logo

Kışla’dan CHP’nin Önergesine Olumsuz Yanıt

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri ve baraj çalışmalarına ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına yönelik teklifine ilişkin TBMM’de konuşma yaptı. Komisyonun kurulmasının şu aşamada fayda getirmeyeceğini belirten Milletvekili Kışla, AK Parti Grubunun görüşlerini dile getirdi.

Milletvekili Kışla konuşmasında; “ Cumhuriyet Halk Partisinin Yusufeli’nin yeni yerleşimiyle ilgili araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili vermiş olduğu önerge hakkında AK PARTİ Grubunun görüşlerini açıklamak için söz almış bulunuyorum. Hepinizi hürmetle selamlarım.

Doğrusu, Yusufeli halkına devlet olarak, millet olarak müteşekkiriz. Bütün tarihiyle, bütün geçmişiyle, bütün anılarıyla bir ilçenin sular altında kalması ülkenin ekonomisi, ülkenin enerji ihtiyacı söz konusu olduğunda, gerçekten, Yusufeli halkı onurlu bir duruşla, asaletli bir yaklaşımla, büyük bir özveriyle, burada barajın yapılması noktasında en ufak tereddüt geçirmeden buna “evet” demiş, en ufak tepkiyi dahi göstermemiştir. Tabii, devlet olarak, millet olarak da Yusufeli halkını mağdur etmeme noktasında da her seviyede sözler verildi. Bu sözleri de inşallah Hükûmet olarak yerine getirmenin hem kaymakamıyla, belediye başkanıyla, valisiyle, milletvekiliyle hep beraber takipçisiyiz. Tabii, bir ilçenin kalkması ve yeni bir ilçenin inşa edilmesi takdir edersiniz ki ciddi altyapı çalışmalarını gerektiriyor, mutfak çalışmalarını gerektiriyor. Bugün, tabii Yusufeli’nin şu andaki belirsizlik noktasındaki halkın tepkilerini hepimiz anlayışla karşılıyoruz ama şunu takdir edersiniz ki, bazen en karanlıkta olduğunuz zaman ışığa en yakın olduğunuz zamandır.

Şimdi, bu konuda, bu önerge vesilesiyle de doğrusu hem muhalefeti hem kamuoyunu hem Yusufeli halkını bilgilendirmiş olmanın da mutluluğunu yaşıyorum.

Yusufeli’nde 2008 yılında çıkarılan kanunla yeni yerleşim yeri netleşti fakat baraj 2008’de başlayamadı. 2013’ün Şubat ayında temeli atıldı. Yani barajın epey zaman yapılıp yapılmaması tereddüt konusuydu. Şu anda barajın temeli atılalı iki yıl oldu. Şimdi, bu iki yıl içerisinde, Yusufeli ve Erzurum güzergâhı üzerinde su altında kalacak yolların, takriben 70 kilometrelik yolların projeleri bitti -Yusufeli’ndeki coğrafi şartları bilirsiniz- 1 katrilyona yakın maliyeti çıkan bir yol keşfi oldu. O bakımdan -daha dün akşam YPK kararıyla ilgili en son Maliye Bakanımız da imzayı attı- YPK kararı çıkması gerekiyordu ve en yakın zamanda, inşallah, bir ay geçmeden Karayolları yol ihalelerini yapacak. Bu, altyapı için çok çok önemli bir husustur, gelinen nokta budur. Takriben 1 katrilyona yakın bu 70 kilometrelik yol güzergâhının ihalesi en kısa zamanda yapılacak. Tabii bu yeni yerleşim yeriyle ilgili nazım imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bitirildi, 24/10/2014 tarihinde nazım planları askıdan indi. Nazım planlarına göre TOKİ’nin altyapı projelerini çizmek için Yüksel Proje’ye… Kanalizasyon, su, bütün altyapı yatırımlarıyla ilgili projeler Yüksel Proje tarafından bitirildi, 13 Mart itibarıyla, geçen Cuma günü, imzalı olarak TOKİ tarafından DSİ Genel Müdürlüğüne projeler intikal ettirildi ve şu anda DSİ Genel Müdürlüğüyle ile TOKİ arasında yapılan görev paylaşımında üst yapıları TOKİ yapacak, alt yatırımları DSİ yapacak. DSİ burada ihale süresince önümüzdeki üç ay zaman kaybının önüne geçmek için de şu anda fiilî olarak bu imar planları doğrultusunda hazırlanan altyapı projeleriyle ilgili alan düzeltme çalışmalarına -kendileri- başladılar ki burada bu üç aylık ihale süresindeki zamanı da kaybetmeyelim diye. Altyapı yatırımları bizim için son derece önemli. Bütün projeler DSİ Genel Müdürlüğüne intikal etti. İnşallah bunun da bu nisan ayında ihale tarihinin ve üç ay içerisinde inşallah ihalesinin yapılıp ilgili müteahhit firma tarafından da bu altyapı yatırımlarına başlanması lazım.

