logo

Kazalar Can Almaya Devam Ediyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yine kaza yine yanan canlar. Son trafik kazasında yine bir kişi öldü ve 2 kişi yaralandı. Kazaların ve kaza haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Gerek sıcakların etkisi gerekse de yolların kalabalıklaşması ile birlikte kazaların da ardı arkası kesilmiyor. Kesilecek gibi de gözükmüyor. Her gün yeni bir kaza haberi almaktan ve okuyucularımıza bu haberleri aktarmaktan inanın yorulduk. Bu yıl trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısı 20’yi geçmiş durumda. Çok sayıda kaza yaşanıyor. Bu kazaların en önemli bir bölümü hiç kuşku yok ki Artvin-Hopa yolunda yaşanıyor. Cankurtaran Tüneli’ndeki ısrarımızın asıl sebebi de işte buydu. Belki bugün bu tünel yapılmış olsaydı Hopa Dağı’nda bu yıl yaşadığımız kazalar yaşanmayacaktı.

Cankurtaran Tüneli’nin ne denli önemli olduğu bugünlerde daha bir fazla anlaşılıyor. Artvin’in trafik yoğunluğu açısından en yoğun yerlerden biri olan Artvin-Hopa yolunu ne kadar iyi ve kaliteli bir yol haline getirebilir isek o kadar kazaları önlemiş olacağımızı belirtiyorduk. Belki devletimizin imkanlarının yetersizliği nedeniyle bugüne kadar geciktirilen bu büyük yatırımın temeli 2011 yılında atılmış olsa da yine de bu temelin atılmış olması ve artık sona gelinmiş olması geleceğimiz adına son derece önem taşıyor. Yeni kazaları bu yolda yaşamayacağız ve Hopa Dağı’nda yeniden insanlarımızı kaybetmeyeceğiz.

Aldığım bilgiler ışığında belirtiyorum ki tünel inşaatında artık sona gelindi. Bu yıl en az bir tünelden geçiş yapılacak. Şuan için bağlantı yolları, viyadükler ve ışıklandırma çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapılan bu çalışmaların bitme aşamasına gelindiği bize belirtildi. Bu yıl artık kış aylarında tünelin içerisinden geçeceğiz. Biran önce o günleri yaşamayı hayal ediyoruz.

Tüneller yapılır, yolların kalitesi arttırılır ancak yine de bu araç sürücülerinin sorumluluklarını azaltmıyor. Yaşanan tüm kazaların altında öyle ya da böyle sürücü hatalarının payı olduğu gözleniyor. Yolların kalitesinin bozukluğu mutlaka etkili olsa da bu yolları kullananlar yine sürücüler. Yollar biran da kötüleşmedi. Kalite biranda düşmedi. Bunları biliyoruz. Belki bu yolları ilk kez kullananlar da mevcut olabilir ancak kaza yapan sürücülere baktığımız da genellikle Artvinli olduklarını görüyoruz. Bu yolu ilk kez kullananlar yollarımızda daha dikkatli olurlarken yolları bilen bizler, yolları bilmenin de getirdiği özgüven ile daha hızlı araç kullanabiliyoruz ya da daha cesur hareketler yapabiliyoruz. Değerli okurlarım, lütfen biraz dikkat.

Sahara, Varyant Yollarına Tünel Yaptırmalıyız

Sürücülerimize daha dikkatli olmaları noktasında uyarılarda bulunduktan hemen sonra yollarımızın kalitesini arttırmak için yapmamız gereken çalışmalara ilişkin değerlendirmelerimizi yapalım. Daha önce yine yazdık ancak bıkmadan usanmadan yazmak durumundayız. Konuyu sıcak tutmalıyız ki bu tüneller yapılsın.

Öncelikli hedefimiz Hopa Dağı Tünelini tamamlatmaktır. Canımızı kurtarmak için Cankurtaran Tüneli’nin acilen açılması şarttır. Bu tünelin açılması ile işimiz bitmiyor. Tünellerin çıkışından Artvin Merkez’e kadar otoban yolu getirmeliyiz. AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bu noktada çalışmalarını önemli bir noktaya getirdi. Kendisine ne kadar fazla destek verebilir isek o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Bunun yanı sıra Artvin-Ardanuç-Şavşat-Ardahan yoluna mutlaka ivedi bir çalışma şarttır. Bu güzergaha iki tünel zaruri görünüyor. Özellikle kış aylarında büyük bir sorun olarak karşımıza gelen kar yağışı ve tipiden kurtulmak için Sahara Tüneli’ni biran önce devreye sokmalıyız. Yatırım planına sokulan bu tünelin ihalesinin en azından 2018 yılının başlarında yaptırarak temelini attırmamız lazım. Ardahan yolu kış aylarında genellikle kapanıyor. Kapanmanın ana nedeni kar yağışından ziyade tipi nedeniyle yaşanmakta. Artık 21.yüzyılda bunu yaşamamamız gerekmektedir. Artık bu görüntülerden kurtularak Sahara Tüneli’ni devreye sokarak hem can hem de mal güvenliğini bu güzergahta sağlama almakta fayda var.

Gelelim Varyant Yolu Tüneli’ne. Bizim için en önemli yatırım planlamalarından biri de hiç kuşku yok ki yine aynı güzergahtaki Varyant yolun kısaltılması hem de bu güzergahın daha güvenli bir hale sokulmasıdır. Daha önce belirttiğim gibi varyant yolun rakım olarak çok daha aşağısından yaklaşık 7 kilometrelik bir tünel ile geçilme gibi bir plan var. Henüz çok pişmeyen bu konunun üzerine giderek varyant yol tünelinin de yatırım planına konulması zaruridir. Bunu başarmamız ilimizin geleceği açısından büyük gelişme olacaktır.

Bir tünel ihtiyacı da hiç kuşku yok ki Artvin-Erzurum yolu Tortum Gölü tarafına da bir adet mutlaka tünel ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tünele ilişkin de bir gündem oluşmaya başladı. Bu projeyi hem biz hem de Erzurum geliştirerek yatırım planına sokulmasını sağlamalıdır. Bu güzergahın daha da kısalması ve güven altına alınması açısından Tortum Tüneli’nin mutlaka yapılmasını Artvin halkı olarak talep ediyoruz.

Gördüğünüz üzere tünel yatırım planlamalarımız çok fazla. Bunların hiçbiri olmaz anlamını taşımıyor. Bu noktada gerek Vali Ömer Doğanay gerekse de Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla’nın çok önemli çalışmaları mevcut. Umarım bu çalışmalar meyve verir ve yollarımıza yeni tünelleri yaptırmış oluruz.

Yine de başa dönecek olursak eğer yolların kalitesi ne kadar artarsa artsın sürücülerin sorumlulukları azalamaz. Sürücülerin mutlaka daha dikkatli ve kurallara uyar hale gelmeleri zaruridir. Sürekli kaza haberlerini duymaktan yorulduk. Her kaza haberi ile canımız yanıyor. Tabi ki ateş düştüğü yeri yaksa da yine de hepimizin canı yanıyor. Lütfen bu kazalara artık son vermek için daha dikkatli araç kullanalım, kullanmayanları da uyaralım.

Biz yazmaktan yorulduk ama yine de yazmaya ısrarla devam edeceğiz. Amacımız kazaların son bulmasıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...