logo

İşte Seçim Tahminlerim


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Gazetecilik zor bir iştir. Risk almayı gerektirir. Benim okurlarımda oldukça fazla risk almayı seven bir gazeteci olduğumu iyi bilirler. Şurada seçime ramak kalmışken tahminlerimi açıklamamda özellikle de böylesine bir seçim için büyük bir risk olsa da ben riski alıyorum ve tahminlerimi açıklıyorum. Belki bu tahminler bir kesimin hoşuna gitmeyecektir ancak tahminlerimden hoşlanmayan kesimlere seslenerek şunu söylemek istiyorum: İsteyen istediği yorum ve tahmine inanmakta serbesttir. Bunlar benim öngörülerim. Kendime has değerlendirmelerimdir. Yüzde yüz doğru çıkacak diye bir şey yoktur. Nihayetinde her görüşten binlerce insan tahminde bulunuyor. Çok sayıda gazete ve gazetecide tahminlerini açıklıyor. Tahminlere kızmak yerine onları bir yere kaydetmek ve seçim sonrasında değerlendirmek en doğru hareket olacaktır.

Sözü fazla uzatmadan önce tahminlerimi açıklayayım ardından da yorumlarımı yapayım.

Öncelikle Türkiye Geneli Tahminlerimi belirteyim.

Türkiye genelinde sandığa gitme oranının yüzde 82’lerde olacağını düşünüyorum. Verilen oyların yüzde 56-58’i Evet, yüzde 42-44’ü ise hayır olacaktır. Yani oylar bu noktada gidip gelecektir.

Benim Evet için iyimser tahminim yüzde 60, kötümser tahminim ise yüzde 55 olacaktır.

Hayır için iyimser tahminim yüzde 45, kötümser tahminim ise yüzde 40’tır.

Gelelim Artvin Tahminlerime.

Artvin’in il genelindeki ‘Evet’ tahminim bir önceki referandumdan farklı olarak bu sefer kritik bir oy çıkmayacaktır. Net bir şekilde ‘Evet’ oyu Artvin’den de çıkacaktır. Artvin’deki ‘Evet’ oyunun miktarının da ben yüzde 54 civarlarında olabileceğini düşünüyorum. Hatta il genelindeki ‘Evet’ oylarının oranının yüzde 56’ları geçmesi beni şaşırtmaz ancak yine de 55’lerde bir ‘Evet’ çıkmasını bekliyorum.

Hayır’ın ise il genelinde yüzde 45’i geçme şansını görmüyorum. Maksimum Hayır oylarının yüzde 45’i geçemeyeceğini düşünürken yüzde 42’lerde bir ‘Hayır’ çıkması ise beni asla şaşırtmaz.

İşte ilçe ilçe tahminlerim.

Oy kullanma oranının ben bu seçimde ilimizde yüzde 82’lerde olacağını öngörüyorum.

Artvin Merkez köylerle birlikte oy tahminim. Evet-% 55, Hayır-% 45

Ardanuç: Evet-% 36-38, Hayır ise 62-64

Arhavi: Evet-% 54-56, Hayır 44-46

Borçka: Evet-64-66, Hayır 34-36

Hopa: Evet-44-46, Hayır 54-56

Murgul: Evet-49-52, Hayır-49-52

Şavşat: Evet-47-49, Hayır 51-53

Yusufeli: Evet-72-74, Hayır-26-28

Şimdi yorumlayalım.

Referandum atmosferine girilmeden önce Evet-Hayır noktasında dengelerin birbirine yakın olduğunu hatta bir miktar Hayır oylarının önde olduğunu düşünüyordum. Referandumda partilerin çalışmalarının mutlaka sonuçlarda etkili olduğunu düşünsem de asıl rengi değiştiren etkenler şunlardır: Avrupa Birliği ülkelerinin ‘Evet’ konusunda gerçekleştirdikleri antipatik tavırları ‘Evet’ oylarını açıkçası uçuşa geçirdi. Bu davranış tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği ortamın oluşmasını sağladı. Meydanlar kalabalıklaştı, insanların ‘Evet’e iyimser bakmasını sağladı. MHP’de kararsız olan seçmenin ‘Evet’e yönlendirilmesine katkı sağlamıştır. Bunun yanı sıra AK Parti’nin içerisinde ‘Evet’ oyu verme noktasında çekimser olan hatta ve hatta ‘Hayır’ oyu vermek isteyen (Son seçimde AK Parti’ye oy veren kesimin yüzde 10’luk bölümünün) ‘Evet’ oyu verme noktasında dönüşüne neden olmuştur. CHP’nin muhalefet tarzının özellikle de bazı CHP’li milletvekillerinin MHP’nin ve AK Parti’nin seçmenleri üzerine aşırı rencide edici konuşmaları, MHP Liderine karşı başta CHP Liderinin ve diğer CHP’li milletvekillerinin rencide edici açıklamaları ve beyanatları yine ‘Evet’ yönünde bir eğilimin artmasında etkili oldu. Özellikle de CHP Konya Milletvekilinin o meşhur ‘Denize dökeriz’ ifadeleri ve bu ifadelerin CHP Liderince neredeyse onaylar şekildeki desteklemeleri de inanın son iki haftada rüzgarı tamamen ‘Evet’e döndürmüştür. AK Parti’nin ve MHP’nin kendi tabanlarını iyi bir şekilde toplamaları, BBP, Ülkü Ocakları ve Saadet Partisi’nin önemli simalarının ‘Evet’ noktasında destekleyici açıklamaları da ‘Evet’ oylarının artışına katkı sağlamıştır.

