logo

reklam

Kamu-Sen Genel Merkezin Önemli İsimleri Artvin’de!

Türkiye Kamu Sen , Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan ve  Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir Artvin’de üyeleriyle bir araya geldi.

Türkiye Kamu Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğanve  Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir Artvin’de  gelerek genişletilmiş istişare toplantısı için üyeleriyle bir araya geldiler.

Sendika binasında gerçekleşen toplantıya Türkiye Kamu Sen , Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan ve  Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir’in yanı sıra, Türkiye Kamu Sen Artvin İl Temsilcisi ve Türkiye Eğitim Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak, Kamu Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları ve il temsilcileri katıldı.

Programın basına açık olan bölümünde açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu Sen Artvin İl Temsilcisi ve Türkiye Eğitim Sen Şube Başkanı İsrafil Bayrak, “Ülkemizde memurların sorunları gerçekten çok, başta mülakat, sözleşmeli memur alımı, her bakanlıkta bununla ilgili çeşitli çalışmalar devam ediyor.  Vergi dilimi sıkıntısı , enflasyon,performans değerlendirmesi , uygulanmayan mahkeme kararları, iş güvencesinin tehdidi, toplu sözleşmede yaşanan kaoslar,  rotasyon gibi konularda genel başkan yardımcılarımız tecrübelerini geniş bir şekilde anlatacaklardır.

Bir kitapta okumuştum ‘demokrasilerin cümle kapısı itirazdır’ bizde sivil toplum örgütü olarak, diyoruz ki sendikacılığın ise layıkıyla yapılabilmesi için cümle kapısı eleştiri çözüm önerileriyle birlikte layıkıyla muhalefet yapa bilmesidir. Eğer sendikalar her tülü siyasetten arınmış bir şekilde, çözüm önerisi ortaya koyup eleştiriyi muhalefet kapısında çözüme kavuşturuyorsa bu gerçek bir sendikacılıktır.

Ülke olarak zor günler geçiriyoruz, bizler her türlü zorluğu bu ülkenin insanları olarak atlatmayı başardık, yine başarırız. Hepimiz çıkıp kahraman beklemen yerine ben kahraman olmak istiyorum. Bu işi ben çözerim fikrinde bütünleşebilirsek,  umarım bu sorunlarıda bertaraf ederim diye düşünüyorum” dedi.

Devamında ise Türkiye Kamu Sen,  Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir Artvin’deki il istişare toplantısında yaşanılan sıkıntıları sıraladı.

Özdemir, ülkenin çokta iyi bir süreçten geçmediğini belirterek, özellikle 14 yıllık mevcut siyasi iktidarın Türkiye Kamu Sen ve Türkiye Eğitim Sen üyelerine bakış açısının ne yazık ki tasvir edilir bir bakış açısı olmadığını ifade etti.

Özdemir Türk Eğitim Sen Şube binasında yaptığı konuşmada, “Biz bizim sendikamız üyelerine de farklı bir tavır takınılsın diye bir beklenti içerisinde asla olmadık. Biz her zaman haktan hukuktan yana bir atamanın ve değerlendirmenin yapılmasını istedik. 14 yıllık süreç içerisinde malum sendikanın çok sayıda üyeye sahip olması ve Kamu Sen üyelerini de yıldırma çabaları ne hukuka ne insan haklarına ne de vicdana uygun bir muamele değildir” dedi.

Keser Döner Sap Döner Bir Gün Bu Hesapta Döner

Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir açıklamasında, bizim mücadelemiz eğitimde kalitenin yükselmesi mücadelesidir diyerek, “bizim mücadelemizin hukuk mücadelesi, bizim mücadelemiz Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyet’inin yaşaması ve korunması mücadelesi!  Dilimizin, dinimizin ve bayrağımızın korunması mücadelesi ama bir bakıyoruz bize uygulanan muamele terör örgütlerine bile uygulanmıyor! Ama biz ne yaptık hiçbir zaman haktan ve hukuktan dışarıya çıkmadık. Biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik arkadaşlar! Sizin sorunlarını dinlemek için varız. Kazanan her zaman hakkın ve hukukun yanındadır. Bugün tanımadığınız hukuk bir gün size de lazım olur arkadaşlar. Ne demişler keser döner sap döner bir gün bu hesapta döner değerli arkadaşlar” şeklinde konuştu.

Birileri gibi her Devrin Adamı Olmadık!

Özdemir açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Her devre göre farklı karakter ve kişilik değiştirmedik! Biz her devirde adam olduk!İktidarlara göre rüzgara göre yön değiştiren sendika değiliz. Türkiye Kamu Sen, bu ülkenin ana sigortasıdır.  Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bize ihtiyacı var. Bizim de o Cumhuriyet’e ihtiyacımız var.

Türkiye Eğitim Sen olarak hiçbir sorunu atlamış değiliz arkadaşlar. Bizler bütün eğitim çalışanlarını bir bütün olarak görüyoruz ve sorunlarını da yapmış olduğumuz eylem ve çalışmalarla kamuoyuna duyuruyoruz. Bizlerin sorunları ne yazık ki bizim bu mücadelemiz son iki yılda beri çok da görünmüyor. Bir karartma uygulanıyor.

