logo

Kırmızı Benekli Markalaşmış Alabalıklar 283 Gün Sonra İzlendi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2005 yılında başlatılan “Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması” projesi kapsamında 24 Haziran 2015 tarihinde Yusufeli’ye bağlı Altıparmak Köyü’ndeki Barhal Deresi’ne bin adet markalanmış kırmızı benekli alabalık yavrusu bırakılmıştı.

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde yürütülmekte olan, “Doğal Alabalık Üretimi ve Ormaniçi Suların Balıklandırılması” projesi kapsamında bırakılan alabalıkları izleme ve kontrol çalışmaları devam ediyor.

Projenin beşinci örnekleme çalışması Altıparmak köyü Barhal Deresi üzerinde yapıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nadir Başçınar ve Artvin Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri 283 sonra Altıparmak köyüne giderek Barhal deresinde incelemeler de bulundular.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nadir Başçınar  yaptığı açıklamada, “doğaya ilk salındığı günden bugüne kadar geçen süre (283 gün) içerisinde bölgenin çetin kış şartlarına karşın, markalı alabalıkların ortamda var oldukları, büyüdükleri ve renklenmelerinin doğal bireyler ile tamamen benzediği görülmüştür. Barhal Deresi’ndeki örnekleme yılsonuna kadar belirli aralıklarla yapılmaya devam edecek olup, üreme dönemi olan sonbaharda örnekleme periyodunun sıklaştırılması planlanmıştır” dedi.

Share
849 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?