logo

İYİ Parti’nin Hedefi Ne Olmalı?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kurmayları ile birlikte Artvin ziyaretinde bulundu. Akşener’in Artvin ziyaretinde yaptığı konuşmalara yer vermiştik. Özellikle bu konuşmalardan Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin cümlelerine yorumumu ise dün yapmıştım. Bugün İYİ Parti’nin geleceğine ilişkin ön görülerimi ifade etmek istiyorum.

Türkiye’de siyasette yenilik beklentisi hakim. Özellikle 3 veya 4 kutuplu siyaset yelpazesinden medet ummayan kesimlerin en büyük beklentisi yeni bir siyasi oluşum idi. Şimdi soru şu: İYİ Parti bu dört partiden de medet ummayanların beklentilerini karşılayabilecek bir program ortaya koyabilecek mi? Meral Akşener, ülke genelinde büyük bir çekim merkezi haline gelebilecek mi? AK Parti’nin çıkışında olduğu gibi büyük bir oy patlaması ile ülkede iktidar olabilecek mi?

Bu soruların yanıtlarına ilişkin tahminlerimi bu yazımda açıklayacağım ancak öncelikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Artvin gezisine ilişkin değerlendirmelerimi ifade edeyim.

Öncelikle Akşener’in Artvin programına il teşkilatı iyi bir şekilde hazırlanmış. Program kusursuzluğa yakın bir şekilde gerçekleştirildi. Bu tür programlarda önemli olan gövde gösterisi yapmaktır. Burada gövde gösterisi yapılmıştır. İlk bakışta Akşener’in arkasındaki kalabalık gücünü gösterir boyutta görünüyordu. Artvin Teşkilatının başkanı Filiz Akyüz ve teşkilatını bu anlamda tebrik etmek gerek. İyi bir organizasyon yapılmıştır. Organizasyon içerisinde esnaf gezisi falan yaptırılması da güzel bir düşüncedir. Başarılı bir organizasyonun güzel finali de açılış sonrasında gerçekleştirilen kapalı salon toplantısıydı. Bu toplantı da amacına ulaşan bir toplantıydı.

İYİ Parti’yi Nasıl Buluyorum?

Yukarıdaki değerlendirmelerim il teşkilatının organizasyonuna ilişkin görüşlerimi içeriyordu. Şimdi artık biraz sizin beklentinize yanıt verecek cümleleri yazmakta. Yazımın başlığında da belirttiğim üzere İYİ Parti’nin hedefi noktasında biraz sorunlar görüyorum. Belki yanılıyor olabilirim ancak sonuç itibariyle bende bir seçmen olduğuma göre benim düşüncelerimin bu noktada önemli olduğuna inanarak bu yazıyı kaleme alıyorum.

Öncelikle İYİ Parti’de hedef olarak küçük MHP olmak olarak görüyorum. Başka bir dille ifade edecek olursam eğer MHP’nin yerine geçmek gibi bir hal görüyorum. Bunu ciddi anlamda sezinliyorum. Partinin il ve ilçe yönetim kurullarının oluşumundan partinin söylemlerine kadar sanki MHP’nin yapamadıklarını yapacaklarına dair bir iddia ortaya konuluyor gibi geliyor. Bunu Artvin özelinde söylemiyorum genel anlamda ifade ediyorum.

İYİ Parti’nin mutlaka ama mutlaka iktidara alternatif söylemler ve projeler ortaya koyması gerekiyor. Genel Başkan Meral Akşener’in ürettiği muhalefet yönteminin mutlaka CHP’den, MHP’den ve diğer muhalif partilerden farklı görünmesi gerekiyor. Her şeye muhalif olmak yerine yanlışa yanlış doğruya doğru anlayışını ortaya koyması gerekiyor. Ayrıca Meral Akşener’in ülkenin gündemine dair açıklamalarında gecikme yaşadığını görüyorum. Bunu da mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Bir bakıyorsunuz bir çok parti genel başkanı, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı dair açıklama yapıyor, bakıyorsunuz Akşener’in açıklaması gecikmiş. Bu biraz bence yanlış. Mutlaka daha hızlı gündem yakalanması sağlanmalıdır.

