarak uzlaşıp koalisyon  kuramazlarsa 4. ve son alternatif erken seçim olarak gözüküyor.

Ak Parti koalisyon kurmak için koalisyon müzakereleri çerçevesinde  her konunun karşılıklı olarak görüşülüp  konuşulacağı , ön şart koşmayacaklarını belirtti.

CHP’nin  AK Parti- CHP koalisyonu için 14  ilkesel şartı olduğunu , MHP nin Ak Parti-MHP koalisyonu için  4 şartı olduğunu kamuoyuna beyan ettiler.HDP ise Ak Parti ile seçim öncesi açıklamalarında hiçbir şekilde koalisyon yapmayacaklarını fakat seçim sonrasında ki analizlerinde eş başkanlarının beyanatlarında  yumuşama olduğunu gördük.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra pazartesi günü müşahede ettiğim, seçmenlerin çoğunun ‘tedirgin’ olduğu idi. Bu tedirginlik ülkemizin geleceği adına ‘koalisyon , şimdi ne olacak, keşke’ dedikleri. Olası koalisyon hükümetinin  çok uzun süre sürmeyeceği ve erken seçime gidileceği net olara gözüküyor.

Neticede milli irade diyerek top siyasi partilerin Genel Başkanlarında. Hayırlısı diyelim.

Share
646 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?
#

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?” için 1 yorum

 1. akay tekin : diyor ki:

  Üstadım, oldukça güzel bir çerçeve içinde durumu özetlemişsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...