logo

Kışla Şavşat’ta Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla,  Şavşat’ta bağlı Meydancık’da bir toplantı yaptı.

Tarım teşvikleri ile ilgili ve özellikle yaban mersini (diğer isimleri ile likapa, yöresel adı ile mosvi, mavi yemiş) bahçelerinin oluşturulması için yapılan toplantıya Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Tarım İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, muhtarlara ve vatandaşlara hükümetin tarım teşvikleri ile ilgili özellikle yöremizin iklim ve bitki örtüsüne uygun Yaban Mersini üretimi hakkında bilgi verdi.

Milletvekili Kışla, bir dönüm çay bahçesinden elde edilen gelirin on katını elde etmek mümkün olduğunu belirterek yaban mersini meyvesinin üretimi ile ilgili açıklamada bulundu. Kışla yaptığı açıklamada; “Bir dönüm çay bahçesinden elde edilen gelirin on katını elde etmek mümkün. Proje ile Türkiye’nin yaban mersini yetiştiriciliğine uygun doğal ortamlarından biri olan Artvin’in boş tarım alanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesi amaçlandı. Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarına proje üretimi konusunda örnek olunması, ormanlar üzerindeki baskının ve köyden kente göçün azalması yine projenin hedefleri arasında yer almaktadır” dedi.

Kışla açıklamasının sonunda, katılımcıların Tarım Bakanlığı’ndan teşvik kredileri almaları için yörede yaban mersini (yöresel adı ile mosvi, mavi yemiş) bahçelerinin oluşturmalarını söyledi.

Kışla, toplantının sonunda özellikle yaban mersininin yörede rağbet göreceğine inandığını söyleyerek katılımcılara teşekkür etti.

Share
765 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?