logo

Kar, Artvin’de Eğitime Ara Verdirtti

Artvin yeni yıla karla girdi. 2015’in son günü ve 2016’nın ilk günlerinde yağan yoğun kar yağışı başta ulaşım olmak üzere birçok alanda zorluklar yaşattı.

 

Sibirya soğukları olarak adlandırılan ve Rusya üzerinden Türkiye’ye gelen soğuk ve yağışlı hava dalgası Artvin’i yaklaşık bir hafta etkisi altına aldı. Yoğun kar yağışı ve soğuk hava ulaşımı etkileyince Artvin Valiliği’ de yoğun yağış alan ilçelerde eğitime ara vermek zorunda kaldı.

Kar yağışı nedeniyle Hopa ve Arhavi ilçesinde 31 Aralık 2015 Perşembe günü, yine Hopa ilçesinde 4 Ocak 2016 Pazartesi ve 5 Ocak 2016 Salı günleri tüm ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Bu ilçede öğrenciler kar ve yeni yıl tatili ile birlikte toplam 6 gün tatil yaşarlarken, Borçka, Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde ise 5 Ocak 2016 Salı günü tüm ilk ve orta dereceli okullara bir gün süre ile ara verildi. Artvin Valiliği tarafından yapılan açıklamada eğitime kar yağışının devam etmesi ve ulaşımda yaşanan aksaklıklar nedeniyle ara verildiği belirtilirken, kar yağışının devam etmesi durumunda yeniden durum değerlendirilmesi yapılacağı ifade edildi.

Öte yandan Artvin’de kar yağışı nedeniyle yolları kapanan köy yollarını yeniden ulaşıma açma çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor. İl Özel İdaresi ile ilçelerdeki Köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından yolları kapanan köylerde yol açma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Özellikle kış aylarında nüfusu yoğun olan köylere daha fazla ağırlığın verildiği yol açma çalışmalarının yanı sıra buz ile de mücadele yapılıyor. Yetkililer, kar yağışının etkisini azaltmasının vatandaşları dikkatsiz davranmaya sevk etmemesi gerektiğini ifade ederek, ayaz ile birlikte başlayan buz olayları nedeniyle vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyardılar. Özellikle sürücülerin dikkatli davranmalarını isteyen yetkililer, yaşanabilecek kazalar nedeniyle sürücülerin trafik kurallarına uymaya ve buz olayının yoğun olacağı bölgelerde de araç sürücülerinin mutlaka kış lastiklerini takmaları ve zincirlerini yanlarında bulundurmaları noktasında da uyardılar.

Share
655 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?