logo

Kışla, Kocatepe Sizin Gibi Düşünmeyince Artvinli Olamıyor Mu?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Son yıllarda Artvin inanılmaz bir ayrışmanın içerisine girmiş durumda. Sadece Artvin değil belki ama bu ayrışma ülke genelindekinden çok daha tesirli oluyor, ilimizde. İnsanlar kendi gibi düşünmeyenleri neredeyse vatan hainliği ile suçlar hale geldi. Artvin’de özellikle bir grup var, eğer o grup gibi düşünmüyor ve o grupla aynı görüşleri paylaşmıyorsan Artvinli olamıyorsun. Artvin’i sevmek ise sadece ve saedce bu gruba ait bir durumdur. Galiba Artvinli olmak ve Artvin’i seviyor olabilmek için bu insanların kriterlerini yerine getirmek gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta bu anlamda iki talihsiz açıklama arka arkaya geldi. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Milletin Meclisi’nde Cerattepe Maden Projesine ilişkin CHP’nin araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin olarak fikirlerini açıkladı ve sırf o fikirler beğenilmedi diye olmadık hakarete maruz kaldı. Yeşil Artvin Derneği’nin hazırladığı basın açıklamasında vekilin Artvinli olmadığı ve de Artvin’i sevmediği ifade edildi. Bir başka garip yorumda CHP Merkez ilçe başkanının kendi sosyal paylaşım sayfasında Başkan Mehmet Kocatepe’ye ilişkin geldi. Bu paylaşımda Başkan Kocatepe’nin de Artvin’de evinin bulunmadığı ve de Artvin’i sevmediği ima ediliyordu.

Gerek Milletvekili Kışla’yı gerekse de Belediye Başkanı Kocatepe’yi ben savunma noktasında değilim. Bu yazıyı kaleme alma gayem de kesinlikle bu iki ismi savunma maksatlı değildir. Her ikisi de kendilerini gayet iyi savunabilirler ancak zaman zaman benzeri suçlamalar ve hedef gösterilmelerle karşılaşmış bir kişi olarak bu tür olayların yanlışlığına vurgu yapma maksatlı bu yazı kaleme alınmıştır. Hani fikir özgürlüklerini savunuyoruz ya o fikir özgürlüklerini bu arkadaşlara hatırlatmak maksadıyla bu yazı kaleme alınmıştır.

Herkes Sizin Gibi Düşünmek Zorunda Değil

Öncelikle şu meşhur fikir özgürlüğüne bir değinelim. Fikir özgürlüğü noktasında söylenmesi gereken en önemli şey kesinlikle herkes ne benim gibi düşünmek zorundadır ne de bir başkası gibi. Herkes istediği şeyi düşünebilir. Fikirlerin ifadesine geldiğimiz zaman bir takım duyarlılıklar gösterilebilir ancak ifade edilen fikirlerin bizim fikirlerimize uyuşmamış olması o insanların vatan haini olduğunu da göstermez. Vatan hainliğinin kriterleri bellidir. O kriterlerin dışında bir fikir beyan ediliyor ise bu beyanda bulunan insanlar kesinlikle vatan haini olarak gösterilemez. Artvin sevdasına gelince de Artvin’i sevmek hiçbir kimsenin tekelinde değildir. Ne benim ne de bir başkasının tekelindedir. İnsanlar benim gibi düşünmüyor diye kimseyi benim vatan haini şeklinde göstermem de doğru değildir. Herkes istediğini düşünür ve bazı kriterlere uyduktan sonra da istediğini dile getirebilir. Sayın Milletvekili Milletin Meclisinde kendi özgür iradesi ile bir takım açıklamalarda bulunuyor ise ve bu açıklamalar bir kesim tarafından desteklenebiliyor ise bu fikirleri paylaşan insanın sırf fikirlerini paylaştı diye Artvin’i sevmediği veya Artvinli olmadığı şeklinde bir yorumla toplumda hedef gösterilmesi asla ve asla kabullenemez. Zaman zaman sayın Vekil Kışla’nın fikirlerini benimde benimsemediğim şeyler olmaktadır. Bazen bu fikirleri de kendisi ile tartışırız ancak hiçbir zaman benim gibi düşünmüyor diye Kışla’yı ben Artvinli değilsiniz diye suçlamadığım gibi kendisine de Artvin’i sevmiyorsunuz şeklinde suçlamada bulunmadım, bulunmamda. Sayın Vekil, Milletin Meclisi’nde yaptığı konuşmada Artvin sevdasına ilişkin herhangi bir aksi cümle kullanmamıştır. Kendince düşündüklerini açıklamıştır. Demiştir ki ‘Nasıl ki barajlarla yaşamaya alıştık madenlerle de yaşamaya alışacağız’. Bu cümleden nasıl Artvin’i sevmediği çıkarılabilir ki? Herkes madenciliğe Artvin’de karşı mı çıkmak zorundadır. Ya da herkes mi Cerattepe maden projesine karşı red pozisyonunda yer almalıdır.

