logo

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

İlginç bir seçim kampanyasına sahne oldu 7 Haziran seçimleri.2002’den beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidardan düşürülmesi veya zayıflatılması muhalefet partilerinin özellikle CHP’nin stratejileri idi. Bunu başarmanın tek yolu vardı o da HDP’nin barajı aştırılması ve meclise sokulması. Aynaya bakan CHP tek başına iktidar olamayacağını görünce çareyi HDP’ye özellikle batıda destek vererek buldu ve bunu başardı. Yeni seçmenleri göz önüne aldığımızda Kendi oyunu da % 25’ ler de korudu. Sonuç HDP  % 13,9 oy oranı ile ve 80 milletvekili ile meclise girdi. Meclis aritmetiği ise Ak Parti 258, CHP 132, MHP 80 ve HDP 80 milletvekili olarak neticelendi.Seçinin başarılı partileri, Türk ve Kürt milliyetçi partileri oldu.

Milli İrade böyle tecelli edince, Tek başına hiçbir parti tek başına hükümeti kurma çoğunluğunu (  276 ) yakalayamadı. Sonuç koalisyon. Süreç devam ediyor. YSK’ nın kesin sonuçları açıklamasının ardından, TBMM 23 Haziran’da , yeni mecliste en yaşlı üye sıfatı taşıyan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın geçici Meclis Başkanlığında toplanarak milletvekili yemin töreni gerçekleştirdi. Meclis başkanlığı seçimi tarihi ise 30 Haziranda 1. ve 2. tur, seçilememesi durumunda ise 1 Temmuz 2015 de 2.ve 3 turlar yapılacak. Meclis Başkan adaylığına Ak Partinın adayı netleşmezken, CHP Deniz Baykal ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu nu ve HDP ise Dengir Mir Mehmet Fırat’ı gösterdiler. Meclis başkanlığı seçiminin ardından Koalisyon Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyıp Erdoğan tarafından  birinci parti olan Ak Parti Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’na verilecek ve koalisyon turları başlayacak.

Gelelim koalisyon olasılıklarına.Net olarak MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli , MHP-HDP koalisyonunun kesinlikle olmayacağını  belirttikten  sonra ortaya çıkacak alternatifler ise şöyle  belli oldu. Ak Parti- CHP , Ak Parti-MHP  ve Ak Parti- HDP olarak kaldı.Yani Ak Partisiz bir koalisyon un olmayacağı net olarak ortaya çıktı.Eğer partilerin kırmızı çizgi olarak uzlaşıp koalisyon  kuramazlarsa 4. ve son alternatif erken seçim olarak gözüküyor.

Ak Parti koalisyon kurmak için koalisyon müzakereleri çerçevesinde  her konunun karşılıklı olarak görüşülüp  konuşulacağı , ön şart koşmayacaklarını belirtti.

CHP’nin  AK Parti- CHP koalisyonu için 14  ilkesel şartı olduğunu , MHP nin Ak Parti-MHP koalisyonu için  4 şartı olduğunu kamuoyuna beyan ettiler.HDP ise Ak Parti ile seçim öncesi açıklamalarında hiçbir şekilde koalisyon yapmayacaklarını fakat seçim sonrasında ki analizlerinde eş başkanlarının beyanatlarında  yumuşama olduğunu gördük.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra pazartesi günü müşahede ettiğim, seçmenlerin çoğunun ‘tedirgin’ olduğu idi. Bu tedirginlik ülkemizin geleceği adına ‘koalisyon , şimdi ne olacak, keşke’ dedikleri. Olası koalisyon hükümetinin  çok uzun süre sürmeyeceği ve erken seçime gidileceği net olara gözüküyor.

Neticede milli irade diyerek top siyasi partilerin Genel Başkanlarında. Hayırlısı diyelim.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?
#

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?” için 1 yorum

 1. akay tekin : diyor ki:

  Üstadım, oldukça güzel bir çerçeve içinde durumu özetlemişsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...