logo

Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak.

Öncelikle bu programı hazırlayan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Baktığınız zaman gönül köprülerinin kurulmasını istiyorsanız mutlak surette bu gönül köprülerini kuracak, iletişim konusunda yetkin insanların bu projelerde yer alması gereklidir. Karadeniz halkı ile Doğu ve Güneydoğu halkı arasında iyi bir iletişim kurulması gerekiyor ise bu iletişimi kuracak en doğru kişiler hiç kuşku yok ki basın mensupları olacaktır. Bu projede de gönül köprüleri kurulması için gazeteciler adeta görevlendirilmiştir. Belki dışarıdan bakıldığı zaman gezi amaçlı yapılan etkinlikler olarak görülebilse de bu etkinlikler aslında başta gazetecilerin kendi aralarındaki iletişimlerini sağlamaktan geçse de halka, kamu görevlileri ile, siyasetçiler ve üst düzey bürokratlarla, esnafı ve güvenlik güçleri ile kurulan iletişimleri de içerir. Bu amaçla projede asıl amaç gazetecilerin götürüldükleri illeri gezerek o illerin tanıtmalarını sağlatmanın yanı sıra karşılıklı kültürlerin paylaşımlarına vesile olunmasıdır. Bazen sosyal medyada bu tür gezilere sadece bir gezi yönünden bakılarak eleştirilerde bulunuluyor ancak bu gezilerin asıl amaçları gezmek değil kültürlerin de birbiriyle alışverişini sağlamaktır.

Proje Koordinatörü Ahmet Külekçi Arkadaşımıza Teşekkür Ediyoruz

Böylesine değerli bir projenin teorikte gerçekleştirilmesi kolay olsa da bu projenin pratiğe dökülmesi kolay bir iş değildir. Hele hele de projede muhatap olduğunuz gazetecilerin gezdirilmesi olayı kesinlikle kolay değildir. Biz gazeteciler birazcık asi oluruz. Öyle kaba ve kalıplara sığmayız. Bu sebeple gazetecilerle uğraşmak kolay olmayacağı için projenin koordinatörlüğünü iyi bir gazeteciye vermişler. Bu gazeteci Artvinli Hemşerimiz Ahmet Külekçi olmuştur. Ahmet Külekçi yaklaşık 2 yıldır gazetecilerin kahırlarını çekmektedir. Bu süreç zarfında gazetecileri bir araya getirmek, onları toparlayarak iyi bir program eşliğinde gezdirmek gibi son derece zor bir yükün altına girmiştir. Kendisini tebrik ediyorum. Gezilerin dönüşlerinin ne denli iyi olduğunu gördükçe Ahmet Külekçi arkadaşımızın da başarılı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Zaman zaman gezilerde bende dahil olmak üzere bir çok arkadaşımızdan eleştiriler de alsa da bence Ahmet Külekçi’nin başarısı hiçte küçümsenemeyecek durumdadır. Kendisine bir kez daha teşekkür ederek başarılarının devamını diliyorum.

Düşünün ki bu iki yıllık süreç zarfında onlarca gezi düzenlendi ve bu gezilere de 300’ü aşkın gazeteci katıldı. Bu gazetecilerin organize edilmesi, uçak biletlerinin alınması, gidiş ve dönüşlerinin planlanması, gezi programı ve gezi noktalarının düzenlenmesi, gezilecek bölgelerdeki iletişimlerin sağlanması gibi bir çok zor görev sürekli olarak organizatörü beklemektedir. Bütün bunların yanı sıra bir de gazetecilerin nazlarını, sıkıntılarını, problemlerini ve kabına sığmaz hallerini de göğüslemek kolay değildir. Başarılı bir şekilde bu yükün altından kalktığı için kendisine birkaç satır ile övgü yazmakta fayda görüyorum. Bu tür zor görevleri yürüten insanların da takdir edilmelerinde yarar vardır ki bu görevlerini aynı başarı ile geleceğe dönük olarak sürdürebilsinler. Zaman zaman gezilerde az önce de bahsettiğim üzere bir takım sorunlar yaşansa da o sorunlarda karşılıklı iyi niyetle çözülmektedir.

Vali Toprak, İl Emniyet Müdürü Dilberoğlu, İl Jandarma Komutanı Korkmaz Bizi Çok İyi Şekilde Ağırladılar