İYİ Parti’nin teşkilatlanması konusuna yeniden dönecek olursak eğer söylemem gerekiyor ki çok MHP kokuyor. MHP kokmamak adına bir takım özel çalışmalar şart. Ayrıca toplumda itibar gören önemli simalar partiye dahil edilmeli. Teşkilatlarında ve yönetim kurulunda mutlaka soldan ve sağdan etkili isimler partiye dahil edilmeli. Akşener’in kendi ismi bence 2002’deki AK Parti gibi bir çıkış yapma ihtimalini şuan için imkansız görürken, baraj noktasında da açık söylemem gerekirse çok net bir şekilde geçer diyebilecek bir durumda değilim.

Siyaset tahminleri için şuan için henüz erken olduğunu bilmekle birlikte İYİ Parti’nin siyasette çok iyi bir oy oranına sahip olabilmesi için çok ama çok yoğun bir çalışma içerisine girilmesi şart. Üye bazlı çalışmanın yanı sıra toplumun tüm fertlerine ulaşabilecek organizasyonların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bunun için yeterli bir zaman olmakla birlikte yinede biran evvel kuruluş çalışmalarını tamamlayarak çalışmalara hız vermekte fayda var. 2019 yılında 3 ayrı seçim yapılacak olması, bu seçimlerden birinin ya da ikisinin öne alınması ihtimalinin de bulunması nedeniyle İYİ Parti’nin mutlaka bu seçimlerde varlığını hissettirme gereksinimi nedeniyle belirtmek isterim ki İYİ Partililerin gece gündüz uyumadan çalışmalarında fayda var.

Ben bugün yazımı çok uzun tutmayacağım. Tahminlerimi yazımın sonunda biraz daha net dille ifade etmem gerekirse eğer bindirilmiş izlenimi veren kalabalıklarla bir yere kadar güzel bir hava yakalanabilse de iktidar olmak, onu da geçtim meclise girmek bile o kadar kolay değil. İYİ Parti’nin bugün ki hızı, yaptığı açıklamalar, çalışmalar, teşkilatlanmada ki yanlışları falan değerlendirdiğimde mutlaka daha titiz bir çalışma atmosferine girilmesinde fayda görüyorum.

Henüz yeni bir parti olması nedeniyle bu yazılarımı bir eleştiri olarak algılanması ve eksiklerin kendi içerisinde tartışmaya açılmasına bir vesile olarak değerlendirerek bu yazımın okunmasında fayda görüyorum.

Ayrıca son olarak ufak bir not daha belirtmek isterim ki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in da danışman ekibinin biraz daha araştırmacı ve hızlı bir ekipten kurulmasında fayda var. Bazı yanlış bilgilendirmelere maruz kalarak yapılan açıklamaları ben çok rahatlıkla fark ediyor isem herkeste yakında bu yanlışlıkları daha rahat fark edecektir.

Yine de İYİ Parti’ye başarılar dileyerek siyasette hareketin her zaman fayda sağlayacağına olan inancım ile hayırlı yolculuklar İYİ Parti diyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...
 • Aşil topuğu (zayıf yönlerimizi ifade eden bir kavram)

  13 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İnsan vücudunda bir takım tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Aşil Tendonu da, bu tendonların en önemlilerinden biridir. Bacak kısmındaki baldırın arka bölümünde yer alan kas grubunun, topuk kemiğine bağlanmasını sağlayan yapıya ”aşil tendonu” denmektedir. Mitoloji kahramanı ve yaşadığı dönemin savaşçı karakterini simgeleyen Aşil’in, aşağıda anlatılan öyküsünden esinlenilerek, bu tendona “Aşil tendonu” adı verilmiştir. Aşil (Achille veya Akhileus) Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından birisidir. Homeros'un M.Ö. 720 yılında ...
 • Artvin İyi Bir İtfaiye Binasına Kavuşuyor

  12 Mart 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ekibi bir önemli soruna daha köklü bir çözüm getiriyor. Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün hizmet binası ihtiyacı Miralay Şükrübey Caddesi’nde eski yıkama yağlamanın bulunduğu alana inşaa edilen yeni binayla çözülüyor. Kısa süre içerisinde tamamlanması beklenen hizmet binasının ilimize yakışır ve ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir hizmet binası olması beklenirken, hizmet binasının tamamlanması ile birlikte itfaiye müdürlüğü belki de bir daha kendisine hizmet binası aramak durumunda kalmayacak. ...