logo

reklam

İyi Ki Bu Ucubeyi Şehrimize Kazandırdınız


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediyesi tarafından Cumhuriyet Caddesi’ni İnönü Caddesi’ne bağlayan yeni yol bağlantısında asfalt döküm işlemi tamamlandı. Yolun çizgileri dahi çizildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Artvinli hemşerimiz Kadir Topbaş’ın isminin konulduğu bulvardan başlayan yolun Artvin Belediyesi önünden geçerek Atapark girişinden Cumhuriyet caddesine bağlantıları da kısa süre içerisinde tamamlanacak. Yolun ışıklandırılması da yapıldı. Hakkında bir çok eleştirilerin yapıldığı yol ortaya çıkınca bu eleştirilerin tamamı da havaya uçup gitmiş oldu.

 

Yolun asfalt döküm çalışmaları yapılırken incelemelerde bulunma fırsatı buldum. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile birlikte bu yolda incelemelerde bulundum. Yolun başından sonuna kadar yürüdüm ve yolun kalitesini denetledim. Gerek yolun eğimi gerekse de yolun genişliği açısından bir sorun görmüyorum. Yolun bariyer işlemi ve bağlantı çalışmaları tamamlanması ile birlikte kısa sürede yol hizmete girecek. Şehrimiz kaliteli bir yola kavuşmuştur. Ben bu yolun projelendirilip tamamlanmasında büyük katkıları olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mimar Kadir Topbaş’a, Artvin Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’ye, asfaltlanmasında katkıları olan Artvin Valisi Ömer Doğanay’a, Artvin İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı’ya, yolun yapımında verdiği desteklerden dolayı AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya, AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta’ya, bu yolun  her aşamasında deneyimi ile büyük katkılar sağlayan, gerek verdiği emek gerekse de harcadığı mesai için Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’e ve de yolun yapımında emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Ciddi bir emek harcandı ve büyük emekler sonucunda da ortaya güzel bir eser çıktı. Belki başta eleştirenler olduysa da yolun tamamlanması ile birlikte şehrimizin güzel bir giriş yoluna kavuşması şehrimize yakışır cinsten olmuştur.

İncelemelerimin detayları

Şimdi yaptığımız incelemeler sonucunda gördüklerimizi belirtelim. Öncelikle yolun eleştirildiği gibi bir eğime sahip olmadığını gördük. Yolun Atapark civarındaki birleşme noktasında henüz tamamlanamayan işler var. Onların kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Yolun bağlantı noktasında ufak bir darlık olsa da o da kısa sürede çözülecek. Atapark’ın altında planlanan otoparkın yapımı ile birlikte bu bölgede büyür rahatlama olacak. Yolun diğer noktalarındaki genişlik oldukça iyi. Eğim noktasına gelince eldeki imkanlar doğrultusunda en minimum eğim ortaya çıkarılmıştır. Araç kullanımı açısından eğimin sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Belki kış aylarında buzlanma bir sorun oluşturabilir ancak o da silisyonlarla çözülecektir. Yolun asfalt kalitesi de güzel oldu. Yanlardan düşebilecek olan taşlar için perde betonlarla önlemler alınmış durumda. Yolun yanlamasına doğru sağlanan eğimi nedeniyle su birikintilerine de çözüm bulunmuş durumda. Yol kenarına yürüme alanı da yapılacağı için aynı zamanda bu yol vatandaşların yaya vaziyette yeni açılan AVM’ye doğru yürümelerine de imkan tanıması açısından da güzellik sunduğunu söylemeliyim. Işıklandırmaya hayran kaldığımı ayrıca belirteyim. Yolun girişine konulan tabelalardan aydınlatma direklerine kadar şehrimize değer katacak bir proje tamamlanmıştır. Yolu kullanmaya başladığımızda kalitesini daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum. Evet, eğime geriye dönecek olursak eğer belki daha az eğimli bir yol olması arzulanabilirdi ancak mevcut imkanlar doğrultusunda en uygun eğimli bir yol yapılabilmiştir. Geçmiş yönetimlerin Cumhuriyet Caddesi’ne giriş yolu için planlanan bölgelere bina yapımına izin vermesi başka bir imkan bırakmayınca ancak bu eğimde bir yol yapılma imkanı bulunabilmiştir. Bazen geçmişin hatalarını kapatmak kolay olmuyor.