Maalesef ki şahsım da Sayın Vekil gibi bu mesnetsiz suçlamaya oldukça fazla maruz kalmış bir kişiyim. Üstelikte basın özgürlüğünü savunan kesim tarafından bu suçlamalara maruz kalmışımdır. Ne vatan hainliğim, nede satılmışlığım kalmıştır. Hatta en kutsal mesleklerden birini yapan bir bayan öğretmende şahsıma karşı oldukça fazla abes cümlelerle suçlamalarda bulunmuştur farklı düşüncelerim nedeniyle. Oysa ki fikir özgürlüklerini en fazla savunması gereken hatta insanlara özgürce düşünceleri öğretmesi gereken bir mesleği icra etmesine karşın bu tür suçlamaları şahsıma defalarca bulunmuştur. Yaptığım haberler, yazdığım yazılar nedeniyle yüzlerce kez Artvin’i satmakla suçlandım. Sırf bu kesim ile aynı düşünmediğim için. Bugün geldiğimiz noktada bu kesimin önemli bir bölümü de maden şirketi ile iş yapar ya da yakın akrabaları bu şirketle çalışır duruma gelmiş iken. Artvin’in benim değildi ki ben Artvin’i satabileyim. Buna rağmen Artvin’i satmakla suçlanmanın mantığı nedir? Ben demiyorum ki, maden konusunda yüzde yüz ben haklıyım. Sadece bu benim fikirlerim. Ben fikirlerimi oluştururken nasıl ki özgür isem beni ağır şekilde eleştirenlerde özgürdürler. Bu böyle biline.

Başkan Kocatepe noktasına gelince de bir insanın Artvin’de evi yok ise bu insanın Artvin’i sevmemesi mümkün olamıyor mu? Ya da milletvekili Kışla’nın Artvin Merkez’de evi yok diye Artvin milletvekilliğini hak etmiyor mu? Biz geçmişte nice milletvekilleri gördük Artvin’de evleri olmayan. Artvin Merkez’de evleri olmaz Şavşat’ta olabilir. Şavşat’ta olmaz Meydancık’ta olabilir. Ne var bunda? Suç mu? Herkes bu ilde ev almak zorunda mı? Alamamışta olabilir. Almayı arzulamamışta olabilir. Artvin’de evi olmayan, yıllar önce bu şehirden göç etmiş insanlar şimdi Artvinli olamıyorlar mı? Artvinli olmak için bu kesimlerin onaylarını almalılar?

Lütfen Artvin’de sırf maden yüzünden daha fazla ayrışmaya yol açmayalım. Artvin Milletvekili Kışla’da, Artvin Belediye Başkanı Kocatepe’de bu ile hizmet etme sevdası ile hareket eden ve bu ile kendi güçleri ve becerileri oranında hizmet vermektedirler. Sırf bir konuda farklı şekillerde düşünüyorlar veya ifade de bulunuyorlar diye onları Artvinli saymama hakkı kimseye ait değildir.

