logo

reklam

Kazalar Can Almaya Devam Ediyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yine kaza yine yanan canlar. Son trafik kazasında yine bir kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Kazaların ve kaza haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Gerek sıcakların etkisi gerekse de yolların kalabalıklaşması ile birlikte kazaların da ardı arkası kesilmiyor. Kesilecek gibi de gözükmüyor. Her gün yeni bir kaza haberi almaktan ve okuyucularımıza bu haberleri aktarmaktan inanın yorulduk. Bu yıl trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısı 20’yi geçmiş durumda. Çok sayıda kaza yaşanıyor. Bu kazaların en önemli bir bölümü hiç kuşku yok ki Artvin-Hopa yolunda yaşanıyor. Cankurtaran Tüneli’ndeki ısrarımızın asıl sebebi de işte buydu. Belki bugün bu tünel yapılmış olsaydı Hopa Dağı’nda bu yıl yaşadığımız kazalar yaşanmayacaktı.

Cankurtaran Tüneli’nin ne denli önemli olduğu bugünlerde daha bir fazla anlaşılıyor. Artvin’in trafik yoğunluğu açısından en yoğun yerlerden biri olan Artvin-Hopa yolunu ne kadar iyi ve kaliteli bir yol haline getirebilir isek o kadar kazaları önlemiş olacağımızı belirtiyorduk. Belki devletimizin imkanlarının yetersizliği nedeniyle bugüne kadar geciktirilen bu büyük yatırımın temeli 2011 yılında atılmış olsa da yine de bu temelin atılmış olması ve artık sona gelinmiş olması geleceğimiz adına son derece önem taşıyor. Yeni kazaları bu yolda yaşamayacağız ve Hopa Dağı’nda yeniden insanlarımızı kaybetmeyeceğiz.

Aldığım bilgiler ışığında belirtiyorum ki tünel inşaatında artık sona gelindi. Bu yıl en az bir tünelden geçiş yapılacak. Şuan için bağlantı yolları, viyadükler ve ışıklandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapılan bu çalışmaların bitme aşamasına gelindiği bize belirtildi. Bu yıl artık kış aylarında tünelin içerisinden geçeceğiz. Biran önce o günleri yaşamayı hayal ediyoruz.

Tüneller yapılır, yolların kalitesi arttırılır ancak yine de bu araç sürücülerinin sorumluluklarını azaltmıyor. Yaşanan tüm kazaların altında öyle ya da böyle sürücü hatalarının payı olduğu gözleniyor. Yolların kalitesinin bozukluğu mutlaka etkili olsa da bu yolları kullananlar yine sürücüler. Yollar biran da kötüleşmedi. Kalite biranda düşmedi. Bunları biliyoruz. Belki bu yolları ilk kez kullananlar da mevcut olabilir ancak kaza yapan sürücülere baktığımız da genellikle Artvinli olduklarını görüyoruz. Bu yolu ilk kez kullananlar yollarımızda daha dikkatli olurlarken yolları bilen bizler, yolları bilmenin de getirdiği özgüven ile daha hızlı araç kullanabiliyoruz ya da daha cesur hareketler yapabiliyoruz. Değerli okurlarım, lütfen biraz dikkat.

Sahara, Varyant Yollarına Tünel Yaptırmalıyız

Sürücülerimize daha dikkatli olmaları noktasında uyarılarda bulunduktan hemen sonra yollarımızın kalitesini arttırmak için yapmamız gereken çalışmalara ilişkin değerlendirmelerimizi yapalım. Daha önce yine yazdık ancak bıkmadan usanmadan yazmak durumundayız. Konuyu sıcak tutmalıyız ki bu tüneller yapılsın.

Öncelikli hedefimiz Hopa Dağı Tünelini tamamlatmaktır. Canımızı kurtarmak için Cankurtaran Tüneli’nin acilen açılması şarttır. Bu tünelin açılması ile işimiz bitmiyor. Tünellerin çıkışından Artvin Merkez’e kadar otoban yolu getirmeliyiz. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bu noktada çalışmalarını önemli bir noktaya getirdi. Kendisine ne kadar fazla destek verebilir isek o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Bunun yanı sıra Artvin-Ardanuç-Şavşat-Ardahan yoluna mutlaka ivedi bir çalışma şarttır. Bu güzergaha iki tünel zaruri görünüyor. Özellikle kış aylarında büyük bir sorun olarak karşımıza gelen kar yağışı ve tipiden kurtulmak için Sahara Tüneli’ni biran önce devreye sokmalıyız. Yatırım planına sokulan bu tünelin ihalesinin en azından 2018 yılının başlarında yaptırarak temelini attırmamız lazım. Ardahan yolu kış aylarında genellikle kapanıyor. Kapanmanın ana nedeni kar yağışından ziyade tipi nedeniyle yaşanmakta. Artık 21.yüzyılda bunu yaşamamamız gerekmektedir. Artık bu görüntülerden kurtularak Sahara Tüneli’ni devreye sokarak hem can hem de mal güvenliğini bu güzergahta sağlama almakta fayda var.

