logo

Karabela’da Madene Karşı

Artvinli boğacı Tuncay Durmuş madene karşı tepkini 680 kg’lık boğasının üzerine “Madene Hayır” yazarak gösterdi.

 

Artvin Murgul ilçesinde yaşayan 26 yaşındaki boğacı Tuncay Durmuş, Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkartılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı tepkisini boğası Karabele’nın üzerine “Madene Hayır”, “Doğanın Gerçek Sahibi Benim” yazarak gösterdi. Artvin’de asırlardır sürdürülen bir gelenek olan boğa güreşleri Artvin’de bir meslek haline gelmiş. Küçük yaştan itibaren boğa yetiştiren Tuncay Durmuş’un yaşadığı Murgul ilçesinde madencilik faaliyetleri uzun yıllardır yapılıyor. Her fırsatta doğa tahribatına karşı olduğunu ifade eden Durmuş, Artvin’de yaşanan son maden olaylarına da sessiz kalmadı. Beş yaşındaki Boğası Karabele’nın üzerine “madene hayır, doğanın gerçek sahibi benim” yazana Durmuş tepkisini bu şekilde gösterdi. Bu yıl 35’inci Kafkasör Boğa güreşlerinde Başaltı kategorisinde ikinciliği elde eden Karabela’nın sahibi Tuncay Durmuş, “Mezardaki babamı, ahırdaki boğamı bırakıp gitmek istemiyorum. Onun için madene doğa katliamına karşıyım. Bunu da en güzel boğamla ve doğayla protesto ediyorum” dedi.

Yaşadığı Murgul’da Maden çıkartılması hakkında açıklama yapan Durmuş, “ Yıllardır bu işletmeden büyüklerimiz ekmek yedi, ama bir o kadarda yan etkisi oldu. İnsanlarımız fabrikanın dumanından zehirlendiler. Ne zaman ki fabrika dumanı gitti Murgul yeşillenmeye başladı. Para her şekilde kazanılır ama sağlığımız telafisi olmaz.

Maden çıkartılmak istenen Cerattepe yaylasının hemen altında bulunan ve her yıl  düzenlenen Kafkasör Boğa Güreşleri festivalinde maden çıkartılırsa festival büyük ölçüde etkilenir” dedi.

Durmuş, “ Kafkasör’ü, Kafkasör yapan, doğasıdır, Boğasıdır, Yeşilidir, havasıdır, ağacıdır, suyudur Maden olursa Kafkasor’un hiçbir tadı olmaz “ diyerek açıklamalarını tamamladı.

Etiketler: » » »
Share
1915 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?