logo

Kadir Topbaş’ın Bırakmasına Kesinlikle Karşıyız


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz günlerde ulusal gazetelerde önemli bir haber yayımlandı. Bu haber Artvin’in gurur kaynağı, Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’ın siyaseti bırakacağına ilişkin haberdi. Kesinlikle inanmak istemediğim ve her şekliyle de karşı olduğum bir kararın önce haberini paylaşayım sizlerle ardından da yazımıza devam edelim.

İşte o beni üzen haber:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, kendisine yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi ve “İstanbul’da üç dönemdir başkanlık yapıyorum, bu son dönemim. Canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği oturumda 2016 yılında yapılan çalışmaları ve yapılacak projeleri anlattı. Bu yılki yatırım bütçesinin 16,5 milyar lira olduğunu aktaran Kadir Topbaş, “Günde 30 milyonluk hareket olmasına rağmen trafikte kalma süremiz geçmişe göre çok daha az. Göreve geldiğimiz zaman 11 ilçede raylı sistem vardı. 2 bin 300 insan kullanıyor. 2019 yılında 32 ilçe raylı sistemlerden istifade edecek. 7 milyon kişiye hizmet verecek akslara sahip olacak” dedi.Topbaş’ın sunumundan sonra kürsüye CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam çıktı. İstanbul’un yönetimi konusunda Topbaş’a ağır eleştirilerde bulunan Sağlam’ın konuşması sırasında tansiyon zaman zaman yükseldi. İBB bünyesinde çalışan taşeron işçilere kadro sözü verildiğini belirten Sağlam, “Niye kadro vermiyorsunuz. Neden sözünüzde durmuyorsunuz. Haksızlık kötü bir şeydir. Size de haksızlık yapılacak. Sayın Topbaş bir gün siz de haksızlığa uğrayacaksınız. Yanınızda bizleri, insan haklarını savunan sosyalistleri, solcuları, Cumhuriyet Halk Partilileri bulacaksınız” dedi.

‘Bu iddialara karşı yargı sürecini başlatacağım’

CHP’li Sağlam, Faaliyet raporunda 2016 yılında verildiği belirtilen 637 ihale ile ilgili olarak, “Sizin gibi düşünmeyen, size oy vermeyen ve hakkıyla ihale alan bir kişi var mı? Biz göremiyoruz” diye sordu. Sağlam’ın bu sorusuna, Topbaş yeniden kürsüye çıkarak yaptığı konuşmasında sert çıktı. Topbaş, “Bir ifade ki ‘Sizden olmayan kime ihale verdiniz’, bunun için yargı sürecini başlatacağım. Bunun cevabı verilecek. Bu nasıl bir itham. İhale herkese açık, herkes girer alır. Kimsenin siyasi kimliğine bakmayız, kim olduğuna bakmayız. Bu ciddi bir ithamdır. Bunu söyleyen yargı önünde kalkıp cevabını vermesi gerekir” dedi. Sağlam’ın ardından bir diğer CHP’li Meclis üyesi Tarık Balyalı kürsüye çıktı. İBB’nin Vatan Caddesi üzerinde aldığı arsa hakkındaki iddiaları Meclis kürsüsüne taşıyan Balyalı, “Sayın Başkan ulusal basında iddia edilenlere göre, FETÖ destekçisi bir firmaya arsasını satın almak suretiyle kaynak aktarıyor. Sayın Başkandan rica ediyorum, lütfen buraya çıkıp bu FETÖ destekçisi firmaya kaynak aktardı mı, aktardıysa da gereğini yapın” dedi. ‘BU SON DÖNEMİM’

Topbaş’ın ikinci kez kürsüye gelerek yaptığı konuşmada, “Üzüldüğüm bir şey, ‘FETÖ terör örgütüne yardım ettiniz mi?’. Lafa bak ya, nasıl bir iş, nasıl bir mantık, nasıl bir ahlak bu. Söylerken vicdanın elverdi mi diye düşünüyorum. Kalbiniz asla yanıltmaz. Zannediyorum ki bunu soran kendi kalbinde bunu doğru olmadığını biliyordur” dedi. CHP’lilerin ‘Bu yol sizi nereye götürecek’ şeklindeki eleştirilerine Topbaş, “İstanbul’da üç dönemdir başkanlık yapıyorum. Bu son dönemim. Çok merak ediyorsanız, canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz. Ve hizmet üretenin her daim yanında oluruz” diyerek karşılık verdi. Topbaş’ın bu cevabı alkışlarla karşılandı.Konuşmaların ardından oylanan 2016 Faaliyet raporu CHP’nin itirazlarıyla oyçokluğu ile kabul edildi.

