logo

Kalın’ın Açıklamaları Haklılığımı Bir Kere Daha Kanıtlamıştır


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yeşil Artvin Derneği Başkan Yardımcısı ve hukuk işleri yürüten ismi Av. Bedrettin Kalın, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasında bulundu. Sürekli maden şirketinin açıklamalarını yayımlayan gazetelere ve toplantılarına katılan basın mensuplarına yandaş diyen Bedrettin Kalın, Yeşil Artvin Derneği’ne yandaş basın mensuplarına açıklamalarını gönderdi. Bu açıklamaları yine her zaman olduğu gibi Kalın ve Kalın gibilerin anlayamayacağı bir tarafsızlık ilkesi gereğince kendi haber kuruluşlarımda yayımladım ve ajans olarak abonelerime servis ettim.

Kalın’ın açıklamaları maalesef öncelikle basını eleştirmek ile başlamış. Yeşil Artvin Derneği’nin Yürütmeyi Durdurma Talebine Danıştay’ın Ret verdiğine ilişkin yapılan haberleri yandaşlıkla suçlayan Bedrettin Kalın, yaptığı açıklamada bizim yaptığımız haberde verdiğimiz bilgilerin aynılarını kullanarak açıklamasını gerçekleştirdi. Açıkçası bizi haklı çıkardı. Biz Derneğin talebine ret kararı verildiğini açıkladık, Kalın’da bizim haberlerimizi doğrulayarak konuya ilişkin bilgiler verdi. Bugüne kadar mahkeme süreçlerinde elde ettikleri lehlerindeki kararları şölenlerle kutlayan Yeşil Artvin Derneği’nin bu kararı kamuoyuna açıklamamış olmalarını eleştirerek halkın haber alma hakkı gereğince okuyucularımıza yaşanan gelişmeleri aktardığımızı haberde ifade etmiştik. Yazdığım yazıda da aynı beyanda bulunmuştum. Ben bunları yaptığım için bir yerlere yandaş falan olurken Bedrettin Kalın’da benimle aynı kelimeleri kullanarak basın açıklamasında bulunuyor ancak o yandaş olmuyor. Biz maden şirketinin haberlerini yayımlarken yandaş oluyoruz ama Yeşil Artvin Derneği’nin açıklamalarını yayımlayanlar bir yere yandaş olmuyorlar.

Bedrettin Kalın’a bir tavsiyem var. Kendi yetiştiği ekol gereğince özgürlükleri savunmaktadır. Bu savunularını sözde değil özde yapsın. Özgürlüklere inanıyor ise insanları hedef göstermekten vazgeçsin. Buradan açık ve net yazıyorum. Ben Artvin Adliyesi’ne başvuru yaptım. Başvurumda; “Başıma herhangi bir şey gelirse bundan kesinlikle beni her zaman hedef gösteren Av. Bedrettin Kalın ve Yeşil Artvin Derneği yönetimidir. ” ifadelerini kullandım. Bu tüm Artvin kamuoyunca bilinsin istiyorum. Dayanak olarak da Yeşil Artvin Derneği ve Bedrettin Kalın’ın bir çok açıklamalarını gösterdim. Sürekli olarak hedef gösteriliyorum ve toplumsal linçe uğratılıyorum. Belki kendi tedbirlerimi alıyorum ancak yinede başıma bir şey gelirse de Devlet bu arkadaşlardan hesap sorsun. Bu arkadaşlarda belki bu yolla kendileri gibi düşünmeyen insanları hedef göstermekten vazgeçerler ve insanları toplumsal linç ettirme gayretinden vazgeçerler.

Gelelim konuya. Bedrettin Kalın’ın açıklamaları göstermiştir ki artık Cerattepe projesinde hukuksal anlamda sona gelinmiştir. Danıştay tarafından verilecek karar Anayasa Mahkemesine veya Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşınacaktır. Son bir gayret ile hukuksal süreçler buraya taşınacağının ipuçlarını Kalın’ın açıklamalarından alıyoruz. Yine benim iddia ettiğim gibi Kalın’ın açıklamaları da gösteriyor ki Danıştay’ın vereceği karar hakkında Derneğin bir umudu kalmamıştır. Yani bu anlama geliyor ki Danıştay kısa bir süre içerisinde Cerattepe Proje’nin ÇED Raporu’na ilişkin Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı onaması kuvvetle ihtimaldir.

Köşe yazımın bu bölümünde Kalın’ın açıklamalarına yer vermek istiyorum. Bakalım bizden farklı ne söylemiş. İşte o açıklama:

Kalın: Cerattepe Davası Halen Daha Devam ediyor

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. Bedrettin Kalın, son günlerde maden şirketine yakınlığıyla bilinen bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. Bedrettin Kalın, Cerattepe’deki maden çalışmalarına karşı mahkeme sürecinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi, “Bilindiği üzere ikinci ÇED’le ilgili davamızı 2015 yılında açmıştık. Bu davanın 2016 yılında keşfin ardından Eylül ayında da duruşması yapıldı. Mahkemenin hazırlamış olduğu kararda davanın reddine ilişkin karar verilmişti.Zaten duruşma sırasında mahkeme heyetini reddetmiştik. Ancak oradaki usule de uyulmaksızın dosya doğrudan Danıştay 14. Dairesine gönderildi. Hem hakim’ired talebimizle ilgili Danıştay 14. Dairesinin bir karar vermesi gerekiyor, hem de davanın esasıyla ilişkin bir karar vermesi gerekiyor. Yani red kararını temiz etmiş olduğumuz için bu konuda bir karar verilmesi gerekiyor. Bütün temiz taleplerimizi aynı zamanda yürütmeyi durdurma talepli açıyoruz” dedi.

Kalın: Yürütmeyi Durdurma Talebi Başlı Başına Bir Karar Değildir

Kalın, “yürütmeyi durdurma talebi başlı başına bir dava değil. Bu bir ara karar niteliğinde bir karardır. Hem davacılar yönünden hem de davalılar yönünden bizim kazandığımız davalarda da, bizim lehimize yürütmeyi durdurma kararı verildiği zaman. Bu davayı kazandığımız anlamına gelmiyordu zaten. Davanın esasına ilişkin yargılama, daha sonra yapılır, mahkeme daha sonra yada yüksek mahkeme Danıştay daha sonra bir karar verir.

Yargılama Esasa İlişkin Danıştay Tarafından Halen Devam Ediyor

Nitekim bu son davada da aynı zamanda yürütmenin durdurulması talebiyle, birlikte kararı temiz etmiştik normal olan buydu. Danıştay 14. Dairesi, bu talebimizi reddetti. Yani yürütme durdurma talebimizi reddetti ama yargılamanın esasına ilişkin yargılama daha doğrusu temiz talebimizin esasına ilişkin temiz incelemesi Danıştay tarafından halen daha devam ediyor. Bununla ilgi henüz bir olumsuz karar yok.”

Bu haber metnini de dikkatlice okuduğumuzda bizim yazdıklarımızı açık açık Bedrettin Kalın dile getirmiştir. Acaba o da mı bu açıklamalar ile maden şirketinin yandaşı olmuştur? Bu sorunun yanıtını siz okurlarımıza bırakıyorum.

Etiketler:
Share
957 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?
#

Kalın’ın Açıklamaları Haklılığımı Bir Kere Daha Kanıtlamıştır” için 1 yorum

 1. AKAY Tekin : diyor ki:

  İbrahim KALIN zannettim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...