logo

İstanbul’daki STK’lar “ARTVİN İÇİN” ayağa kalktı!

“Kararlıyız. Artvin’de doğanın talanına geçit vermeyeceğiz!”

Artvin, Cerattepe’de maden şirketinin olası müdahalesine karşı Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla İstanbul’daki Sivil Toplum Kuruluşları bir araya gelerek Artvin’daki yapılması planlanan ve çalışmalarına başlayan maden şirketine karşı, Üsküdür-Altunizade’deki Holding binası önünde “Madene karşı” bir basın açıklaması yapıldı.

Kafkasör Cerattepe’de yapılmak istenen madenciliğe karşı gerçekleştirilen eylemlerden biri de İstanbul’da bin maden karşıtı çevrecinin katılımı ile gerçekleşti. Capitol Alışveriş önünde toplanan çevreciler, Cengiz Holding binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte maden şirketi aleyhine yazılan dovizler ve pankartlar dikkat çekti. İstanbul’daki STK’ların ortak girişimi ile yapılan eylemde “Mehmet Cengiz, tarihimizi İyi Oku, Artvin’imizi Terk Et”, “Ölüler Altın Takmaz”, “Doğanın Talanına Hayır” “Ali-Cengiz Oyunları Bize Gelmez”, “Geleceğim İçin Buradayım”, “Artvin’a Degma, Ceynem Olda Get”, “Artvin uyuma ormanına sahip çık”, Cengiz’in zulmü varsa Artvin’in inadı var’, gibi dövizler dikkat çekti.

Cengiz Holding önünde yapılan açıklamada ise “Maden ile bir il yok olacak. Artvin’in çilesi 20 yıldır sürüyor. Yer altındaki bir avuç maden için Mehmet Cengiz, Artvin’i ve Doğayı düşünmeden inatla “Madeni Çıkaracağım” diyor. . Ama Artvin halkının direncine çok sert çarptılar. Aklı başında olan herkes gerçeği görüyor ve diyor ki bu bir yaşam mücadelesidir. Bu yüzden de Cerattepe de Artvin halkı da dimdik ayakta. Bu onurlu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ta ki Cengiz Holding, Artvin’den çıkana kadar. Sabrımızın ve gücümüzün sınandığı, zulmün arttığı, demokratik direnme hakkımızın provokasyonlarla gölgelenmeye çalışıldığı günler yaşıyoruz. Türkiye kamuoyu gözlerini Artvin’e, bu halkın kutlu mücadelesine çevirmiş durumda.

Yaklaşık 2 saat süren eylemde, Cengiz Holding önündeki basın açıklamasının ardından Tulum-akerdiyon eşliğinde tepki horonu yapıldı.

İSTAD, ARDEF, İSARF, HADİG, Yeşil Artvin Derneği, Artvinliler Hizmet Vakfı, Derelerin Kardeşliği Platformu, Artvin ESOB gibi Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

 

Share
1392 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?