Gelelim Varyant Yolu Tüneli’ne. Bizim için en önemli yatırım planlamalarından biri de hiç kuşku yok ki yine aynı güzergahtaki Varyant yolun kısaltılması hem de bu güzergahın daha güvenli bir hale sokulmasıdır. Daha önce belirttiğim gibi varyant yolun rakım olarak çok daha aşağısından yaklaşık 7 kilometrelik bir tünel ile geçilme gibi bir plan var. Henüz çok pişmeyen bu konunun üzerine giderek varyant yol tünelinin de yatırım planına konulması zaruridir. Bunu başarmamız ilimizin geleceği açısından büyük gelişme olacaktır.

Bir tünel ihtiyacı da hiç kuşku yok ki Artvin-Erzurum yolu Tortum Gölü tarafına da bir adet mutlaka tünel ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tünele ilişkin de bir gündem oluşmaya başladı. Bu projeyi hem biz hem de Erzurum geliştirerek yatırım planına sokulmasını sağlamalıdır. Bu güzergahın daha da kısalması ve güven altına alınması açısından Tortum Tüneli’nin mutlaka yapılmasını Artvin halkı olarak talep ediyoruz.

Gördüğünüz üzere tünel yatırım planlamalarımız çok fazla. Bunların hiçbiri olmaz anlamını taşımıyor. Bu noktada gerek Vali Ömer Doğanay gerekse de Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’nın çok önemli çalışmaları mevcut. Umarım bu çalışmalar meyve verir ve yollarımıza yeni tünelleri yaptırmış oluruz.

Yine de başa dönecek olursak eğer yolların kalitesi ne kadar artarsa artsın sürücülerin sorumlulukları azalamaz. Sürücülerin mutlaka daha dikkatli ve kurallara uyar hale gelmeleri zaruridir. Sürekli kaza haberlerini duymaktan yorulduk. Her kaza haberi ile canımız yanıyor. Tabi ki ateş düştüğü yeri yaksa da yine de hepimizin canı yanıyor. Lütfen bu kazalara artık son vermek için daha dikkatli araç kullanalım, kullanmayanları da uyaralım.

Biz yazmaktan yorulduk ama yine de yazmaya ısrarla devam edeceğiz. Amacımız kazaların son bulmasıdır.

Share
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Taşeron

  14 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Taşeron bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işverendir. Fransızca’daki "tacheron" kelimesinden gelir. Fransızca tacheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse, iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Büyük bir işin yalnız kendi uğraşı alanına gi...
 • Taşeron Meselesinde Yumuşak Geçiş Yapılmalı

  13 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini tartışıyor. Kafaların karışık olduğu günlerde ben olaya başka bir bakış getirmek istiyorum. Bugün taşeron olayına bir başka bakışla bakacağım ve ülkemizde taşeron işçi çalıştıran şirketler yönünden olaya bakmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki ülkemizde taşeron meselesi çözülmesi gereken bir konudur. Bu konuyu halledelim derken ülkemizin son elli yılda gerçekleştirdiği özelleştirme adımlarından geriye adım atma noktasında da dikkatli davranmakta fayda vardır. Bugün taşeronlara...
 • Artvin’de Kaldı Yüreğim

  12 Aralık 2017 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Artvin'de kaldı yüreğim siz bilmezsiniz... Bir Nisan tomurcukları aşkın adıyla sene 2016...Takvim yaprakları 24'nü gösteriyordu ve yelkovan akreple buluştuğu vakitti... Güneş yeni yeni vuruyordu kirpiklerimize... Sevda'nın, aşkın böyle hasret olupta, vuslata ermenin en sıcak, içten, samimi halini böylesine görmemiştim, yaşamamıştım, tatmamıştım ömrüm boyu... Yürek yüreğe sığmaz, bazen de bakışlar bakışlara... Tebessüm gülümsemelere, avuç içi sıcaklıkları sığmaz avuç içimize... Parmaklarımız mahpus demirleri sıklığında birbirlerine kilitlenmiş.....
 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...