Kadir Topbaş’ın başkanlığı bırakmasına okey ama siyaseti asla bırakmamalı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin temellerinin atılmasında büyük emekleri olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş, AK Parti’nin kuruluşunun planlandığı en önemli toplantıları da Barhal’ın ev sahipliği yapmasını sağlamıştı. Kadir Topbaş, aslında siyaseten bizim 80’li yıllardan beri tanıdığımız bir isimdi. 1980’li yılların sonlarında gerçekleştirilen milletvekilleri seçimlerinde Artvin Milletvekili adayı idi. Refah Partisi’nin adayı olarak Artvin’de o yıllarda pek karşılık görememiş olsa da daha sonra ki yıllarda her zaman ilimizde karşılık bulmuş bir siyasetçi olmuştur. Gerek belediye başkanlığına ilk kez aday olduğu 2004 yerel seçimlerinde İstanbul’daki Artvinli seçmenlerin önemli bir bölümü tercihini hemşerilerinden yana kullanmışlardı. 2009 yerel seçimlerinde de öyle olmuştu. Topbaş’ın 3.dönem aday olduğu dönemde yani 2014 yerel seçimlerinde Mustafa Sarıgül ile yarışırken, belki bizim Artvin camiası kendisine bir miktar yanlış yapmış olsa da yine de hemşerilerimizin önemli bir bölümü yine Topbaş’tan yana tavır belirlemişlerdi. Topbaş Artvin’i, Artvin’de Topbaş’ı çok sevmişti.

Kadir Topbaş’ın İlimize Büyük Katkıları Var Ve Olmaya Devam Edecek

Kadir Topbaş’ın siyaset yaptığı her dönemde ilimize büyük katkılar sağlamış bir isimdir. Özellikle belediye başkanı olduktan sonra parti ayrımı yapmadan ilimizdeki tüm belediyelere talepleri doğrultusunda yardım etmiş bir siyasi değerimizdir. Seçim dönemlerinde Artvin’deki belediyelerin AK Parti’ye geçmesi için aktif seçim çalışmalarına katılmış olmasına karşın, yerel seçimler sonrasında ilimize ziyaretlerde bulunarak Artvin’deki tüm ilçe belediyelerini parti ayrımı yapmadan tek tek ziyaret etmiş, yapabileceği ve destek verebileceği konularda her zaman yardıma hazır olduğunu beyan etmiştir. Artvin’deki belediyeler AK Parti’nin imiş, değilmiş diye asla bakmamış, elinden geldiğince memleketine destek çıkmış bir Artvinlidir. Onun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması bizim için tek başına büyük bir gurur kaynağı iken, Artvin’e sağladığı destekler ve Artvin’e yapılacak yatırımlar konusunda arkamızdaki en büyük güç olarak varlığı her türlü gücün üstünedir.

Yeri gelmiş Artvin’e babalık, yeri gelmiş abilik yapmıştır. Kimi zaman en iyi kardeş, kimi zaman en iyi dost olmuştur. Artvin’in başı ne zaman sıkışmış ise sığınılacak bir limana bürünmüştür. Özellikle de son yerel seçimlerden sonra Artvin’de 9 belediyenin 7’sini AK Parti aldıktan sonra da en büyük destekçi yine Kadir Topbaş olmuştur. Bugün nereye giderseniz gidin, isterseniz muhalif belediyelere gidin mutlaka Kadir Topbaş’ın bir eserini bulursunuz. Topbaş’a Artvin’den kim bir şey istemeye gitmiş ise mutlaka almıştır.

Siyaseti Bırakırsa Yusufeli İçinde, Artvin İçinde Büyük Kayıp Olur

Kadir Topbaş, Artvin’in Yusufeli ilçesindedir. Yusufeli kanı taşıdığı gibi tam bir Artvinli ve Artvin aşığıdır. Onun siyaseti bırakması her Artvinli için kayıp olur. Bugün İstanbul’a gittiğimizde İstanbul’u bir Artvinlinin yönetiyor olmasının gururunu yaşarız. İstanbul’daki Artvinliler için de onun siyaseti bırakması büyük bir kayıp olarak değerlendirilirken, Artvin için, Yusufeli için ve Artvin’in tüm ilçeleri için Kadir Topbaş’ı kaybetmek bir evladın babasını kaybetmesi kadar önem arz eder.

Ben buradan binlerce örnek vererek Kadir Topbaş’ın ilimize katkılarını sayarım. Ne sayfalar yeter, ne de günler. Bence Kadir Topbaş, belki 3 dönemlik İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmanın verdiği yorgunluk ile belediye başkanlığını bırakacağını siyaseti bırakma olarak değerlendirmiş olabilir ancak ben bu açıklamanın bile Artvinlileri ayaklandırması gerektiğini düşünüyorum.