Bu konuya ilişkin daha farklı cümleler kullanabilirim ancak daha fazla konuyu uzatmak istemiyorum. Sadece şunu net olarak ifade edeyim ki son Meclis konuşmasında kullandığı ifadeler nedeniyle Milletvekili Sayın Kışla’yı canı gönülden tebrik ediyorum. Kendisini de ayakta alkışlıyorum. Kendisi bence oldukça güzel bir duruş sergilemiştir ve kendince doğruları dile getirmiştir. Belge, bilgi elinde olmadan insanların suçlanmasının yanlışlığına değinerek ortaya bilgi ve belgelerin konulması gerektiğini ve yargıya danışılmasının doğru olacağını ifade etmiştir. Maden gerçeği konusunda da bir realiteden bahsetmiştir. Konuştuklarını anlamaya çalışmak yerine Artvin sevgisi ile onu yargılamak sadece ve sadece basitlikten başka bir şey değildir.

CHP’nin Basın İle Kahvaltıda Buluşma Komedisi Değinmeden Olmaz

Geçtiğimiz günlerde CHP Merkez İlçe Örgütü tarafından basına bir kahvaltı verildi. Gerçi nasıl bir şey ise kahvaltı programından sadece ve sadece 3-4 kişinin haberi var idi. Fotoğraflara bakınca CHP bir program yapmış basın ona davet edilmiş gibi bir durum var idi. Şahsıma akredite uygulandığı için şahsımın o kahvaltıdan haberdar olmaması gayet normal. Uzun zamandır hiçbir CHP etkinliğine sırf fikirlerim nedeniyle davet edilmiyorum. Buna artık alıştım ancak Artvin basınının büyük bir bölümü de davet edilmedi. Galiba CHP, Artvin basınını birkaç arkadaştan ibaret sayıyor. Oysa ki benim haber ajansımın haber servisi yaptığı gazetelerin tamamı CHP’nin tüm haberlerini yayımlamaktadırlar. Acı olan o ki bu gazeteler dahi haberdar edilmemişlerdir. Bu kişileri davet etmeyen CHP yönetimi bu haberin herkese servis edilmesini beklemektedirler.

O talihsiz toplantıda CHP tarafından davet edilme zahmetinde bulunulmayan gazeteci arkadaşlarımızın ve de gazetelerin hemen hepsi bu haberi yine de yayımladılar. Şahsıma ait kuruluşlarda bu haberi yayımladı. Halkımızın haber alma hakkı nedeniyle bunu yaptık. Bizim tavrımız doğru bir tavır. Nihayetinde bu haberi sırf biz davet edilmedik diye yayımlamamak yayımlamamız okurlarımıza hakaret olurdu. Biz üzerimize düşüne yaptık ancak bu toplumun geneline hitap etme iddiasıyla yola çıkmış ve insanlara ayrımcılık yapmayacaklarını ileri süren bir partinin Artvin il örgütüne bu ayrımcılık yakışmadığını düşünüyorum. Kendimi geçtim ancak diğer gazeteci arkadaşlara bu yanlışı yapmamaları gerektiğini düşünüyorum. Bir çok gazeteci arkadaşım ile görüştüm ciddi bir kırgınlık olduğunu gördüm. Umarım bu kırgınlık giderilir.

Şahsıma gelince de zaten artık kendilerinden bir davet beklentim yok. Mevcut yönetimler değişmedikçe de Artvin’de CHP’nin tavır ve davranışlarının ve toplumu ayrıştırma gayretinin değişeceğine inanmadığım için etkinliklerine bireysel bir katılım gerçekleştirmeyeceğimin bilinmesini istiyorum.

Bu yazı basın bayramında kaleme alınmıştır. Ne yazıktır ki fikirlerinden dolayı aforoz edilmiş bir gazeteci tarafından basın özgürlüklerinin dile getirildiği gün kaleme alınmış bir yazıdır. Bilmem anlatabildim mi? Şimdi benim bu fikirlerime de bakın göreceksiniz ne ağır yorumlar ve hakaretler gelecektir. Ne yapalım? Kaderimiz bu imiş! Farklı düşünüyoruz diye aforoz cezasına çarptırılmış bir gazeteciyiz. Biz aforoz ediliriz, fikir özgürlüklerini savunanlarda fikirleri nedeniyle aforoz ederler. Sonra onlar özgürlük savunucuları olurlar biz ise Artvin’i satan insanlar oluruz.

