logo

Kanlı Düğün Artvinli Tiyatro Severlerle Buluştu

 

Yazar, Federico Lorca’nın yazdığı Kanlı Düğün Sivas Devlet Tiyatroları oyuncuları tarafından Artvin Ali Nihat Gökyiğit Kongre Salonunda sahnelendi.

Sergilenen oyunu Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal,  ve üniversite öğrencileri izledi.  Ongu oyun sonunda tiyatro sanatçılarına çiçek takdim etti.

Tiyatroseverler aynı günde 2 tiyatronun birden sahnelenmesini eleştirerek; “Artvin’e her zaman tiyatro mu geliyor ki aynı güne 2 tiyatro kondu.  ÇANAKKALE tiyatrosu Ahmet Hamdi Tanpınar’da aynı saatte oynandı. Bundan açıkçası bir şey anlamadık” ifadelerine yer verdiler.

Yazar  Federico Garcia Lorca. İlk gösterim; 1933 Ülke; İspanya Orijinal dil: İspanyolca Oyun serisi “Köy Trajedileri Üçlemesi” içinde ilk oyun. Tür: Tragedya Zaman ve mekân 1930’lu yıllar, Endülüs, İspanya

Kanlı Düğün (İspanyolca:Bodas de Sangre) Federico Garcia Lorca’nın bir tragedya oyunu. Lorca’nın “Köy Trajedileri Üçlemesi” adlı üçlemesinin ilk oyunudur (Diğer iki oyun Yerma ve Bernarda Alba’nın Evi’dir.) Lorca, oyunu 1932’de yazdı ve ilk olarak 1933’te Madrid’te, aynı yıl Buenos Aires’te sahnelendi.

Oyun, üçlemenin diğer oyunları gibi 1930’lar Endülüsünde geçer ve geleneksel törelerin, insan doğasına uymadığı ve dolayısıyla özgürlük ve mutluluk getirmediğini anlatır. Oyunda aşk, ölüm gibi temel temalar, şiirsel bir dille ve bolca sembolizm kullanılarak aktarılmıştır.

Konusu; Kocası ve oğlu bir kan davasında öldürülen Anne, diğer oğlunu kan davalı olduğu ailenin kızı ile evlendirecektir. Oğul Leonardo’ya (oyunda adı olan tek karakter Leonardo’dur) sevdiği bu kız ile söz kesilir ancak kız tarafı varlıklı olmadığı için Leonardo’yu geri çevirir. Leonardo, sevdiği kızın kuzeni ile evlenmek zorunda bırakılır. Annesi ile birlikte, evlilik koşullarını konuşmaya gittikleri sırada eski sevgilisinin de evlendirileceğini öğrenir. Leonarda evlenir ancak geceleri sürekli atıyla gezintiye çıkar, sevgilisinin evinin yakınlarında dolaşır ve karısının sorularına da cevap vermez. Eski sevgili olan Gelin, düğün sabahı Leonardo’yu bulur ve birlikte kaçarlar.

Düğün sırasında Gelin’in kaçtığı farkedilir. Leonardo’da yoktur. Kan davası yeniden başlar. Damat, arkadaşlarıyla birlikte kaçanların peşine düşer. Mehtaplı bir gecedir ve ay ışığı kaçanların izlerini gösterir. Kaçaklar yakalanır ve Damat ile Leonarda ay ışığı altında bıçaklarıyla kavgaya girerler. Her ikisi de ölür ve cesetler Anne’nin evine getirilir. Anne, biricik oğlunu kaybetmiştir. Leonardo’nun karısı kocasını kaybetmiştir. Gelin ise hem kocasını hem sevgilisini kaybetmiştir. Çaresizlik içinde Anne’ye şöyle sorar: Onun buna bir günahı yok. Benim de bir günahım yok. Günah kimde peki?

Sahnelenmeleri

Oyun, 1935’de Bitter Oleander adıyla Brodway’de sahnelendi. 1938’de ilk sahneye koyan Margarita Xirgu tarafından film olarak çekildi. Oyunun bilinen ilk TV uyarlaması 1958’de BBC Televizyonu tarafından yapıldı.

1964’de Macar besteci Sándor Szokolay tarafından Vérnász adıyla ilk kez opera versiyonu uyarıildı. Wolfgang Fortner ise Die Bluthochzeit adıyla oyunu opera olarak yeniden yazdı. 1981’de İspanyol yönetmen Carlos Saura oyunu bir kez daha, bu sefer müzikal olarak filme aldı.

1986’de BBC oyunun radyo versiyonunu yayınladı.  Oyun Türkiye’de de pek çok defa sahnelendi. Bozkurt Kuruç (1970/71) [[1]], Ege Aydan(1996/97, 1997/98) , Mahir Günşiray (1999/2000), Lemi Bilgin(2010/11)  tarafından Devlet Tiyatrolarında sahnelendi. 8 Mart 2015 tarihinde Artvin’de sahnelendi.

Share
1583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?