Bundan bir yıl öncesine döndüğümüzde ortaya böylesine güzel bir yol çıkacağını birileri söyleseydi ya da bu bölgeden iki araç geçiş kapasiteli güzel bir yol yapılacağını ifade etselerdi kimse inanamazdı. Nihayetinde Artvin Belediyesi güzel bir yolu ilimize kazandırmıştır. Emekleri büyüktür. Emekleri geçenlere bir kez daha teşekkür.

Şunu belirtmekte fayda var ki, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den tüm bu yolun ortaya çıkmasında emek veren tüm belediye çalışanlarına, müstecir firma çalışanlarından asfaltlama yapan İl Özel İdare çalışanlarına kadar hemen herkesin içine sinen kaliteli bir yola kavuşmuş durumdayız. Bu yolun güzel bir yol olduğunun en açık kanıtı ise bu yola ‘Ucube’ diyenlerin yol bitmeden yolu kullanmaya başlamalarıdır. Sizlerde yolu incelerseniz benim sözlerimin ne denli doğru olduğunu görürsünüz.

Bu Yol Yeni Hizmet Alanları Da Ortaya Çıkarmıştır

Bu yolun projelendirilmesi ve kazı çalışmalarının başlaması ile birlikte bir çok eleştiri aldığını görmüştük. Yolun viyadük ile çıkarılması gerektiği ve altına dükkanlar inşa edilmesinin daha iyi olacağını söyleyenlerde olmuştu. Ayrıca beton duvarların büyük olması nedeniyle yola ‘Ucube’ diyenlerin olduğuna da şahit olmuştuk. Yol hemen hemen tamamlandı ve neredeyse hizmete hazır hale getirildi. Gece de gündüzde görünümüyle şehrimize güzel bir estetik kazandırdığını ifade etmeliyiz. Yolun bir çok faydasını göreceğimiz gibi şehir içi trafiğine katkı sağlayacağına da tanıklık edeceğiz.

Bir şeye daha tanıklık edeceğiz. Bu yol projesi tam anlamıyla tamamlandığında bu yolun altında ve üzerinde çıkan yeni alanlarda yeni hizmet alanlarının da ortaya çıkacağına tanıklık edeceğiz. Belki bir iki park, belki birkaç kamelya konulacak alanlar, belki bir cam teras alanı, belki bir güzel yürüyüş parkuru veya belki de bir şelale ve çiçek bahçesi. Neler planlanır ne tür hizmet yapma fırsatları bulunur bilemem ancak bu yolun gerek altında gerekse de üzerinde çıkan alanlarda bir çok yeni fırsatın ortaya çıktığını da göreceğiz.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile yaptığım görüşme esnasında aldığım bilgiler bu tezimi ortaya koyarken başkanın şehrimiz adına ne denli heyecanlı olduğunu görmem ve de vatandaşın yola ilişkin memnuniyetlerini duyması nedeniyle bu heyecanının ikiye katlanmış olması da bu yolun ardından yapılacak onlarca yeni projenin yapılma isteğini arttırması açısından da bu yolun başka bir faydası olacaktır.

‘Ucube’ diyenlerden de Allah razı olsun

Gelelim şu ‘Ucube’ diyenlere. Onlarında bu yola katkısı büyük olmuştur. Onların sürekli şehrimizde her şeye karşı çıkmalarına biz alışmıştık da alışmayanlar için belki bir alışma fırsatı oluşturmaları ilimize katkı sağlamıştır. Onlar bu yola ‘Ucube’ dememiş olsalar belki de başta Başkan Kocatepe olmak üzere bu yolu kazandırmaya çalışanların arzu ve şevkleri bu denli fazla olmaz idi ve yolun inşaatı biraz daha uzun sürebilirdi. Onlar ateşleme görevi yaptılar. Bu projede onlar gölge rolünü üstlendiler. Onlarında şehrimize bu şekilde katkılarının olması hiç değilse güzel bir harekettir.

