logo

reklam

Kazalar Can Almaya Devam Ediyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yine kaza yine yanan canlar. Son trafik kazasında yine bir kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Kazaların ve kaza haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Gerek sıcakların etkisi gerekse de yolların kalabalıklaşması ile birlikte kazaların da ardı arkası kesilmiyor. Kesilecek gibi de gözükmüyor. Her gün yeni bir kaza haberi almaktan ve okuyucularımıza bu haberleri aktarmaktan inanın yorulduk. Bu yıl trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısı 20’yi geçmiş durumda. Çok sayıda kaza yaşanıyor. Bu kazaların en önemli bir bölümü hiç kuşku yok ki Artvin-Hopa yolunda yaşanıyor. Cankurtaran Tüneli’ndeki ısrarımızın asıl sebebi de işte buydu. Belki bugün bu tünel yapılmış olsaydı Hopa Dağı’nda bu yıl yaşadığımız kazalar yaşanmayacaktı.

Cankurtaran Tüneli’nin ne denli önemli olduğu bugünlerde daha bir fazla anlaşılıyor. Artvin’in trafik yoğunluğu açısından en yoğun yerlerden biri olan Artvin-Hopa yolunu ne kadar iyi ve kaliteli bir yol haline getirebilir isek o kadar kazaları önlemiş olacağımızı belirtiyorduk. Belki devletimizin imkanlarının yetersizliği nedeniyle bugüne kadar geciktirilen bu büyük yatırımın temeli 2011 yılında atılmış olsa da yine de bu temelin atılmış olması ve artık sona gelinmiş olması geleceğimiz adına son derece önem taşıyor. Yeni kazaları bu yolda yaşamayacağız ve Hopa Dağı’nda yeniden insanlarımızı kaybetmeyeceğiz.

Aldığım bilgiler ışığında belirtiyorum ki tünel inşaatında artık sona gelindi. Bu yıl en az bir tünelden geçiş yapılacak. Şuan için bağlantı yolları, viyadükler ve ışıklandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapılan bu çalışmaların bitme aşamasına gelindiği bize belirtildi. Bu yıl artık kış aylarında tünelin içerisinden geçeceğiz. Biran önce o günleri yaşamayı hayal ediyoruz.

Tüneller yapılır, yolların kalitesi arttırılır ancak yine de bu araç sürücülerinin sorumluluklarını azaltmıyor. Yaşanan tüm kazaların altında öyle ya da böyle sürücü hatalarının payı olduğu gözleniyor. Yolların kalitesinin bozukluğu mutlaka etkili olsa da bu yolları kullananlar yine sürücüler. Yollar biran da kötüleşmedi. Kalite biranda düşmedi. Bunları biliyoruz. Belki bu yolları ilk kez kullananlar da mevcut olabilir ancak kaza yapan sürücülere baktığımız da genellikle Artvinli olduklarını görüyoruz. Bu yolu ilk kez kullananlar yollarımızda daha dikkatli olurlarken yolları bilen bizler, yolları bilmenin de getirdiği özgüven ile daha hızlı araç kullanabiliyoruz ya da daha cesur hareketler yapabiliyoruz. Değerli okurlarım, lütfen biraz dikkat.

Sahara, Varyant Yollarına Tünel Yaptırmalıyız

Sürücülerimize daha dikkatli olmaları noktasında uyarılarda bulunduktan hemen sonra yollarımızın kalitesini arttırmak için yapmamız gereken çalışmalara ilişkin değerlendirmelerimizi yapalım. Daha önce yine yazdık ancak bıkmadan usanmadan yazmak durumundayız. Konuyu sıcak tutmalıyız ki bu tüneller yapılsın.

Öncelikli hedefimiz Hopa Dağı Tünelini tamamlatmaktır. Canımızı kurtarmak için Cankurtaran Tüneli’nin acilen açılması şarttır. Bu tünelin açılması ile işimiz bitmiyor. Tünellerin çıkışından Artvin Merkez’e kadar otoban yolu getirmeliyiz. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bu noktada çalışmalarını önemli bir noktaya getirdi. Kendisine ne kadar fazla destek verebilir isek o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Bunun yanı sıra Artvin-Ardanuç-Şavşat-Ardahan yoluna mutlaka ivedi bir çalışma şarttır. Bu güzergaha iki tünel zaruri görünüyor. Özellikle kış aylarında büyük bir sorun olarak karşımıza gelen kar yağışı ve tipiden kurtulmak için Sahara Tüneli’ni biran önce devreye sokmalıyız. Yatırım planına sokulan bu tünelin ihalesinin en azından 2018 yılının başlarında yaptırarak temelini attırmamız lazım. Ardahan yolu kış aylarında genellikle kapanıyor. Kapanmanın ana nedeni kar yağışından ziyade tipi nedeniyle yaşanmakta. Artık 21.yüzyılda bunu yaşamamamız gerekmektedir. Artık bu görüntülerden kurtularak Sahara Tüneli’ni devreye sokarak hem can hem de mal güvenliğini bu güzergahta sağlama almakta fayda var.

Gelelim Varyant Yolu Tüneli’ne. Bizim için en önemli yatırım planlamalarından biri de hiç kuşku yok ki yine aynı güzergahtaki Varyant yolun kısaltılması hem de bu güzergahın daha güvenli bir hale sokulmasıdır. Daha önce belirttiğim gibi varyant yolun rakım olarak çok daha aşağısından yaklaşık 7 kilometrelik bir tünel ile geçilme gibi bir plan var. Henüz çok pişmeyen bu konunun üzerine giderek varyant yol tünelinin de yatırım planına konulması zaruridir. Bunu başarmamız ilimizin geleceği açısından büyük gelişme olacaktır.

Bir tünel ihtiyacı da hiç kuşku yok ki Artvin-Erzurum yolu Tortum Gölü tarafına da bir adet mutlaka tünel ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tünele ilişkin de bir gündem oluşmaya başladı. Bu projeyi hem biz hem de Erzurum geliştirerek yatırım planına sokulmasını sağlamalıdır. Bu güzergahın daha da kısalması ve güven altına alınması açısından Tortum Tüneli’nin mutlaka yapılmasını Artvin halkı olarak talep ediyoruz.

Gördüğünüz üzere tünel yatırım planlamalarımız çok fazla. Bunların hiçbiri olmaz anlamını taşımıyor. Bu noktada gerek Vali Ömer Doğanay gerekse de Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’nın çok önemli çalışmaları mevcut. Umarım bu çalışmalar meyve verir ve yollarımıza yeni tünelleri yaptırmış oluruz.

Yine de başa dönecek olursak eğer yolların kalitesi ne kadar artarsa artsın sürücülerin sorumlulukları azalamaz. Sürücülerin mutlaka daha dikkatli ve kurallara uyar hale gelmeleri zaruridir. Sürekli kaza haberlerini duymaktan yorulduk. Her kaza haberi ile canımız yanıyor. Tabi ki ateş düştüğü yeri yaksa da yine de hepimizin canı yanıyor. Lütfen bu kazalara artık son vermek için daha dikkatli araç kullanalım, kullanmayanları da uyaralım.

Biz yazmaktan yorulduk ama yine de yazmaya ısrarla devam edeceğiz. Amacımız kazaların son bulmasıdır.

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...