logo

Kayın Mantarı Cearttepe Nöbetinde

Ballı Üzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz, kayın mantarını Cerattepe nöbetine taşıdı. Muhtarlar Derneği’nin nöbet gününe Kayın Mantarı sürprizi damgasını vurdu.

 

Muhtarlarla birlikte Cerattepe nöbet alanına konan kayın mantarı ile herkese çok önemli mesajlar verildi.

Ballı Üzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz;  “Maden alanlarının kesinlikle yaşam alanlarından uzak olması gerektiğini sürekli dile getiren bilim insanları, özellikle Cerattepe gibi coğrafi konumu ve fiziki yapısıyla asla bu şartlarda maden sahası olamayacağını bilimsel raporlarla tescillemiş durumdalar.

Artvin Kayın Mantarcılığı’nın Başkenti Olabilecek

Bu alanın dünyanın 100 yaşlı ve doğal orman alanı olduğunu, burada endemik bitki ve faunanın varlığına dikkat çekiliyor. Ali Fuat Beyaz,  bu raporların sağlamasını ise kayın mantarı yetiştirerek yapıyor. Bu bölgede her şeyin yetişebileceğine ve yaşam döngüsünün kusursuz bir şekilde devam edeceğini belirten Beyaz; “biz bugün Muhtarlar Derneği olarak nöbetimizi tutmaya geldik. Ben Derneğin genel sekreteriyim. Biz Artvin’in yaşatılması ve Artvin halkının yaşaması için buradayız. Yanımda numune olsun diye bu kayın mantarını getirdim. Yapılan araştırmada Artvin’in kayın mantarcılığında çok önemli bir bölge olacağı belirlendi. Artvin’in iklimi, nemi ve diğer koşulları Artvin’i mantarın başkenti yapabilecek özellikler taşıyor.

‘Orman Bölge Eski Müdürümüz Sayın Ömer Naci Kaya’ya Teşekkür Ediyoruz’

Kayın Mantarını Artvin Orman Bölge Eski müdürümüz Sayın Ömer Naci Kaya döneminde öğrendik. Naci Bey bunun için çok büyük emekler verdi. Bize aslında sonsuza dek gelir sağlayacak, doğayı aynen olduğu gibi koruyacak, sağlıklı besin ve sağlıklı çevrede yaşam sunacak çok güzel bir projeyi sundu. Birçok yerde kayın mantarcılığı başlatıldı. Ancak bizde her şeyde olduğu gibi Pazar sıkıntısı oluştu. Henüz az yetiştiği için bunun sanayi mamül kısmına geçemedik. Şu anda sadece yemek yapıp taze olarak tüketebiliyoruz. Bu mantar toplandıktan sonra 10 gün içinde tüketilmesi zorunluluğu var. Çabuk bozulan bir üründür. Bunun için kurutularak çeşitli mamül hale getirilmesi daha faydalı ve kazançlı olacaktır.

‘Artvin’in Her Yerini Maden Şirketlerine Vererek Artvin Kalkınmaz Aksine Yok Olur!’

Artvin’in her tarafını maden şirketlerine vererek, Artvin kalkınmaz. Aksine sonsuza dek yok olur.  Onun için yaşam alanlarıyla, maden alanlarını karıştırmamak gerekiyor. Maalesef böyle bir karışıklık sorunu var. Hem maden, hem Artvin, hem turizm hem maden, Hem eğitim hem maden aynı anda olma ihtimali yok. Çünkü madencilik direk bastığınız zemini, toprağı yok ediyor. Toprağın içindeki bütün elementleri, suyu, havayı yok ediyor.  Onun için Cerattepe asla bir maden bölgesi olamaz. Ama bu kayın mantarı gibi birçok ürünün bağı, bahçesi olur. Artvin halkı aslında bunları çok iyi biliyor. Ben hatırlatmak için bunları söylüyorum. Ürün çıktığında zaten pazara götürüp, halka arz ediyoruz. Bunun tadını bilenler anında alıyor. Çünkü gerçekten kırmızı et ayarında bir tadı olup, hazmı kolay protein bakımından zengin çok değerli besleyici, gördüğünüz gibi aynı zamanda doğayı ve sağlığımızı koruyucu bir üründür” dedi.

Share
907 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?