logo

Kızılay Kurban Bereketini Mazlumların Sofrasına Yıl Boyu Taşıyacak

Türk Kızılay’ı Ardanuç Temsilciliği’nden vekaleten kurban kesimi açıklaması gelirken açıklamada vekaleten kurban kesimine ilişkin merak edilen konulara ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Türk Kızılay’ı Ardanuç Temsilcisi Sancak Keskin tarafından yapılan açıklamada; “Kurban Bayramı’nın bereketini muhtaç sofralara bu yıl da taşıyacak olan Kızılay’ın, Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası bedeli yurt dışı 590 Lira, yurt içi ise 750 Lira oldu. Hayırseverlere “Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla seslenen Kızılay, Türkiye dâhil yaklaşık 40 ülkede 170.000 vekâlet sahibi adına kurban kesip yaklaşık 3 milyon 800 bin kişiye kurban bereketini ulaştıracak.

Dünya genelindeki ve ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nı başlattı.

Vekaletle kurban kesimi kampanyası hakkında bilgiler veren Türk Kızılay’ı Ardanuç Temsilcisi Sancak Keskin yüzyılın iyilik hareketi Türk Kızılay’ına duyulan güveni de vurguladı. “150 yıl önce Hilal-i Ahmer adıyla kurulan Türk Kızılay’ı ilkelerinden taviz vermeden ve ayrım gözetmeksizin yardıma koşuyor, Kızılay’a güvenin en büyük nedeni şeffaf oluşu ve hiç bir ayrım gözetmeksizin herkesin yardımına koşmasıdır” Kızılay, ihtiyaç anında dayanışmanın, izdırap anında şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anında insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

“Anadolu’nun bereketini taşıyor”

Vekaletle kurban kesen kuruluşlar organizasyonları aracılığıyla çok uzak sofraları şenlendiriyor. Bugün ülkemizde uluslararası alanda çalışan çok sayıda yardım kuruluşu var. İyiliğin amiral gemisi olan Kızılay gibi bu alanda çalışan çok sayıda kuruluşla beraber Kurban bayramı arifesinde tatlı bir seferberlik başlıyor. Dünyanın çok farklı bölgelerine ve çok uzak kıtalarına, çok farklı insan topluluklarına Anadolu’nun bereketini hep beraber taşıyorlar.

“Kurban Bereketi Yıl Boyu Sürsün” sloganıyla 10 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen model bu yıl da sürdürülecek. “O model, kurban paylarının bir konserve haline getirerek ömürlerinin uzatılmasıdır. Kurban bayramı süresince ülkemizde yaklaşık 4 milyon hayvan kurban ediliyor. Bir milyon büyükbaş, 3 milyon küçükbaş gibi. Ciddi bir et stoğu bu ibadetle beraber oluşuyor. Kızılay, bu kurban dönemlerinde bollaşan etleri yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bu sene de kurban konserveleri aynı şekilde hijyenik tesislerde oluşturulacak ve Kurban Bayramından sonra ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine yıl boyu dağıtılmaya devam edecek.

“40 ülkede kurban kesilecek”

Kızılay bu sene yaklaşık 3 milyon 800 bin insana, kurban ibadetini gerçekleştirmiş olan insanlarımızın kurban paylarını ulaştıracak. Bu çerçevede yurt içinde 85 bin hisse kurban, yurt dışında da aynı sayıda olmak üzere 170 bin hisse kurban kesimini planlandı. Kızılay yaklaşık 40 ülkede, kurban organizasyonu yapmak için anlaşmalar gerçekleştirdi.

“3 milyon 800 bin insana ulaşmayı hedefliyor”

“Kurban hisselerini Kızılay’a verenlere kredi kartına 4 taksit imkanı bulunmakta”

Yurt içinde kesilecek hayvanların karkas ağırlıkları yaklaşık 220-230 kilo olacak. Yurt dışındakilerin ise yaklaşık 150-175 kilo ağırlığında olacağı tahmin ediliyor. Kızılay bütün bu operasyon neticesinde 3 bin 800 ton kurban payı elde etmeyi, birer kiloluk konservelerle 3 milyon 800 bin insana ulaştırmayı hedefliyor.

Artık gelenekselleşmiş olan Kızılay’ın vekaletle kurban kesme organizasyonuna devlet büyükleri de teveccüh gösteriyor. Yurt dışında en büyük bağışlar gurbetçilerin yoğunlukta yaşadığı Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden geliyor.

Vekaletler Nasıl Verilecek?

Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar, bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Kızılay Şubelerini ve Temsilciliklerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecekler.

Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek vekâlet sahipleri ise 4 taksit imkânından yararlanabilecek. Vekaletlerini Kızılay’a vermek isteyen yurt dışındaki vatandaşlar ise Kızılay internet sayfası üzerinden bağış menüsünü kullanarak online ödeme yapabilecek, ayrıca 0090 312 458 30 00 numaralı telefondan Kızılay’ın ücretsiz danışma ve bağış hattını arayarak, uluslararası kredi kartı ile vekalet bedelini ödeyebilecek” ifadelerine yer verildi.

Türk Kızılay’ı Ardanuç Temsilcisi Sancak Keskin yaptığı açıklamada ayrıca Ardanuç ilçesinde vekaleten kurban kestirmek isteyen Hükümet Konağında yer alan temsilciliğine şahsen başvurabilecekleri gibi konuyla ilgili bilgi almak içinde 0505 38 39 666 nolu telefon numarasından da bilgi alınabileceği ifade edildi.

Share
431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?