Bu tür gezilerde en önemli görevler hiç kuşku yok ki ev sahiplerine ait olur. Ev sahiplerinin gelen konuklarını çok iyi şekilde ağırlamaları gerek. Özellikle de adı terörle anılan bir bölgede iseniz misafirlerinizin başta güvenlik olmak üzere her türlü ihtiyacını karşılayabilmek çok önem arz etmektedir. Konaklama, barınma, yiyecek içecek gibi ihtiyaçların yanı sıra gezi programındaki alanlara ulaşım imkanlarının oluşturulması, o bölgedeki gezilecek görülecek bölgelerin planlanması gibi konularında iyi bir şekilde düzenlenmesi gereklidir. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari Belediye Başkanı Cüneyt Epcim, Hakkari İl Jandarma Komutanı Ferdi Korkmaz, Hakkari İl Emniyet Müdürü S.Suvat Dilberoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu bize çok iyi şekilde ev sahipliği yaptılar. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın son gün bizi Bakan Süleyman Soylu’yu karşılamak için helikopter ile Hakkari Merkez’den Yüksekova’ya götürmesi jesti uzun yıllar unutamayacağımız bir jest idi. Ayrıca gerek İl Emniyet Müdürlüğü’nde gerekse de Jandarma komutanlığında çok iyi şekilde ağırlandık. Polisimiz ve jandarmamız adeta bizlere bağırlarını açtılar. Yeri geldi sofralarını yeri geldi çaylarını bizimle paylaştılar. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Jandarma Özel Harekat ile Polis Özel Harekata ayrıca bir parantez açacak olursak eminim ki buradaki asıl huzurun ve güvenin tesis edilmesinin mimarlarıdır. Her birine ayrı ayrı minnettarlıklarımızı belirtmemiz gerek. Onların sıkıntı ve sorunlarına ilişkin de tespitlerimiz oldu onları da ayrıca dile getireceğimin de bilinmesini istiyorum. Yine Çukurca gezimizde bize güler yüzlü ve içten karşılaması ile Çukurca Kaymakamımız Temel Ayca, Çukurca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Keskin ile Çukurca’da dağları bekleyen kahraman özel harekat polislerimiz ile jandarma personelimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Yine gezilerimize katılan Hakkari Basınındaki yerel medya mensuplarını da unutmamak gerek.  Onların da sıcak kanlılığı, samimi ve içten ev sahiplikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Böylesine başarılı bir gezinin tabi ki unutulmaz insanları da vardır. Hakkari’de 5 günlük seyahatimizde ulaşım ihtiyacımızın dışında her an her zaman gönülden yanımızda olan, bu işi bir görev değil bir arkadaşlık, kardeşlik olarak görerek çalışan İbrahim Demir, Hakan Acar, Ömer Gül’e de ayrıca teşekkür ediyorum. İbrahim arkadaşımız ile birlikte Özel Harekat Kontrol Noktalarında bizlerle çaylarını paylaşan, Özel Harekat Komutanlığı’nda bizlerle aşlarını paylaşan tüm kahramanlara da teşekkür ediyorum. Bütün bu gezinin organizasyonunu yapan, bizim adeta kahrımızı çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu’na burada yeniden teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca yine Gençlik Merkezi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkililerine de teşekkür ederken asıl teşekkür etmemiz gereken insanları yani Hakkarilileri de unutmamak gerek.

Hakkarililerin Misafirperverliği Efsane

Hakkari gezisine ilişkin teşekkürlerimi aktarırken asıl teşekkür etmemiz gereken insanları unutmamak gerek. Hakkari halkı ve Hakkari Esnafı. İnanın değerli dostlar Hakkari’nin misafirperverliğinden bahsederlerdi de inanmazdım. İnanılmaz misafirperver insanları var. Nereye gitseniz, kimden bir yardım isteseniz adeta herkes sizin için seferber oluyor. Hakkari’de yemek yediğimiz lokantalardan Sefa Restoran’a ve Hakkari Evi işletmecisi ile çalışanlarına teşekkür ediyorum. Yine bu yazıyı yazarken bir kafe nasıl işletilmesi gerektiğini bizlere gösteren, profesyonel anlamda kafe işletmeciliğini yapan Hakkari Merkez’in en güzel kafelerinden biri olan Kahve Deryası’nın işletmecisi Mehmet Taş’a ve çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Hakkari esnafına ilişkin bir anekdot anlatmak istiyorum. Bu anekdot sadece bir işyerine ait değil hemen hemen tümünde yaşadığım bir olaydı. Bir şey alıyorsunuz ve tam para veriyorsunuz. Küsuratları kesinlikle almayan, misafirden para bile almak istemeyen bir esnaf zihniyetine sahip olan Hakkari esnafına canı gönülden teşekkür ediyorum. Harikalar. Ayrıca yine bize güzel bir ev sahipliği yapan Hakkari Girişimci Kadınlar Derneği yetkililerine de teşekkür etmeyi unutmayalım.

