logo

Kaymakam Almalı’dan Görme Engelli Süheyla Köse’ye Bilgisayar

Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı, 46 Yaşındaki Görme Engelli Süheyla Köse’ye özel donanımlı taşınabilir bilgisayar hediye etti.

Artvin’in Ardanuç ilçesinde yaşayan 46 yaşındaki görme engelli Süheyla Köse, 96 yaşındaki babası Latif Köse’nin yardımlarıyla sınavlara hazırlanıyordu. Babasının ders notlarını okuması sayesinde İlk, Orta ve Lise eğitimini tamamlayan Süheyla Köse üniversite sınavlarına girerek üniversite hayalini de gerçekleştirdi. 46 yaşındaki görme engelli Süheyla Köse’nin bu azmi Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı’yı gururlandırmıştı. Kaymakam Almalı yaklaşık iki ay önce görme engelli Süheyla Köse ve ailesini evinde ziyaret etmişti. Kızına ders notlarını okuyarak yardımcı olan Latif Köse, 96 yaşında olmasından dolayı yer yer okumada zorluk çektiğini Kaymakam Almalı’ya aktarmıştı. Bu durumu öğrenen Kaymakam Mutlu Almalı hem görme engelli Süheyla Köse’nin sınavlara hazırlanırken kolaylık sağlayacağı hem de babasının okumaktan gözlerinin yorulmasına engel olacağı bir çözüm arayışı içine girmişti. Uzun araştırmalar sonucu Süheyla Köse’ye sınavlara kendi kendine hazırlanabileceği özel donanımlı bilgisayar hediye etti. Özel donanımlara sahip bu bilgisayar ve içine kurulmuş program sayesinde Süheyla Köse derslerine kendi kendine çalışabilecek, hatta istediği internet sitesine girerek sesli komut sayesinde istediği haber, ya da köşe yazarını bilgisayar kendisine sesli bir şekilde okuyabilecek. Süheyla Köse aynı zamanda bilgisayarın taşınabilir bilgisayar olmasından dolayı istediği yere götürebilecek bu sayede derslerini aksatmamış olacak. Hem kendi hem babası için oldukça büyük kolaylık sağlayacak olan bu bilgisayarı Kaymakam Mutlu Almalı, Süheyla Köse’nin abisi Kemal Köse’ye teslim etti.

Kaymakam Mutlu Almalı; “Süheyla Köse kardeşimizin bu azmi bizi oldukça mutlu ediyor, umarım birazcık da olsa ona destek olmuşuzdur” dedi.

 

Etiketler: » »
Share
1071 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?