logo

İYİ Parti’nin Hedefi Ne Olmalı?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kurmayları ile birlikte Artvin ziyaretinde bulundu. Akşener’in Artvin ziyaretinde yaptığı konuşmalara yer vermiştik. Özellikle bu konuşmalardan Cerattepe Maden Projesi’ne ilişkin cümlelerine yorumumu ise dün yapmıştım. Bugün İYİ Parti’nin geleceğine ilişkin ön görülerimi ifade etmek istiyorum.

Türkiye’de siyasette yenilik beklentisi hakim. Özellikle 3 veya 4 kutuplu siyaset yelpazesinden medet ummayan kesimlerin en büyük beklentisi yeni bir siyasi oluşum idi. Şimdi soru şu: İYİ Parti bu dört partiden de medet ummayanların beklentilerini karşılayabilecek bir program ortaya koyabilecek mi? Meral Akşener, ülke genelinde büyük bir çekim merkezi haline gelebilecek mi? AK Parti’nin çıkışında olduğu gibi büyük bir oy patlaması ile ülkede iktidar olabilecek mi?

Bu soruların yanıtlarına ilişkin tahminlerimi bu yazımda açıklayacağım ancak öncelikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Artvin gezisine ilişkin değerlendirmelerimi ifade edeyim.

Öncelikle Akşener’in Artvin programına il teşkilatı iyi bir şekilde hazırlanmış. Program kusursuzluğa yakın bir şekilde gerçekleştirildi. Bu tür programlarda önemli olan gövde gösterisi yapmaktır. Burada gövde gösterisi yapılmıştır. İlk bakışta Akşener’in arkasındaki kalabalık gücünü gösterir boyutta görünüyordu. Artvin Teşkilatının başkanı Filiz Akyüz ve teşkilatını bu anlamda tebrik etmek gerek. İyi bir organizasyon yapılmıştır. Organizasyon içerisinde esnaf gezisi falan yaptırılması da güzel bir düşüncedir. Başarılı bir organizasyonun güzel finali de açılış sonrasında gerçekleştirilen kapalı salon toplantısıydı. Bu toplantı da amacına ulaşan bir toplantıydı.

İYİ Parti’yi Nasıl Buluyorum?

Yukarıdaki değerlendirmelerim il teşkilatının organizasyonuna ilişkin görüşlerimi içeriyordu. Şimdi artık biraz sizin beklentinize yanıt verecek cümleleri yazmakta. Yazımın başlığında da belirttiğim üzere İYİ Parti’nin hedefi noktasında biraz sorunlar görüyorum. Belki yanılıyor olabilirim ancak sonuç itibariyle bende bir seçmen olduğuma göre benim düşüncelerimin bu noktada önemli olduğuna inanarak bu yazıyı kaleme alıyorum.

Öncelikle İYİ Parti’de hedef olarak küçük MHP olmak olarak görüyorum. Başka bir dille ifade edecek olursam eğer MHP’nin yerine geçmek gibi bir hal görüyorum. Bunu ciddi anlamda sezinliyorum. Partinin il ve ilçe yönetim kurullarının oluşumundan partinin söylemlerine kadar sanki MHP’nin yapamadıklarını yapacaklarına dair bir iddia ortaya konuluyor gibi geliyor. Bunu Artvin özelinde söylemiyorum genel anlamda ifade ediyorum.

İYİ Parti’nin mutlaka ama mutlaka iktidara alternatif söylemler ve projeler ortaya koyması gerekiyor. Genel Başkan Meral Akşener’in ürettiği muhalefet yönteminin mutlaka CHP’den, MHP’den ve diğer muhalif partilerden farklı görünmesi gerekiyor. Her şeye muhalif olmak yerine yanlışa yanlış doğruya doğru anlayışını ortaya koyması gerekiyor. Ayrıca Meral Akşener’in ülkenin gündemine dair açıklamalarında gecikme yaşadığını görüyorum. Bunu da mutlaka değiştirmesi gerekiyor. Bir bakıyorsunuz bir çok parti genel başkanı, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı dair açıklama yapıyor, bakıyorsunuz Akşener’in açıklaması gecikmiş. Bu biraz bence yanlış. Mutlaka daha hızlı gündem yakalanması sağlanmalıdır.

İYİ Parti’nin teşkilatlanması konusuna yeniden dönecek olursak eğer söylemem gerekiyor ki çok MHP kokuyor. MHP kokmamak adına bir takım özel çalışmalar şart. Ayrıca toplumda itibar gören önemli simalar partiye dahil edilmeli. Teşkilatlarında ve yönetim kurulunda mutlaka soldan ve sağdan etkili isimler partiye dahil edilmeli. Akşener’in kendi ismi bence 2002’deki AK Parti gibi bir çıkış yapma ihtimalini şuan için imkansız görürken, baraj noktasında da açık söylemem gerekirse çok net bir şekilde geçer diyebilecek bir durumda değilim.

Siyaset tahminleri için şuan için henüz erken olduğunu bilmekle birlikte İYİ Parti’nin siyasette çok iyi bir oy oranına sahip olabilmesi için çok ama çok yoğun bir çalışma içerisine girilmesi şart. Üye bazlı çalışmanın yanı sıra toplumun tüm fertlerine ulaşabilecek organizasyonların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bunun için yeterli bir zaman olmakla birlikte yinede biran evvel kuruluş çalışmalarını tamamlayarak çalışmalara hız vermekte fayda var. 2019 yılında 3 ayrı seçim yapılacak olması, bu seçimlerden birinin ya da ikisinin öne alınması ihtimalinin de bulunması nedeniyle İYİ Parti’nin mutlaka bu seçimlerde varlığını hissettirme gereksinimi nedeniyle belirtmek isterim ki İYİ Partililerin gece gündüz uyumadan çalışmalarında fayda var.

Ben bugün yazımı çok uzun tutmayacağım. Tahminlerimi yazımın sonunda biraz daha net dille ifade etmem gerekirse eğer bindirilmiş izlenimi veren kalabalıklarla bir yere kadar güzel bir hava yakalanabilse de iktidar olmak, onu da geçtim meclise girmek bile o kadar kolay değil. İYİ Parti’nin bugün ki hızı, yaptığı açıklamalar, çalışmalar, teşkilatlanmada ki yanlışları falan değerlendirdiğimde mutlaka daha titiz bir çalışma atmosferine girilmesinde fayda görüyorum.

Henüz yeni bir parti olması nedeniyle bu yazılarımı bir eleştiri olarak algılanması ve eksiklerin kendi içerisinde tartışmaya açılmasına bir vesile olarak değerlendirerek bu yazımın okunmasında fayda görüyorum.

Ayrıca son olarak ufak bir not daha belirtmek isterim ki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in da danışman ekibinin biraz daha araştırmacı ve hızlı bir ekipten kurulmasında fayda var. Bazı yanlış bilgilendirmelere maruz kalarak yapılan açıklamaları ben çok rahatlıkla fark ediyor isem herkeste yakında bu yanlışlıkları daha rahat fark edecektir.

Yine de İYİ Parti’ye başarılar dileyerek siyasette hareketin her zaman fayda sağlayacağına olan inancım ile hayırlı yolculuklar İYİ Parti diyorum.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...