logo

Kışla: Artık Bürokratlar Kendi İllerinde Görev Yapabilir

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, yönetici atamalarında kendi ilinde görev yapma engelini kaldırıldığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmaların bürokratların kendi illerinde görev yapamama engeli 25 Ocak 2016 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulunda kaldırılması uygun görülmüştür” dedi.

Kışla açıklamalarının devamında; “Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atamalarına ilişkin yönetmeliğin 15. maddesinde atanmaları merkezden yapılan yöneticilerin il merkezi nüfusu 50 binin altında ki yerleşim yerlerine kendisinin veya eşinin nüfusa kayıtlı olduğu il ve bu ile bağlı ilçelere atanamazlar hükmü yer almakta idi.  Uygulamaya gerekçe olarak da, adam kayırma, yanlı davranma, yanlı icraatta bulunmaya sebebiyet verecek aidiyet ilişkisinin bulunması gibi sebepler gösterilmiştir.  Yüksek verim alınması düşünülen bu düzenleme ilimizde hizmetlerin aksamasına ve sıkıntılara sebep olduğu gibi bilgi, birikim, yönetim kabiliyeti ve liderlik vasıfları olmalarına rağmen Artvinli bürokrat hemşerilerimizin kendi illerinde görev yapamamaları yöremiz için büyük bir kayıp olmaktaydı. Bugün itibariyle hiçbir geçerliliği kalmayan, fayda yerine yönetimde zafiyet ve sıkıntı getiren bu uygulamanın kaldırılması için Devlet Personel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler ve nihayetinde de Afyon’da yapılan toplantıda Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na konuyu arz ettiğimde derhal uygulamadan kaldırılması hususunda çalışmalara başlanılması talimatını verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından başlatılan çalışmalar kısa sürede sonuçlandırarak 30 yıldan bu yana devam eden bürokratların kendi illerinde görev yapamama engeli 25 Ocak 2016 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulunda kaldırılması uygun görülmüştür. Sayın Başbakanımızın bu duyarlı tutumundan dolayı Artvin Halkı adına teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu tarafında ilk defa iller seviyesinde başlatılan toplumsal ilerlemenin ölçümüne ve yaşamın tüm boyutlarıyla izlenmesine yönelik yaşam endeksi ile ilgili bir çalışmaların yapıldığını vurgulayan Kışla, “Bir bölgenin veya bir yerin toplumsal gelişmişliğini incelerken güvenlik durumu büyük önem taşımaktadır. Nitekim Yaşam endeksi çalışmalarında kullanılan birçok ölçü ve kriterlerden biride Güvenlik Endeksindir. Bütün yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için ön şart sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde 1. sırada ilimiz Artvin yer almıştır. Birçok farklı kültürün  (Gürcü, Laz, Hemşin ) bir arada yaşadığı ilimizin güvenlik endeksinde birinci olması ülkemiz için de en güzel mesaj olmuştur.

Birlikte uyum içinde yaşamanın en güzel örneklerini veren Artvinli hemşerilerimle gurur duyuyor tüm Artvinli hemşerilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: »
Share
722 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?