logo

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 94. Yıl Dönümü Törenlerle Kutlandı

 

Artvin ve ilçelerinde, İstiklal Marşı’nın ulusal marş olarak kabul edilmesinin 94. yıl dönümü nedeniyle tören ve şenlik düzenlendi.

Borçka Atatürk Ortaokulu, Acarlar Meslek Yüksek Okulu Çok amaçlı Salonda düzenlenen törene, Borçka Kaymakamı Şakır Öner Öztürk, Belediye Başkanı Aslan Atan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Bakır, Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Muhammet Çakmak, Mustafa Kalender, İlçe Başkanı Şükrü Ertürk, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Atatürk Orta Okulu Müdürü İmdat Akçay, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan bir konuşma yaptı. Ardından okulun Türkçe ve Müzik öğretmenleri, koro türküler ve okulun öğrencileri ile tarafından oratoryo sunumu yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçe genelinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ilkokul, ortaokul ve liseler arası ‘’İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması’nda’’ dereceye giren öğrencilere Kaymakam Öztürk, Belediye Başkanı Atan, Milli Eğitim Müdürü Bakır ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Hopa Ve Arhavi’de İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Hopa’da İstiklal Marşının Kabulü Kutlandı

Hopa’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy Anma programına Kaymakam Mehmet Ali Özkan, Garnizon Komutanı Harun Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar İskender, İlçe Jandarma Komutanı Sancar Aydın, Emniyet Müdürü Hakan Ülkü,  daire Müdürleri, siyasi parti temsilcileri. Sivil toplum kuruluş temsilcileri, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve idarecinin katıldığı 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy  anma programı Atatürk Anadolu Lisesi Konferans  salonunda düzenlendi.

Atatürk Anadolu Lisesi Konferans Salonunda hazırlanan program İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Okul Müdürü Mehmet Zafer Yazıcı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Yaptığı konuşma’da, “Anadolu kurtuluşunun en zor günlerinde, şaşılacak bir umut ve irade gücüyle İstiklal Marşımızı kaleme alan, Milli Mücadele kahramanı, alim, örnek şahsiyet Mehmet Akif Ersoy hislerimizin tercümanıdır. Kendisini şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Arhavi’de İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Kurtuluş savaşımızın amacı ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği tarih olan 12 Mart günü, “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü” tüm Türkiye’ de olduğu gibi Arhavi’de de kutlandı. Çarmıklı Kültür Merkezi Sinema salonunda yapılan programa Kaymakam Muhammet Önder, Garnizon Komutanı Nihat Çağlar, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Arhavi Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından gerçekleştirilen programda günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı. Kurtuluş savaşı sonrası bu millete adına yakışır bir milli marşın layık olduğunu düşünen zamanın devlet büyükleri düzenlemiş olduğu yarışmada hiçbir maddi karşılık beklemeden yazdığı kahramanlık şiiri İstiklal Marşı ile gönülleri fetheden Şair Mehmet Akif Ersoy her yıl olduğu gibi bu yıl da 12 Mart tarihinde anıldı. Öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un hayatından önemli kesitler sundular. Şiirler Okundu ve öğrenciler eşliğinde oratoryo düzenlendi. Programın sonunda İstiklal Marşı’nın Kabulü konulu şiir ve yazı dalında ilçe çapında ilköğretim ve ortaöğretim okulları arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?