Ben şöyle bir matematik yaptığımda bir önceki seçimde AK Parti’ye oy veren yüzde 49’un yüzde 47’si kesinlikle ‘Evet’ oyu vereceğini, MHP’ye son seçimde oy verin yüzde 12-13’lük kesimin en az yarısının ‘Evet’ oyu vereceğini, Doğu ve Güneydoğu halkının yüzde 40’lara yakın bir bölümünün özellikle de HDP’ye bir önceki seçimde oy veren yüzde 11’lerdeki kesimin yüzde 2-3 kadar bir bölümünün de ‘Evet’ oyu vereceğini düşünüyorum. Topladığımız zaman bu oyların 56-58 civarına gelebileceğini öngörüyorum. Bunun karşılığında ‘Hayır’ oylarını hesapladığımızda CHP’nin tamamının ‘Hayır’ vereceğini, MHP’ye oy verenlerin yüzde 6’sının ‘Hayır’ oyu vereceğini, HDP’ye oy verenlerin Yüzde 9’unun ‘Hayır’ oyu vereceğini, küçük partilerin tamamının da ‘Hayır’ vereceğini düşünsek bile ‘Hayır’ oylarının yüzde 44’leri geçemeyeceğini görüyorum. ‘Hayır’ için çok iyimser hesaplamalar dahi yaptığımızda MHP’ye oy verenlerin yüzde 80’i bile ‘Hayır’ verse yine de ‘Hayır’ın kesinlikle yüzde 50’yi bulmasını mümkün görmüyorum.

Bu matematiksel hesapları 7 Haziran seçimlerine göre yaptığımda da yine sandıktan ‘Hayır’ çıkmasını mümkün görmüyorum. Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm referandumlarda ‘Evet’ oyunun çıktığını da dikkate aldığımızda sandıktan ‘Evet’ çıkmasının dışında bir ihtimal ortaya çıkmıyor. Bir tek ANAP’ın Özal’lı döneminde hükümetin istediğinin dışında bir sonuç ufak bir farkla çıkmış. Bugüne kadar seçmen referandumlarda bir seçim haricinde her zaman onay vermiş. Bir tek Özal’ın eski liderleri getirmeyelim talebi ufak farkla kabul görmemiş ancak çıkan sonuç yine Evet olmuş. Yani bizim seçmenimiz genellikle referandumlarda hükümetin istediğini yapıyor.

Seçmenin kafasında tereddütler var ancak alternatif görmediği için ‘Evet’ verecek

Sandıktan çıkacak olan ‘Evet’in kesinlikle tamamının desteği hükümete değil. Seçmenin hükümete karşı kafasında bazı tereddütler bulunuyor. Hatta ‘Evet’ oyu verecek olan seçmenin yaklaşık yüzde 25’i ise AK Partili olduğu için ya da Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiği için değil, ülkenin geleceğinde yaşanabilecek karışıklıkları sonlandırmak ve de bugün ki ortamda alternatif bir parti ya da lider olmaması nedeniyle ‘Evet’ oyu verecektir. ‘Hayır’ oylarının bir önceki referanduma göre birkaç puan artabileceğini düşünmekle birlikte bunda da Erdoğan’ın yönetim tarzının, referandum süreci öncesinde ‘Hayır’ oyu verecek olan kesimlerin vatan hainleri ile birlikte hareket edeceğine dair söylemlerin ifade edilmesine karşı bir tepki olduğunu düşünüyorum.

Nihayetinde tüm bu gerçekleri değerlendirdiğimizde 16 Nisan’da sandıktan güçlü bir ‘Evet’in çıkacağını, üstelik bu ‘Evet’ oylarının da kesinlikle tartışılabilir nitelikte bir ‘Evet’ olmayacağını, seçmenin net mesajının ‘Evet’ ben bu değişimi istiyorum, olarak çıkacağını ifade etmeliyim.

Bütün bunlar benim öngörülerim. Yanılma payımın da olabileceğini düşünsem de ben çok çok bir iki puan yanılırım diyorum ve benim yanılma payımı da katsam yine sandıktan ‘Hayır’ çıkmayacaktır.

Sandıktan çıkacak olan bu sonucun ardından ülke siyasetinde ciddi bir değişimin yaşanabileceğini, özellikle muhalefet partilerin liderlerinin de sorgulanabileceğini ve lider değişimlerinin de yaşanabileceğini de öngörülerime ekleyelim.

Çıkacak sonucun şimdiden ülkemize, milletimize güzellikler ve hayırlar getirmesini diliyorum.

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?
#

İşte Seçim Tahminlerim” için 1 yorum

 1. Ömer çatan : diyor ki:

  Bırakın algı operasyonunu. Bu tahminlerin altında kalacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç

  20 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur. Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum. Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye b...
 • Münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli, daha zararlı, daha beter)

  19 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Münafık, kafirden eşeddir, daha zararlıdır. Münafıklar, dostlar dairesinde sokulup ifsat ederler. Bir kafir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özellikle de Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir. Münafık: İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından Müslüman görünen kimse, asli manasını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslam toplumu içinde -çeş...
 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...