logo

Kemalpaşa’nın ilçe olma ihtimali Sultanhanı’nı gerdi

Artvin’in Hopa ilçesi Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olma ihtimali Aksaray’ın Sultanhanı Beldesi’nde gündem oldu. Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olma ihtimali ve il genel meclisinden çıkan ilçe olma kararı ile birlikte TBMM’de ve ilgili bakanlıklar nezdinde başlatılan girişimler Aksaray’ın Sultanhanı beldesinde büyük yankı uyandırdı. 5 bin nüfuslu Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olabilme ihtimalinin gündeme gelmesi ve bu yönde önemli mesafeler kaydedilmiş olmasını eleştiren Sultanhanı beldesine ait basın kuruluşları 12 Bin Nüfuslu Sultanhanı’nın ilçe olması için yetersiz çalışma yapılmasını eleştirdiler. www.sultanhani.gen.tr adlı internet haber sitesinin yanı sıra Sultanhanı’na ait bir çok yazılı ve görsel basın Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olabilme ihtimali üzerine adeta ayaklandılar. Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olma ihtimalini yüzde yüz gören gazete ve internet siteleri,12 bin nüfuslu kendi beldelerinin ilçe olabilmesi için gayret gösterilmemesine adeta ateş püskürdüler.

Kemalpaşa’nın ilçe olma ihtimali Sultanhanı’nda gerilime neden oluyor

Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olma ihtimalini okurlarına duyuran Sultanhanı Beldesi’nin yerel basını “5 BİN NÜFUSLU KEMALPAŞA BELDESİ İLÇE OLUYOR! YA SULTANHANI? Artvin İline Bağlı Hopa ilçesinin 5216 Nüfuslu Kemalpaşa Beldesi İlçe Oluyor… Ya 12 Bin Nüfuslu Sultanhanı ?” başlığıyla haberi gördüler. Sözkonusu haberde; “Artvin ili Gazetesi olan Toplum Gazetesinin internet sitesindeki Habere göre Artvin İlinin Kemalpaşa Beldesi Alınan Karar ile ilçe olacağı Bildirildi. Merkez Nüfusunun 5216 olduğu Ve Çevresindeki Köyler ile birlikte Toplam Nüfusunun 8664 olan Beldenin Alınan ilgenel Mejlisi Kararı ile ilçe olacağı Haberi Yayınlandı. 5 bin Nüfuslu Bir Beldenin İlçe olması için O ilin İl genel Mejlisi Karar alıyor İlin ileri Gelenleri Gerekli Girişimleri Yapıyor Çalışmalar Başlatıyor. Kemalpaşa Beldesi Enazından Şuan için Daha İlçe olmasada Belde Yetkilileri ve İl Yetkilileri ilçe olması için Kanuni Bütün Girişim, Teşebbüs ve Kararları alıyor.

Peki 12 Bin Nüfusu Olan Sultanhanı için Acaba İlimizin İleri Gelenleri Bir Gayret içerisindeler mi ?

En azından Kemalpaşa Beldesi için Alınmış olan İl genel meclisi gibi bir Karar alındımı?

Alındıda Yoksa Bizlerin mi Haberi yok!

Yorumu Sizlere Bırakıyoruz…

İşte Artvin İli Kemalpaşa Beldesinin İlçe Olacağı Haberinin Yayınlandığı Gazete Haberinden Bir Alıntı…

Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi İlçe Oluyor…

Artvin Hopa’nın Beldesi olan Kemalpaşa Artvin İl Genel Meclisi’nin aldığı karara göre İlçe olacak. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 2012 yılında Mecliste Kanun Teklifi vermişti.

Artvin İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısında Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olmasını oy birliği ile kabul etti.

CHP Artvin Milletvekili 2012 yılında Kemalpaşa’nın Belde olması için 50 İmzayla Mecliste kanun teklifi vermişti.

Yapılan çalışmalar sonuç verdi ve Artvin İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısında Kemalpaşa’nın İlçe olmasına oybirliği ile karar verdi.

Artvin İl Genel Meclisi’nde Kemalpaşa Beldesi ile ilgili alınan karar…

Madde 2:Artvin İli Hopa İlçesi, Kemalpaşa Beldesinin “Kemalpaşa” ismiyle İlçe kurulması talebinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/A maddesi hükümleri uyarınca İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından düzenlenen raporunun görüşülmesi.

K A R A R : İl Genel Meclisimizin 17/11/2014 tarih ve 116 sayılı kararı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Artvin İli Hopa İlçesi, Kemalpaşa Beldesinin “Kemalpaşa” ismiyle İlçe kurulması talebinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/A maddesi hükümleri uyarınca düzenlenen 01/12/2014 tarih ve 24 sayılı Komisyon raporu üzerinde yapılan müzakereler neticesinde,

Artvin İli Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesinin aynı adla İlçe olma talebi ile ilgili olarak Belediye Encümen Kararı ile Artvin Valiliği tarafından hazırlanan 20/10/2014 tarihli gerekçe raporu ile ekli dosyasının incelenmesinde;

Kemalpaşa Beldesinin İlçe olması halinde kamu hizmetlerinden daha etkin bir şekilde yararlanacağından, coğrafi durumuna, iktisadi şartlara ve kamu hizmetlerinin gereklerine göre, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/A maddesi hükümleri uyarınca, Artvin İli Hopa İlçesine bağlı Kemalpaşa Beldesinin “Kemalpaşa” ismiyle İlçe kurulmasına, yapılan iş’ari oylama neticesinde mevcudun oybirliği karar verildi” ifadelerine yer verdi.

Sultanhanı Basını Kemalpaşa’yı ilçe yapma sözü veren Erdoğan’da atıfta bulundular

Yapılan bu haberde ayrıca dönemin başbakanı şuan ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kemalpaşa’ya verdiği “Erdoğan: Kemalpaşa’yı ilçe yapacağız” sözüne de atıfta bulunarak; Sultanhanı’lı siyasilere seslenerek, “Erdoğan’dan Kemalpaşa’ya ilçe sözü varda bize yok mu?” şeklinde eleştirilerde bulundular.

Yaşanan bu gelişmeler Kemalpaşa Beldesi’nin ilçe olma olayının ne denli gündemde olduğunu da ortaya koydu.

Etiketler: » » »
Share
3836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?
#

Kemalpaşa’nın ilçe olma ihtimali Sultanhanı’nı gerdi” için 1 yorum

  1. sultanhanli : diyor ki:

    Merhaba lar bu yazıyı bütün okuyanlar ve Kemalpaşa halkı. Kemalpaşa yi biliyorum dolayısıyla ilçe olmasının isabet olacağı ni düşünüyor ve temenni ediyorum bu temennimizbütün ilçe olmayı hakeden ama olmayanlar için. Sultanhanı halkının tepkisi nin nedeni iktidar partisi vekilleri bir yıl önce gelip 30000 nüfus un altında hiç bir yer ilçe olamayacak dedi . Durum bundan kaynaklanıyor administration daha kibar olmaya davet ediyor uz . Hoşçakal in