Hakkari İnsanları diyorlar ki “Bizi Bir Tanısanız Ve Önyargılarınızı Yok Etseniz”

Değerli dostlar siz bu satırları okurken belki de bitmiş olacak olan gezimizden biz çok güzel izlenimlerle ayrılıyoruz. Her şey inanılmaz güzeldi. Huzuru ve güvenliği yok olmuş bir kente huzur ve güvenin yeniden gelmesinin ardından Hakkari kabuğunu adeta kırmış. Herkes artık güvenle geleceğe bakmak istiyor. Hakkari’nin o imajını yıkmak ve o imajın yerine misafirperver insanların yaşadığı, modern bir kent imajı koymak istiyorlar. Hakkari’nin misafirperver insanları diyorlar ki “Bir daha o eski günler yaşanmasın ve bu huzur ortamı asla bozulmasın. Bizi, ilimizi ve Hakkari’yi önyargılardan uzak tanımaya çalışan. Batıdan ve Karadeniz’den buraya insanların tayinleri çıktığı zaman lütfen üzülmesinler. Burası son derece güvenilir bir kent. Bizler dışarıdan gelen insanları çok severiz ve onlara gönüllerimizi açarız. Bizlere önyargı ile yaklaşmasınlar. Hakkari öyle ulusal kanallarda ve gazetelerde bizleri gördüğünüz ve okuduğunuz şeylerden ibaret değil. Gerçek Hakkari’yi görmek için kentimize herkesi bekliyoruz. Buraya gelince önyargılarınızın ne denli boş olduğunu göreceksiniz”

İşte 5 Günlük Hakkari gezimizin özeti bu. Önyargılarınızdan kurtulun ve Hakkari’yi ve Hakkarilileri bir başka gözle görmeye çalışan onların gerçek ruhlarını ve bu kentin modernliğini görebileceksiniz.

Son sözde buradaki hemşerilerimiz için gelsin. Başta Hakkari İl Emniyet Müdürümüz S.Suat Dilberoğlu, Hakkari Belediye Başkanı Cüneyt Epcin ve Çukurca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Keskin’in Artvinli olduklarını zaten biliyoruz. Cüneyt Epcin’i ayrıca Ardanuç Kaymakamlığı’ndan hatırlarsınız. Bu 3 isimde Artvin’e sevgilerini ve selamlarını gönderdiler, üzerimde kalmadan aktarmış olayım.

Share
502 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırakın ekmeği naylonun gramajıyla da oynamışlar.

  31 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Ekmeğin gramajından çalınmasına zaten alışığız. Sonra telefon kontürlerinden çalanları gördük. Bakıyorduk telefon kontörleri hızlı kalp atışları gibi hızlanıp bir anda bitmiş. Öyle ki sabit hat daha karlı olduğu için sabit hat almak zorunda kaldık. Gramajıyla oynayamadıkları şeylerin genetiği ile oynadılar. Çok zamandır domatese hasret kaldık. Buğdayın genetiği ile de oynadılar, bir defa ekiyorsunuz, aldığınız tohumu bir daha ekemiyorsunuz. Bu örneklerin sayısı yüzlerce artırılabilir. Aklıma gelenleri ve fark edebildiklerimi y...
 • Şahıs

  25 Ekim 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Şahıs kelimesi “ş-h-s” kökünden türemiştir ve fiil olarak kullanıldığında cümledeki yerine göre ve Arapça’daki fiil bablarına göre; “büyümek-irileşmek, yükselmek, bir yerden bir yere gitmek, kararsız olmak, dönmek, hedeften şaşmak, görünmek” gibi anlamlara gelir. İsim olarak şahıs gözle görülebilen maddi bir varlığı olan her türlü eşya anlamına gelse de hukuki manada “şahıs”, haklardan istifade edebilen, hak sahibi olabilen varlık demektir.Hak sahibi varlık olmaya ise insanlar (hakiki şahıs) ve insan toplulukları ile mal toplulukları ...
 • Doların Yükselmesini Fırsat Bilen Ulusal Marketler Buyurun Şimdi Fiyatları Düşürün

  24 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Oldum olası ulusal marketlerin bir çoğuna karşıyım. Mümkün mertebe de alışverişimi yerel marketlerden yaparım. Hele hele bazı marketler var ki onlara hiç girmem ve girmeyi de düşünmem. Adlarını burada saymak istemiyorum. Ülke genelinde her yere yayılmış olan bu marketlerde satılan ürünlerin kalitesizliğini iyi bilen biri olarak bu marketlere girmememi gerektiren en önemli nedenin de son dönemlerde yaşadığımız döviz kurlarındaki artış olaylarındaki aç kurt davranışı olduğuna kanaat getirdim. Adları ulusal ancak kendileri asla ulusal ve milliy...
 • Artvin Belediyesi Otopark Sorununu Çözüyor

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Merkez’de Mehmet Kocatepe Belediye Başkanı olduktan sonra ciddi anlamda şehrin altyapı ve üst yapı sorunlarına ilişkin önemli çözümler ortaya konuldu. Bununla ilgili daha önceki yazılarımda geniş değerlendirmelerde bulunmuştum. Şehrimizin en önemli sorunlarından biri hiç kuşku yok ki otopark sorunu idi. İnönü caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve diğer ana merkezlerde araç bırakmak adeta eziyet oluyordu. Belki çok katlı otoparkımız var idi ancak o bile ihtiyaca yeterli derecede cevap vermiyordu. Şehrin belirli caddelerinde şeritlerin bir bölümü...