logo

Jandarma Artvin Halkını Cerattepe’ye Sokmuyor

Jandarma Artvin halkını Cerattepe’ye sokmuyor. Artvinliler bölgeye akın ediyor.Artvin Halkı Yenilmez.Artvin’den dayanışma ve destek çağrıları geliyor. Jandarma müdahale edeceğini söylüyor. CHP İl Başkanının Cerattepe gitmesi engelleniyor. Esnaf kepenk kapatmaya başladı.

Artvin Kafkasör girişinde jandarma hukuksuzca yol kesti… Artvin halkını Cerattepe ye sokmuyor. Artvin’e sahip çıkmak için Cerattepe’de nöbet tutan Artvin halkının yolunu Jandarma kesti. Jandarma’nın yol kestiğini duyan Artvin halkı Cerattepe’ye doğru akın etmeye başladı. “Hukuk tanımayan Cengiz inşaata değil Artvin’e sahip çıkmak isteyen Artvin halkına barikat kurulduğunu” ileri süren bir grup Artvinli alternatif yollardan bölgeye ulaşmaya çalışıyor. Artvin’e sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyleyen Artvinliler sosyal medya hesaplarından dayanışma çağrıları yapıyorlar.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt “Artvin’e sahip çıkmamızı kimse engelleyemez” dedi. Bu arada CHP İl Başkanı Yücel Kurt’un Cerattepe’de mahsur kaldığı öğrenildi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’da Halk TV’de canlı yayına çıkarak “Artvin Halkını geçemeyeceksiniz” çağrısını yaptı. Artvin Esnafı tepki için kepenk kapatmaya başladı. Artvin halkının Cerattepe’ye gitmesini engelleyen Jandarma barikatın kaldırılmaması halinde kendilerinin müdahale ederek barikatı kaldıracaklarını söylediği öğrenildi.

Artvin Halkı Cerattepe’ye çıkamayınca Valilik önünde toplanmaya başladı.

Artvin’de gergin bekleyiş sürüyor

Sabahın erken saatlerinde maden şirketine ait araçlar Jandarma eşliğinde Cerattepe’ye çıktığı haberi üzerine vatandaşların sosyal medya üzerinden organize olarak Kafkasör yaylasına çıkmak istedi.

Bunun üzerine jandarma ve çevik kuvvet ekipleri Kafkasör girişinde yolu kapatarak vatandaşların Cerattepe’ye çıkışına izin vermedi. Güvenlik güçlerinin kalabalığa dağılması yönünde belli bir zaman vererek aksi takdirde müdahalede bulunulacağını söyledi. Yetkililerin araya girmesi sonucu jandarmanın herhangi bir müdahalesi olmadı. Sabahın erken saatlerinde Jardarmadan önce Cerattepe bölgesine çıkan çevreci grup ise Cerattepe yol ayrımında jandarmanın önünü keserek araçların geçisine izin vermiyor.

Tüm bunlar Kafkasör bölgesinde yaşanırken Artvin Merkez’de de halk organize olup öğlen saati itibariyle Valilik karşısında toplanmaya başladılar. Siyasi parti temsilcileri, stk temsilcileri başta olmak üzere bir çok çevreci Valilik karşısındaki alanda beklemeye geçtiler. Kafksör’den gelecek bilgiye göre burada da eylemin boyutu değişeceği öğrenildi.

Çevrecilerin isteği maden araçlarının yine olaysız şekilde geri götürülmesi ve Cerattepe de kesinlikle maden çıkarılmaması olarak açıklandı.

Etiketler: » » »
Share
687 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?