Ne diyelim alışık dert adam öldürmez, Artvin böyle, yapacak bir şey yok!

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bazı Suçlara İdam Cezası Şart

  17 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artık televizyonlarda haber kanallarını izlerken insanlığından nasibini almamış insanların işledikleri suçları görmekten tiksinir oldum. Gazetelerde bu tür yaratıkların işledikleri suçları okurken erkekliğimden utanır hale geldim. Böylesi şerefsizlerle aynı Dünya çatısı altında bile yaşamaktan, aynı stratosfer altında bulunmaktan ise utanır oldum. Aynı bayrak ve toprak altında bu tür canilerle birlikte yaşıyor olmaktan ise inanın sıkıldım. Yani ne diyeceğimi ve yazacağımı bilemez haldeyim. Burada bu tür olayları dillendirerek daha fazla insanlı...
 • ŞEHR-İ NUH PROJESİNE KATKI SAĞLAYAN ÇOK YÖNLÜ VE MULTİDİSİPLİNER BİR SANATÇIMIZ; Esma CİVCİR

  15 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Not: Bu makale içerik olarak zenginleştirilmek suretiyle sürekli güncellenecektir. 1.ŞEHR-İ NUH İSMİ Şırnak isminin esas hali olan Şera Nuh, zamanla Şehri Nuh ve Şırnex ve son olarak da Şırnak haline gelmiştir. Şera Nuh kelimesi Süryanicede "Nuh istirahat etti, iskan etti" cümlesinin isimleşmiş halidir. 2.ŞEHR-İ NUH DİRİLİYOR PROJESİ Projenin İsmi: Nuh Tufanı, Şırnak ve dünya tarihinde bitiş ve başlangıç anlamına geldiğinden projeye Şehri Nuh Diriliyor denilmiştir. Hz. Nuh’un türbesinin Cizre’de oluşu, Hud Suresinin 44. ayeti Tufan...
 • Gayrimüslimlerin İslam Ülkesindeki Hakları

  14 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kendileriyle Yapılan Antlaşmalara Riayet Hayat Hakkına Riayet Adalete Riayet Kanun Karşısında Müslümanlarla Eşitlik Din ve Vicdan Özgürlükleri Çocuklarını İstedikleri Gibi Eğitme Hakkı Mabetlerinin Dokunulmazlığı İbadet ve Âyinlerini Özgürce Yerine Getirebilme Mesken Dokunulmazlığı Mülkiyet Haklarına Riayet Eziyet Etme ve İncitme Yasağı Hukukî Özerklik Hakkı Askerlikten Muaf Olma Kendilerinden Alınan Vergi Miktarının, Maddî Durumlarına Uygun Olarak Tespit Edilmesi Himaye Edilemeyince Kendile...
 • İslam’da Sanık ve Mahkum Hakları

  13 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Konunun sadece başlıklarını veriyoruz. Kısa başlıklar bile çok şey anlatıyor. Ayrıntıları görüp ikna olmak isteyenler http://www.isav.org.tr/img/20150616__6825219989.pdf linkine tıklayıp çıkan pdf dosyasındaki 531-559’uncu sayfalara bakmalıdır. 1. SANIĞIN HAKLARI a. Âdil Yargılanma Hakkı b. Masûmiyet/Suçsuzluk Karinesinden Yararlanma Hakkı    aa. Suç ve Cezada Şahsîlik İlkesinden Yararlanma Hakkı    bb. Şüpheden Sanığın Yararlanması İlkesi c. Savunma Hakkı     aa. Susma hakkı     bb. Tercümandan Yararlanma Hakkı d. Suçta ve Cezada Ka...