logo

Kestane Kanseri ile Biyolojik mücadeleye Devam

​Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Kestane Kanseri ile biyolojik mücadeleye devam ediyor.

Konuya ilişkin olarak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bugüne kadar yürütülen çalışmalara ilişkin kamuoyunu bilgilendirme maksatlı açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada; “Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’müz Kestane Kanseri ile biyolojik mücadeleye devam ediyor. Bir Biyolog Yaşar Aksu ve ekibinin uzun süredir yürüttükleri çalışmalarla başarılı sonuçların alınması üzerine, kanserli yaralara Hypovirulent virüsü verilmesi işlemine başlanmıştır.  Daha önce Orman zararlıları ile mücadele çalışmalarını yürüten Biyolog Yaşar Aksu’nun doksanın üzerinde yayınları ve yüzün üzerinde araştırmaları bulunmaktadır.

Uzun yıllardır doğu Karadeniz kestane ormanlarında etkisini sürdürerek, kestane ağaçlarının ölümüne ve dolayısıyla verim düşüklüğüne neden olan kestane kanseri Cryphonectria parasitica (Murr.) ile biyolojik mücadele çalışmalarını sürdürmek için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde, 2014 yılında bir laboratuar kurulmuştur. 2014 yılında kurulan laboratuvarda, kestane kanserinin yoğun olduğu sahalardan alınan izolatlar laboratuvara getirilerek, PDA ortamında üretilen funguslar ile virüsler saflaştırılarak, vejetatif uyumlu olan Hypovirulent virüsü çoğaltılarak sahaya verilmeye başlanmıştır. Vejetatif uyumlu olmayan ve arada bir çizgi ile baraj oluşturanlar ise elemine edilerek üretime alınmadılar. İyileşmeye başlamış yaralardan alınan izolatlardan elde edilen Hypovirulent virüslerinin bazıları, laboratuvar ortamında yapılan denemelerde, vejetatif uyumlu olmadıkları görüldü, bu tipteki virüslerin sahanın genelinde daha fazla yoğunlukta olmaları nedeniyle, kanserli yaranın bir tarafından aktif sporların ilerledikleri ve ağaçlarda C.parasitica’nın ilerleyişini sürdürdüğü görülmektedir. Sahalardaki gözle görülen iyileşmelerde Hypovirulent ile birlikte çok daha yoğun olan Trichoderma spp ve Penicillium spp ile birlikte diğer iyileştirici virüslerinde etkili olduğu tespit edildi. Doğada kestane kanserinin gelişimini engelleyen başta Trichoderma spp ve Penicillium spp ve diğer izolatlar ortamdan ayrılarak saflaştırıldı, bu virüslerin C.parasitica’ya olan etki oranları da araştırılmaktadır.

Kestane sahalarımızın Gürcistan kestane ormanlarına bitişik olması nedeniyle, ormanlarımız için tehlikeli sayılabilecek değişik tipteki aktif virulent sporlarının ve çok değişik uyum guruplarının sınırdan geçerek, Artvin kestane ormanlarını etki altına alması doğal olayların bir sonucu olarak kabul etmek gerekir. Doğu Karadeniz kestane ormanları, ilk bakışta doğal hypovirülensliğin yaygın olduğu göze çarpsa da, her iyileşen kanser yarasının Hypovirulent olmadığı, aslında doğal Hypovirulent fazla yaygın olmadığı göze çarpmaktadır. Hypovirulent virüsünün çok yavaş yayıldığı, buna karşılık Cryphonectria parasitica’nın çok hızlı yayıldığı görülmektedir. Sahalardaki Trichoderma spp ve Penicillium spp virüslerinin Hypovirulent virüsünden çok daha hızlı yayıldıkları alınan izolatlardan anlaşılmaktadır. Ancak bu virüslerin C.parasitica ile yeterli koruyucu etkiyi gösterememektedirler. Sahalarda farklı vejetatif uyum gurupları, farklı alleller olması virüsün gelişimini engellemektedir. Doğu Karadeniz’de en yoğun Eu-1 uyum gurubu olması nedeniyle, yaralardaki Hypovirulent virüsü C.parasitica mantarının gelişimini önemli ölçüde engellemektedir.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Biyolojik Mücadele laboratuvarında kurulan kestane kanseri ile biyolojik mücadele laboratuvarındaki çalışmaları ve Artvin ile Acaristan Özerk Cumhuriyeti Batum ilinin kestane ormanlarında, kestane kanserinin yaptığı tahribatı yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere; Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Himmet Tezcan ve Bahçe Bitkileri Bölümünden, Kestane yetiştiriciliğinde uzman Doç. Dr. Cevriye Mert ile Orman Genel Müdürlüğü, Orman Zararlılarıyla Mücadele Daire Başkanlığı Karantina Şube Müdürü Metin Karadağ ziyarette bulundular.

Kestane Kanserinin mücadelesi için en etkili yöntem biyolojik mücadeledir. 2015 yılında yapılan çalışmalar sonucunda, laboratuvar ortamında tespit edilen vejetatif uyumlu hypovirulent virüsü laboratuvar ortamında çoğaltılarak 03.07.2015 tarihinde biyolojik mücadeleye başlandı. 4 gün içinde 187 ağaca 1796 delik açılarak Hypovirulent virüsü verilerek, açılan delikler bant ile kapatılmıştır. Çalışmalarımız kestanede vejetasyon  bitene kadar devam edilecektir. Amacımız sahalardaki Hypovirulent oranını %50’nin üstüne çıkartarak, C.parasitica’nın oranını en aza indirmektir” denildi. ​

Öte yandan Artvin Orman Bölge Müdürümüz M.Sedat Ecevit kestane dal kanseri ile biyolojik mücadele çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmaların başarıyla devam ettiği noktasında yetkililerden bilgi alan Bölge Müdürü Ecevit, kestane dal kanseri ile biyolojik mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Ç.P.

Etiketler: » »
Share
1106 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?