Bazı isimler vardır yaptıkları iş ile özdeşleşmiştir. Mimar Kadir Topbaş’ta böylesi bir isimdir. Bu denli ilimize katkı sağlamış bir ismin siyasete en az bir dönem daha bizim için devam etmesini bizler arzulamalıyız. Tabi ki Topbaş siyaseti bıraksa da siyaset onu asla bırakmaz ancak yine de bizlerin gereken tepkiyi göstererek onun siyaseti bırakmasının önüne geçmemiz gerek. Bence İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni de bırakmamalıdır. Ben yıllardır İstanbul’a gider gelirim. Topbaş’ın İstanbul’a emeği çok büyüktür. Topbaş, İstanbul’un binlerce sorununu çözmüş önemli bir belediye başkanıdır. Ve İstanbul’un henüz çözülecek binlerce sorunu da vardır. Bu sorunları da güçlenen siyaset ile birlikte daha rahat çözebileceği ortam var iken bence Topbaş’ın başkanlığı bile bırakması İstanbul için, o ilde yaşayan insanlar için büyük kayıp olur.

Ben Topbaş’ın siyasetin farklı alanlarında yaşama devam edeceğine inanıyorum. Belki de Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin önemli bir bakanı olacaktır ancak yine de yorulmuşta olsa onun İstanbul’da devam etmesi herkes için önemli bir artı olacaktır.

Artvin açısından da değerlendirdiğimde ben Topbaş’ın siyaseti de belediye başkanlığını da bırakmasına kesinlikle karşıyım. Şahsım açısından düşündüğümde inanın kendisinden hiçbir anlamda bir kuruş katkı görmemiş bir insanım. Ne siyaseten, ne insanen bir katkı görmemiş bir kişi olarak diyorum ki, Kadir Topbaş, ne siyaseti ne de başkanlığı bırak.

Artvin seninle gurur duyuyor ve onun devam etmesini istiyor. Bu bizim tartışılmasına dahi karşı olduğumuz, teklif edilmesine dahi karşı olduğumuz bir konudur.

Bizler Topbaş’ın siyasetteki başarıları ile övünmeye devam edeceğimize olan inancımız ile Kadir Başkan, bırakma bizi diyoruz…

Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TV Programında Erkan Balta’yı Göreve Hazır Buldum

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz günlerde AK Parti Artvin Milletvekili adayı Av. Ertunç Erkan Balta ile birlikte Çay Tv’de İbrahim Eksilmez’in sunduğu 25.Saat Programının konuğuydum. Gazeteci arkadaşım Aydın Tatar ile birlikte AK Parti Milletvekili adayı Erkan Balta’ya sorular yönlendirdik. Programdaki sorulara Erkan Balta’nın verdiği yanıtlar ve bu yanıtlardaki ikna kabiliyetine ilişkin değerlendirmeleri bu yazımın konusu yapacağım. Öncesinde nasıl bir Erkan Balta ile karşılaştığımı aktarmak istiyorum. AK Parti İl Başkanı iken bir çok kez daha tv programların...
 • Bir Tarafta Erdoğan, Diğer Tarafta Kazanma Şansı Olmayan Adaylar

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Bir Tarafta Cumhur İttifakın Adayı Sayın Erdoğan, Diğer Taraftan 1.Turda Kazanma İhtimali Olmayan Adaylar 16 Nisa’n 2017 Tarihinde Halkımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçme kararı aldı. Bu kararla cumhurbaşkanı seçilecek aday 1. Turda %50+1 oy olması lazım ki Cumhurbaşkanı seçilsin. 7 Haziran 2015 Genel seçimleri öncesi ve sonrası dış güçler tarafından Başlayan ülkemizi kuşatma ve ardından MHP’yi dizayn etme politikası, 15 Temmuz 2016 Hain Darbe ve işgal girişimi MHP’nin ülkemizin bekası için AK Parti ile yakınlaşmasını sağladı. B...
 • Muzaffer Çorbacı efsane bir milletvekili olabilirdi

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muzaffer Çorbacı AK Parti Artvin birinci sıra milletvekili adayı olsaydı Artvin için efsane bir milletvekili olabilirdi. Muzaffer Çorbacı, Hasan Ekinci gibi seçmenle bireysel sıcak ilişkiler kuran bir milletvekili olurdu diye düşünüyorum. Muzaffer Çorbacı milletvekili adayı olduktan sonra facebookta arkadaş olduk. Seçim çalışmalarını onun paylaşımlarından takip etmeye başladım. Seçmenle çok yakın, candan ve sıcak ilişkiler kurabildiğini gözlemledim. Sanırım Muzaffer Çorbacı bir iş adamı, yani sıradan vatandaş için elit sayılabilece...
 • Yüz Körlüğü

  20 Haziran 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bir sabah yine alarmınızın çalmasıyla uyanıyorsunuz. Yüzünüzü yıkamaya banyoya gidiyorsunuz ve aynada tanımadığınız bir yüz size bakıyor. Kaynak: http://myartmagazine.com/beautiful-artworks-lidia?i=14 Yüz körlüğü, günümüzde nadir görülen ve pek bilinmeyen nörolojik kökenli bir hastalıktır. Prosopagnosia (Yunanca “Prosopon” yüz + “agnosia” kayıtsızlığı), “yüz körlüğü” olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama, ayıramama durumudur. “Prosopagnostikler” göz, burun, ağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikt...