logo

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

İlginç bir seçim kampanyasına sahne oldu 7 Haziran seçimleri.2002’den beri tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisinin iktidardan düşürülmesi veya zayıflatılması muhalefet partilerinin özellikle CHP’nin stratejileri idi. Bunu başarmanın tek yolu vardı o da HDP’nin barajı aştırılması ve meclise sokulması. Aynaya bakan CHP tek başına iktidar olamayacağını görünce çareyi HDP’ye özellikle batıda destek vererek buldu ve bunu başardı. Yeni seçmenleri göz önüne aldığımızda Kendi oyunu da % 25’ ler de korudu. Sonuç HDP  % 13,9 oy oranı ile ve 80 milletvekili ile meclise girdi. Meclis aritmetiği ise Ak Parti 258, CHP 132, MHP 80 ve HDP 80 milletvekili olarak neticelendi.Seçinin başarılı partileri, Türk ve Kürt milliyetçi partileri oldu.

Milli İrade böyle tecelli edince, Tek başına hiçbir parti tek başına hükümeti kurma çoğunluğunu (  276 ) yakalayamadı. Sonuç koalisyon. Süreç devam ediyor. YSK’ nın kesin sonuçları açıklamasının ardından, TBMM 23 Haziran’da , yeni mecliste en yaşlı üye sıfatı taşıyan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın geçici Meclis Başkanlığında toplanarak milletvekili yemin töreni gerçekleştirdi. Meclis başkanlığı seçimi tarihi ise 30 Haziranda 1. ve 2. tur, seçilememesi durumunda ise 1 Temmuz 2015 de 2.ve 3 turlar yapılacak. Meclis Başkan adaylığına Ak Partinın adayı netleşmezken, CHP Deniz Baykal ı, MHP Ekmeleddin İhsanoğlu nu ve HDP ise Dengir Mir Mehmet Fırat’ı gösterdiler. Meclis başkanlığı seçiminin ardından Koalisyon Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyıp Erdoğan tarafından  birinci parti olan Ak Parti Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’na verilecek ve koalisyon turları başlayacak.

Gelelim koalisyon olasılıklarına.Net olarak MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli , MHP-HDP koalisyonunun kesinlikle olmayacağını  belirttikten  sonra ortaya çıkacak alternatifler ise şöyle  belli oldu. Ak Parti- CHP , Ak Parti-MHP  ve Ak Parti- HDP olarak kaldı.Yani Ak Partisiz bir koalisyon un olmayacağı net olarak ortaya çıktı.Eğer partilerin kırmızı çizgi olarak uzlaşıp koalisyon  kuramazlarsa 4. ve son alternatif erken seçim olarak gözüküyor.

Ak Parti koalisyon kurmak için koalisyon müzakereleri çerçevesinde  her konunun karşılıklı olarak görüşülüp  konuşulacağı , ön şart koşmayacaklarını belirtti.

CHP’nin  AK Parti- CHP koalisyonu için 14  ilkesel şartı olduğunu , MHP nin Ak Parti-MHP koalisyonu için  4 şartı olduğunu kamuoyuna beyan ettiler.HDP ise Ak Parti ile seçim öncesi açıklamalarında hiçbir şekilde koalisyon yapmayacaklarını fakat seçim sonrasında ki analizlerinde eş başkanlarının beyanatlarında  yumuşama olduğunu gördük.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra pazartesi günü müşahede ettiğim, seçmenlerin çoğunun ‘tedirgin’ olduğu idi. Bu tedirginlik ülkemizin geleceği adına ‘koalisyon , şimdi ne olacak, keşke’ dedikleri. Olası koalisyon hükümetinin  çok uzun süre sürmeyeceği ve erken seçime gidileceği net olara gözüküyor.

Neticede milli irade diyerek top siyasi partilerin Genel Başkanlarında. Hayırlısı diyelim.

Share
734 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?
#

Koalisyon mu ? Erken genel seçim mi ?” için 1 yorum

 1. akay tekin : diyor ki:

  Üstadım, oldukça güzel bir çerçeve içinde durumu özetlemişsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...