Tabii, Yusufeli halkının kamulaştırma bedelleri, Uğur Bey’in de dediği gibi, arazi kıt olan bir bölgede. Hem kamu kurumlarının hem mahkemelerin hem DSİ’nin burada Yusufeli’ne karşı bir pozitif ayrımcılık içerisinde olmasını bekliyoruz. Bu konuda da DSİ azami olarak fiyatları yüksek tutma noktasında bir gayret içerisinde. Ben şahsen, Yusufeli halkının -hepiniz tanırsınız, hakkı olmayan bir şeyi talep etmeyen insanımızdır- hakkı olmayan bir şeyi talep etmeyeceklerine eminim, hakkı olan bir şeyi de devletimizin esirgeyeceğine inanmıyorum, inşallah mağdur etmeyecek. Burada da Yusufeli halkıyla kamulaştırmada anlaşılarak bir çözüme kavuşturulacak.

Bir de şunun bilgisini vereyim: Tabii, Yusufeli’nin yeni yerleşimiyle ilgili hak sahipliği konusunda mevcut İskân Kanunu’muz yetersizdi. O bakımdan, 11/9/2014 tarihinde İskân Kanunu’na geçici 8’inci madde ekleyerek Yusufeli’ye mahsus özel bir kanun çıkarttık. Burada hak sahipliğini kolaylaştırmak için Bakanlar Kurulunu yetkili kılan bir kanundu ve diğer taraftan da yeni yerleşim yeri bulamayacağımız köylülerin ilçe merkezinde hak sahipliği olabilmesinde çünkü köy kalkıyor, ama o köyü yerleştirecek yeni bir alan bulamadığınız zaman onun da ilçe merkezinde hak sahibi olabilmesine imkân sağlayan Bakanlar Kurulu kararını şu anda ilgili bakanlardan görüşleri alınmış, sadece Maliye Bakanlığının görüşü bekleniyor. İnşallah en yakın zamanda da Bakanlar Kurulu kararı çıkarak Yusufeli halkının halk sahipliği konusundaki tereddütleri giderilecek. Bir ay geçmez bu belirsizlikler inşallah aşılmış olacak ve Yusufeli halkının bu haklı tedirginliği de inşallah son bulmuş olacaktır. Doğrusu, biz, konuyu sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Buradaki TOKİ, DSİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bütün kurumlarla koordineli bir şekilde DSİ’nin koordinasyonu altında konuyu önemle takip ediyoruz. Yusufeli halkının buna gönülden inandığını biliyorum. İnşallah bir ay içerisinde de bütün kamu kurumlarıyla bilgilendirme toplantıları yaparak da bu belirsizliği ortadan kaldırmış olacağız diyorum.

Ben, tekrar herkesi saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum. Tabii, Meclisin çalışmaları da önemli, yetişmesi gereken kanunlar var. Onun için bu aşamada doğrusu böyle bir araştırma komisyonu kurulmasını gerek görmüyorum” diye konuştu.

Etiketler: » » » »
Share
793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?