logo

Kafkasör’ün 35. Başboğası Aslan

35. Kafkasör boğa güreşleri baş boğası Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait, 790 kg ağırlığındaki Aslan isimli boğa oldu.

 

Artvin’in Kafkasör Yaylası, bu yıl 35’incisi düzenlenen ve 5 gün süren Kültür Turizm ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yaptı. 5 günlük festival bu yılda boğaların katılımıyla yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Festivalin son iki günü ise boğa güreşleri ile geçti.

Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşleri ayak, deste, küçükorta, büyükorta, başaltı ve baş olmak üzere altı kategoride gerçekleşti. Güreşlere Rize, Artvin ve ilçelerinden 85 boğa katıldı. Güreşler öncesi boğalar kategorilerinin belirlenmesi için kantara çıkartıldı ve boynuz kontörlü yapıldı. Boynuzları sivri olan boğaların boynuzlarına müdahale edildi.

Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği güreşleri, Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kültür Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür Müdürü Hüseyin Ateş, İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç ile yaklaşık 20 bin kişi izledi. Festivalde 14 hakemin ve yaklaşık 110 kişi görev aldı. Toplamda 44 bin TL para ödülünün dağıtıldığı festivalde baş boğaya sahibine ise 12 bin TL vara ödülü verildi.

Bu yılda Festivalde Madene Hayıra Dikkat Çekildi

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde çıkartılması planlanan madencilik çalışmalarına karşı çevreciler festival alanını ve boğa güreşlerinin yapıldığı arenanın içini “madene hayır, Artvin’in üstü Altından daha değerlidir” yazılı pankartları astılar.

Boğa Sahiplerinden Yaratıcı İsimler

Bir yıl boyunca boğalarını güreşlere hazırlayan boğa sahipleri, boğalara koydukları isimlerde dikkat çekti. Tİko, Kanas, Muhittin, Ajan, Gadder Efe, Saddam, Teyo, Memati, Çakıcı, Retkit, Babişko gibi isimleri boğalarına takan boğa sahipler güreş esnasında boğalarına bu isimlerle sesleniyorlar.

Boğalar Şampiyonlar Ligi Müziği İle Finalde Kapıştı

Artvin’in birçok ilçesi ve köylerinde değişik zamanlarda gerçekleşen boğa güreşlerinin şampiyonlar ligi olarak nitelendirilen Kafkasör Boğa güreşleri aynı zamanda sezonun en son boğa güreşleri olarak biliniyor. Bu nedenden dolayı finale yükselen boğalar final karşılaşması için arenaya çıkarken şampiyonlar ligi müziği eşliğinde çıkartılıyor.

Beklenen İspanyol Matador Kafkasör Arenaya Çıkmadı

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe boğaların katıldığı bir başka festivallerin yaşandığı İspanya’dan Kafkasör Boğa güreşleri matador getirmeyi planlamış fakat matadorlar kıyafetlerini sadece kendi arenalarında giydiklerinden dolayı bu yıl beklenen matador Kafkasör arenada sahne alamadı.

Boğa güreşlerinde ilgi 56 yaşındaki Kadın Boğacı Ayşe Beyaz Oldu

Artvin merkezden kara isimli boğasıyla güreşlere katılan 56 yaşındaki Ayşe Beyaz güreşlerde vatandaşların ve basın mensuplarının ilgi odağı oldu. 580 kg ağırlığındaki Kara isimli boğasının ipini tutarak arenaya çıkartan Ayşe Beyaz’ı görüntülemek isteyen basın mensupları arenaya akın etti. Uzun zamandır boğacılık yapan Ayşe Beyaz’la röportaj yamak isteyen basın mensupları sıraya gidi. Ayşe Beyaz’ın Kara isimli boğası büyükorta kategorisinin yarı finalde maçında elendi.

Bu Yılda Sunuculuğu Şakir Kara üstlendi

35_kafkasor (25)

Boğa güreşlerinde iki yıldır görev almayan Ahmet Kınalı ve Bilgehan Erdem’in yokluğunda sunuculuğu bu yılda Şakir Kara yaptı. Kara efsane sunucu Ahmet Kınalı ve Bilgehan Erdem’in yokluğunu aratmadı. Bu yılda araç girişleri ücretsiz olurken festival öncesi ve sonrası çözülemeyen dönerci krizi aşılamadı. Dönerciler yerini değiştirildiği için tepki göstererek festivalde döner vurmadılar. Artvinli dönerciler festivale çıkmayınca ilçeden gelen dönerciler yemek stantlarını açtı.

Bu Festivalde Boğalar İnsanların Üzerine Koşamadı

Artvin’le özdeşleşen boğa güreşleri yıllarca dernek yönetimi ve yetkilerce arenanın girişinde toplanan insanların üzerine boğaların yürümesi tedirginliğini yaşıyordular. Hatta zaman zaman boğaların insanların üzerine koşması sonucu yaralanmalar meydana gelmişti. Fakat bu yıl arenanın kapısı kapatıldı. Boğa sahibi ve hakemler harici arenanın girişinde kimse yer almadı.

Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait Boğa İlk Kez Başboğa Oldu

2015 yılı Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali Boğa Güreşlerinin en prestijli kategorisi olan ‘Başboğa’ kategorisi finalinde Rüstem Güven’e ait “Rüzgar” adlı boğayı yenen Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye ait “Aslan” isimli boğa birinci oldu.
Başboğa kategorisinde birinci olan Aslan, 35’inci “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivalinin Başboğası olurken sahibi Seçkin Kurt ve Kenan Köse’ye 12 bin TL para ödülü kazandırdı. Baş Kategorisinde 10 boğa yer aldı.

18 boğanın yer aldığı Başaltı Kategorisinde Ardanuç Ovacık Köyünden Burhan Yılmaz’a ait 17 sırt numaralı ‘Şahin’ İsimli boğa birinci olurken, Büyükorta kategorisinde Muhammed Kesici’ye ait 4 sırt numaralı Karagöz isimli boğa birinci oldu.

Olaylı büyükorta kategorisinde 27 boğa içinde Muhammet Kesici ve Aziz Yiğit’e ait boğalar finalde eşleşti. Boğalar uzun zaman güreşmeyince aktif, pasif kuralı devreye girdi. Ne olduysa bu arada oldu boğaları arenada yalnız bırakan sahipleri boğaların durumuna göre karar vermeleri gerekiliyorken tamda bu sırada tribünde bir anda ortam gerildi. İki grup arasında çıkan tartışma sonrası araya jandarma ekipleri girdi. Bir kişinin fenalaşarak omuzlara ambulansa taşınmasının ardından duyarlı vatandaşlar sayesinde olaylar tatlıya bağlandı. Çıkan olay nedeniyle iki boğa arenadan çıkartılırken, hakemler olayların sakinleşmesinin ardından yeniden final müsabakası yönetti. Finalde Muhammed Kesici’ye ait 4 sırt numaralı Karagöz isimli boğa birinci olurken, ikincilik ise Aziz Yiğit’’ ait Kılıçaslan ise ikinci oldu. Karagöz sahibine 8 bin TL para ödülü kazandırdı.

 

Share
3141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?