logo

İşte Seçim Tahminlerim


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Gazetecilik zor bir iştir. Risk almayı gerektirir. Benim okurlarımda oldukça fazla risk almayı seven bir gazeteci olduğumu iyi bilirler. Şurada seçime ramak kalmışken tahminlerimi açıklamamda özellikle de böylesine bir seçim için büyük bir risk olsa da ben riski alıyorum ve tahminlerimi açıklıyorum. Belki bu tahminler bir kesimin hoşuna gitmeyecektir ancak tahminlerimden hoşlanmayan kesimlere seslenerek şunu söylemek istiyorum: İsteyen istediği yorum ve tahmine inanmakta serbesttir. Bunlar benim öngörülerim. Kendime has değerlendirmelerimdir. Yüzde yüz doğru çıkacak diye bir şey yoktur. Nihayetinde her görüşten binlerce insan tahminde bulunuyor. Çok sayıda gazete ve gazetecide tahminlerini açıklıyor. Tahminlere kızmak yerine onları bir yere kaydetmek ve seçim sonrasında değerlendirmek en doğru hareket olacaktır.

Sözü fazla uzatmadan önce tahminlerimi açıklayayım ardından da yorumlarımı yapayım.

Öncelikle Türkiye Geneli Tahminlerimi belirteyim.

Türkiye genelinde sandığa gitme oranının yüzde 82’lerde olacağını düşünüyorum. Verilen oyların yüzde 56-58’i Evet, yüzde 42-44’ü ise hayır olacaktır. Yani oylar bu noktada gidip gelecektir.

Benim Evet için iyimser tahminim yüzde 60, kötümser tahminim ise yüzde 55 olacaktır.

Hayır için iyimser tahminim yüzde 45, kötümser tahminim ise yüzde 40’tır.

Gelelim Artvin Tahminlerime.

Artvin’in il genelindeki ‘Evet’ tahminim bir önceki referandumdan farklı olarak bu sefer kritik bir oy çıkmayacaktır. Net bir şekilde ‘Evet’ oyu Artvin’den de çıkacaktır. Artvin’deki ‘Evet’ oyunun miktarının da ben yüzde 54 civarlarında olabileceğini düşünüyorum. Hatta il genelindeki ‘Evet’ oylarının oranının yüzde 56’ları geçmesi beni şaşırtmaz ancak yine de 55’lerde bir ‘Evet’ çıkmasını bekliyorum.

Hayır’ın ise il genelinde yüzde 45’i geçme şansını görmüyorum. Maksimum Hayır oylarının yüzde 45’i geçemeyeceğini düşünürken yüzde 42’lerde bir ‘Hayır’ çıkması ise beni asla şaşırtmaz.

İşte ilçe ilçe tahminlerim.

Oy kullanma oranının ben bu seçimde ilimizde yüzde 82’lerde olacağını öngörüyorum.

Artvin Merkez köylerle birlikte oy tahminim. Evet-% 55, Hayır-% 45

Ardanuç: Evet-% 36-38, Hayır ise 62-64

Arhavi: Evet-% 54-56, Hayır 44-46

Borçka: Evet-64-66, Hayır 34-36

Hopa: Evet-44-46, Hayır 54-56

Murgul: Evet-49-52, Hayır-49-52

Şavşat: Evet-47-49, Hayır 51-53

Yusufeli: Evet-72-74, Hayır-26-28

Şimdi yorumlayalım.

Referandum atmosferine girilmeden önce Evet-Hayır noktasında dengelerin birbirine yakın olduğunu hatta bir miktar Hayır oylarının önde olduğunu düşünüyordum. Referandumda partilerin çalışmalarının mutlaka sonuçlarda etkili olduğunu düşünsem de asıl rengi değiştiren etkenler şunlardır: Avrupa Birliği ülkelerinin ‘Evet’ konusunda gerçekleştirdikleri antipatik tavırları ‘Evet’ oylarını açıkçası uçuşa geçirdi. Bu davranış tam da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği ortamın oluşmasını sağladı. Meydanlar kalabalıklaştı, insanların ‘Evet’e iyimser bakmasını sağladı. MHP’de kararsız olan seçmenin ‘Evet’e yönlendirilmesine katkı sağlamıştır. Bunun yanı sıra AK Parti’nin içerisinde ‘Evet’ oyu verme noktasında çekimser olan hatta ve hatta ‘Hayır’ oyu vermek isteyen (Son seçimde AK Parti’ye oy veren kesimin yüzde 10’luk bölümünün) ‘Evet’ oyu verme noktasında dönüşüne neden olmuştur. CHP’nin muhalefet tarzının özellikle de bazı CHP’li milletvekillerinin MHP’nin ve AK Parti’nin seçmenleri üzerine aşırı rencide edici konuşmaları, MHP Liderine karşı başta CHP Liderinin ve diğer CHP’li milletvekillerinin rencide edici açıklamaları ve beyanatları yine ‘Evet’ yönünde bir eğilimin artmasında etkili oldu. Özellikle de CHP Konya Milletvekilinin o meşhur ‘Denize dökeriz’ ifadeleri ve bu ifadelerin CHP Liderince neredeyse onaylar şekildeki desteklemeleri de inanın son iki haftada rüzgarı tamamen ‘Evet’e döndürmüştür. AK Parti’nin ve MHP’nin kendi tabanlarını iyi bir şekilde toplamaları, BBP, Ülkü Ocakları ve Saadet Partisi’nin önemli simalarının ‘Evet’ noktasında destekleyici açıklamaları da ‘Evet’ oylarının artışına katkı sağlamıştır.