Önceleri bir konuda eğitim ya da kamu çalışanlarımızla ilgili bir sorun olduğu zaman genel başkanımıza ondan fazla gazeteci gelirdi ama bugün bakıyoruz ki iki gazeteci anca geliyor. Daha 15 Temmuz’a kadar birlikte hareket ettikleri ne istedik de vermedik diyenler veya bazı belediye başkanları onlar istemeden biz verdik diyen o güce sahip olan kitleler, 15 Temmuz’da Feto denen kitle ülkemize musallat oldu.

Onlara İhaleler Veren Makam Veren Biz Değiliz!

Üst kademedeki o siyasal kadro hala yerinde duruyor arkadaşlar. Ama bürokrasi ve siyasi kanat hala yerinde duruyor arkadaşlar.

2010 yılında KPSS hırsızlığını ortaya bizler çıkardık. O zamanlar neredeyse bizleri suçlu çıkardılar arkadaşlar! Peki ya şimdi ne oldu? Bizler yanlışı kamuoyuna paylaştık ama o zaman bizlere inanmadılar! Biz doğru ne ise onu yaptık. Nihayet bugün kendileri anlattılar aldatılmışız, kandırılmışız dediler. Dünde Cumhurbaşkanı diyor ki Bursa’da ‘ne aldatıldık ne de aldattık’. Arkadaşlar bunlar resmen bizim aklımızla alay ediyorlar! Kimse Türk milletinin necip aklıyla dalga geçmesin!

Bizler siyaset yapmıyoruz. Sendikacılık yapıyoruz. Arkadaşlarımızın yaşadıkları sıkıntılar ile mücadele ediyoruz ama Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e, dilimize, dinimize, bayrağımıza sahip çıkmak siyaset ise onu da yapıyoruz kimse kusura bakmasın!

Ama 15 Temmuz’u bizlere yaşatan terör örgütünün bir benzeri de bugün mevcut bürokrasi de devletin her kademesine sinmiş durumda. Bakanlar milletvekilleri yılmış bıkmış ama herkes kendi siyasi yapısını bozmamak için eyvallah diyor. Sözde o sendikanın  dediklerine eyvallah diyorlar. İkinci bir FETO olayını yaratıyorlar!

 Ülkenin Nereye Gittiğinin Farkında Değiller

Mevcut iktidarın kamu çalışanları için kafasından yatmış olduğu bir plan var. Bu da bizim kırmızı çizgimiz. Bizim iş güvencemiz. 128. Maddesi şunu söylüyor devletin işleri devlet memuru eliyle yürütülür. Kim onlar peki? 657 ye tabii olan bizleriz. Devletin memuru değil, hükümetin memuru yapmak istiyorlar. Biz iş güvenliğimiz konusunda bu duruma kırmızı çizgi çiziyoruz arkadaşlar. O memurlar da devletin değil hükümetin memuru olacaklar. Hangi milli eğitim müdürü devletin memuru! Hepsi hükümetin memuru arkadaşlar.”

Özdemir konuşmasın, “bugün bir bakıyorsun sokakta gördüğün adam şube müdürü olmuş! Mevzuattan uzak sadece siyasi destekle gelmiş oraya oturmuş görevini yapamıyor. Çünkü onu oraya getirenler bize üye olur diyorlar. Onun için bizler Türk Eğitim Sen olarak mücadelemizi doğru bir şekilde sürdürmeye çalışıyoruz il il ilçe ilçe ilçe geziyoruz” diyerek sona erdirdi.

Son olarak ise Türkiye Kamu Sen , Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan açıklamalarda bulundu.

Şahindoğanyaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Her yıl rutin olarak bu ziyaretlerimizi yapıyoruz. Önümüzde bir yetki süreci var 15 mayıs itibariyle. Yeniden yetki sendikalarının tespiti yapılacak. Biz toplu sözleşme masasına tamu çalışanlarının hak ve çıkarlarını savunan, başka bir amacı olmayan Türkiye Kamu Sen’in yetkili  konfederasyon olarak oturmasını istiyoruz. Siyasi iktidarın yandaşı sarı sendika sözleşme masasına oturur, sözleşme masasında kamu çalışanlarının adına imza atma yetkisini geçmiş iki sözleşmede olduğu gibi devam ettirirse kamu çalışanlarının iş güvencesiyle ilgili çok ciddi bir sıkıntılı süreç önümüzde. Bu süreçte kamu çalışanlarının iş güvencesine  sahip çıkan sendikaların orda olması lazım. Sarı sendika bu konuda siyasi iktidara göbekten bağlı olduğu için, asla itiraz edemez asla itiraz edemez asla iş güvenliğini savunamaz. İki yıl önce imzaladıkları toplu sözleşmenin 21 maddesi halen uygulanmadı. Toplu sözleşmeler kanun gücünde metinlerdir. Kanun gibi hükümet tarafından uygulanmaları gerekir” dedi.

Devamında ise genişletilmiş istişare toplantısı yapılmak üzere program basına kapalı şekilde devam etti.

Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?