Bir Kişiyi Bir Miktar Öne Çıkaracağım

Gelelim bu yolun yapımında emeği geçenlerden bir kişiyi öne çıkarma bölümüne. Müsaadenizle bir kişiyi öne çıkarmak istiyorum zira bu kişi bunu hak etmiştir. Belki kendisi bana sitem edebilecektir ancak şehrimize yaptığı katkılardan dolayı bu satırları yazmak istiyorum. Bu isim Artvin Belediye Başkan Yardımcısı olduğu günden bu güne pek çok haksız eleştiriye maruz kalan bir isimdir. Aydemir Akköy. Artvin Belediyesi’nin teknik işlerdeki beyni. Kendisini Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü olduğu günden bu yana tanırım. Ardanuç Belediye Başkanı olduğu dönemi de iyi bilirim. Bence Ardanuç’ta tam olarak kıymetini anlaşılamamış bir insandır. Daha şanslı dönemde başkan olsaydı o ilçeye çok daha büyük hizmetler yapabilirdi. Artvin Belediye Başkan Yardımcısı olduğu günden bu yana inanın gizli kahramanlardan biridir. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin en yakın çalışma arkadaşıdır ve belki de başkanın en fazla pamparasını yiyen insanların başında gelir. Özel Kalem Müdürü Erşan Kaya’yı saymazsak. Başkan zira çok titizdir ve her şeyin eksiksiz olmasını ister. Bu yüzden bu isimlerin hata yapma şansı yoktur. Aydemir Başkan, bir çok noktada yükün altında ezilen bir isimdir. Gerek belediye çalışanları ile Başkan arasında gerekse de halk ile belediye arasında köprü görevi görmektedir. Bunu da başarıyla yapmaktadır. Teknik anlamda deneyimini de iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Üstelikte emri altındaki gençleri de iyi bir şekilde yetiştirmektedir. Belediye’nin teknik kadrosunu hızlı ve doğru çalışmaya sevk etmesi, işlerin sevki ve idaresi açısından çok başarılı işlere imza atmanın yanı sıra teknik işlerdeki profesyonel bakışı büyük katkılar sağlıyor. Parantez açarak teşekkür etmeyi bu şehirde yaşayan bir insan olarak kendimde bir borç bildim ve bu satırları yazdım. Zaman zaman bizim bile nazımızı çeken Aydemir Akköy’e teşekkürler ve başarılarının devamının diliyorum.

Bir başka yazımda ise parantez açmak istediğim bir kişi daha var. Bu isimde Erşan Kaya’dır. Bir çok haksız eleştirilere maruz kalan bir başka isimdir. Onunda şehrimize katkıları büyüktür. Onu bu yazıda geçiştirmek istemiyorum. Şimdilik açtığım parantez yeterli.

Konuya geriye dönecek olursak bu şehre ‘Ucube’ yakıştı be diyerek satırlarıma son vereyim.

Etiketler:
Share
769 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...
 • Milletvekili Kışla’dan Artvin’e Bir Büyük Hizmet Daha

  10 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Hatırlarsanız değerli okurlarım yaklaşık 5 ay önce yazdığım bir yazı gündeme getirdiğim müthiş bir yatırım haberi vardı. Artvin’i Şavşat-Ardanuç ve Ardahan’a bağlayan Varyant Yolun altından bir tünel yapılacağını ve bu tünel ile birlikte Varyant Yolun alt kodlara indirilerek çok rahatlıkla geçileceğini söylemiştim. O günlerde henüz plan aşamasında olan bu projeye ilişkin olarak da AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın yoğun olarak çalıştığını ve bu hizmeti kazandıracağını söylemiştim. Ve aradan 5 ay gibi kısa bir zaman geçti...
 • Küçük İsrail devleti koca Arap alemini nasıl mağlup ediyor?

  10 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Bediüzaman Said Nursi, İsrail devletinin devamının gerekçesini dini ve milli hislerden beslenmesi olarak  gösteriyor. İslam aleminin çaresizliği ise, iman zaafından ve İslam’a kafi derece sarılamamanın bir neticesidir. İslam alemi samimi bir şekilde ittifak kurabilse, İsrail’in o bölgede barınması mümkün olamazdı. Yahudiler tarih boyunca hep yersiz ve yurtsuz kalıp her kavimden şiddetli tokatlar yemişlerdir; en yakın örneği Alman Hitleridir. Kaderin cilvesi ki tarihte bu zalim ve alçaklara şefkat sinesini açan hep Osmanlı gibi İsla...
 • Başarı ve Başarısızlığın Nedenleri

  08 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  İnsan başarılı olmak ister, ama bunun için ne kadar tedbirlidir Osmanlının yıkılışından sonra ümmet hep başarılı olmaya susamıştır. Adaletten medeniyetin her alanına kadar örnek topluluklardı Müslümanlar. Sömürülmek-sömürmek fakirlik Müslümanların kitabında yoktu Afganistan dan Kabe ye kadar hiçbir İslam beldesi mahzun değildi “Allah size yardım ederse artık hiç kimse sizi yenemez! Ama ya O sizi terk ederse kim size yardım edebilir! O halde Müminler Allah’a güvensinler!’’ (Ali İmran S.160) Düşman neyi yaparsa siz ondan dah...