Ben şöyle bir matematik yaptığımda bir önceki seçimde AK Parti’ye oy veren yüzde 49’un yüzde 47’si kesinlikle ‘Evet’ oyu vereceğini, MHP’ye son seçimde oy verin yüzde 12-13’lük kesimin en az yarısının ‘Evet’ oyu vereceğini, Doğu ve Güneydoğu halkının yüzde 40’lara yakın bir bölümünün özellikle de HDP’ye bir önceki seçimde oy veren yüzde 11’lerdeki kesimin yüzde 2-3 kadar bir bölümünün de ‘Evet’ oyu vereceğini düşünüyorum. Topladığımız zaman bu oyların 56-58 civarına gelebileceğini öngörüyorum. Bunun karşılığında ‘Hayır’ oylarını hesapladığımızda CHP’nin tamamının ‘Hayır’ vereceğini, MHP’ye oy verenlerin yüzde 6’sının ‘Hayır’ oyu vereceğini, HDP’ye oy verenlerin Yüzde 9’unun ‘Hayır’ oyu vereceğini, küçük partilerin tamamının da ‘Hayır’ vereceğini düşünsek bile ‘Hayır’ oylarının yüzde 44’leri geçemeyeceğini görüyorum. ‘Hayır’ için çok iyimser hesaplamalar dahi yaptığımızda MHP’ye oy verenlerin yüzde 80’i bile ‘Hayır’ verse yine de ‘Hayır’ın kesinlikle yüzde 50’yi bulmasını mümkün görmüyorum.

Bu matematiksel hesapları 7 Haziran seçimlerine göre yaptığımda da yine sandıktan ‘Hayır’ çıkmasını mümkün görmüyorum. Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm referandumlarda ‘Evet’ oyunun çıktığını da dikkate aldığımızda sandıktan ‘Evet’ çıkmasının dışında bir ihtimal ortaya çıkmıyor. Bir tek ANAP’ın Özal’lı döneminde hükümetin istediğinin dışında bir sonuç ufak bir farkla çıkmış. Bugüne kadar seçmen referandumlarda bir seçim haricinde her zaman onay vermiş. Bir tek Özal’ın eski liderleri getirmeyelim talebi ufak farkla kabul görmemiş ancak çıkan sonuç yine Evet olmuş. Yani bizim seçmenimiz genellikle referandumlarda hükümetin istediğini yapıyor.

Seçmenin kafasında tereddütler var ancak alternatif görmediği için ‘Evet’ verecek

Sandıktan çıkacak olan ‘Evet’in kesinlikle tamamının desteği hükümete değil. Seçmenin hükümete karşı kafasında bazı tereddütler bulunuyor. Hatta ‘Evet’ oyu verecek olan seçmenin yaklaşık yüzde 25’i ise AK Partili olduğu için ya da Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiği için değil, ülkenin geleceğinde yaşanabilecek karışıklıkları sonlandırmak ve de bugün ki ortamda alternatif bir parti ya da lider olmaması nedeniyle ‘Evet’ oyu verecektir. ‘Hayır’ oylarının bir önceki referanduma göre birkaç puan artabileceğini düşünmekle birlikte bunda da Erdoğan’ın yönetim tarzının, referandum süreci öncesinde ‘Hayır’ oyu verecek olan kesimlerin vatan hainleri ile birlikte hareket edeceğine dair söylemlerin ifade edilmesine karşı bir tepki olduğunu düşünüyorum.

Nihayetinde tüm bu gerçekleri değerlendirdiğimizde 16 Nisan’da sandıktan güçlü bir ‘Evet’in çıkacağını, üstelik bu ‘Evet’ oylarının da kesinlikle tartışılabilir nitelikte bir ‘Evet’ olmayacağını, seçmenin net mesajının ‘Evet’ ben bu değişimi istiyorum, olarak çıkacağını ifade etmeliyim.

Bütün bunlar benim öngörülerim. Yanılma payımın da olabileceğini düşünsem de ben çok çok bir iki puan yanılırım diyorum ve benim yanılma payımı da katsam yine sandıktan ‘Hayır’ çıkmayacaktır.

Sandıktan çıkacak olan bu sonucun ardından ülke siyasetinde ciddi bir değişimin yaşanabileceğini, özellikle muhalefet partilerin liderlerinin de sorgulanabileceğini ve lider değişimlerinin de yaşanabileceğini de öngörülerime ekleyelim.

Çıkacak sonucun şimdiden ülkemize, milletimize güzellikler ve hayırlar getirmesini diliyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?
#

İşte Seçim Tahminlerim” için 1 yorum

 1. Ömer çatan : diyor ki:

  Bırakın algı operasyonunu. Bu tahminlerin altında kalacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...