logo

İstanbul’da Artvin Rüzgarı Esecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Konuya ilişkin iki küçük haber konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra bu konuya ilişkin yorumlarda bulunacağım.

Bu amaçla Artvin Dernekler Federasyonu (ARDEF) yönetim kurulu Artvin Valisi Ömer Doğanay ve  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamlarında ziyaret etti. Federasyon kurulu üyeleri, bu yıl İstanbul’da 3’üncüsü düzenlemeyi planladıkları ‘Artvin Tanıtım Günleri’yle ilgili Artvin Valisi Ömer Doğanay ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye bilgi verdi. Ziyarette İstanbul’da faaliyet gösteren ARDEF Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Ömer Tabak, Mansur Yazar, Gürel Durmuş, Alaaddin Kılıç, Tuna organizasyon Musa Tunoğlu hazır bulundu.

Başkan Kocatepe, katılım ve katkı konusunda gerekli desteklerin verileceğini ifade ederek İstanbul’da Artvin’in en iyi şekilde tanıtılması için çalışmalara şimdiden hazırlandıklarını söyledi. Vali Doğanay’da katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak.

Basın ile kahvaltı

Bu ziyaretlerin ardından heyet Artvin basını ile kahvaltıda bir araya geldiler. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ekim ayının son haftası İstanbul’da yapılacak olan Artvin Tanıtım Günleri kapsamında Yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Artvin Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerimizde düzenlenen programa Artvin Dernekler Federasyonu yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Artvin’in Tanıtımı Önemli

Artvin’in tanımı noktasında her türlü desteğe hazırım. Bu vesile ile düzenlenen kahvaltıya da katıldım. Fikirlerimi de belirtmeye çalıştım. Şimdi sizlerle bu fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ifade etmeliyim ki daha önce birkaç kez gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin yeniden yapılacak olması olumlu bir karardır. Belki sürekli ve geleneksel hale getirilememiş olsa da gelecek yıllar adına ümit verici bir durumdur. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de bizzat katıldığı toplantıda Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in, Artvin’in tanıtım günlerinin gelecek yıllarda sürekli bir şekilde belli tarihlerde gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ifade etmesi umudumun artmasına neden oldu. Ferman Erşahin ve yönetim kurulu üyelerinin hemen hepsini iyi tanırım. Başarılı bir ekip. Bu ekip görevde kaldığı sürece her zaman verdikleri sözleri tutacak ve tanıtım günlerini gerçekleştirecek bir ekiptir.

Tanıtım günlerinin sürekli ve geleneksel olması en büyük arzumuz olmasına karşın bu yıl yapılması ve gelecek bir iki yılda yapılmasa da yine de desteklenmesi gereken ve de yardımcı olunması gereken bir kutsal amaçtır. Bütün Artvinlilerin mutlaka bu günlere destek olması gereklidir. Geçtiğimiz yıllarda Artvin Tanıtım Günleri sevdası içerisinde olan insanların bir çoğunun bu yıl ki tanıtım günlerine destek olmayacaklarını gayet iyi bilmekle birlikte bu yıl ki tanıtım günlerine biz tam destek vereceğiz.

Artvin Tanıtım Günleri’ne ilişkin birkaç şey daha söylemek gerekirse Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de belirttiği üzere klasik ve alışılagelmiş şekilde bir tanıtım günleri fikrine de çok sıcak olmadığımı ifade edeyim. Artvin adına düzenlenen tanıtım günlerinde başka illerin ürünlerinin sergilenmesine karşı olmasam da onların tanıtılmasına karşıyım. Bu sebeple bende toplantıda belirttiğim gibi tanıtım günlerinde haber yapan ekiplerle iyi bir şekilde irtibatta olarak Artvin’e ait olmayan ürünleri satanlarla röportaj yapılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Başkan Kocatepe’nin de belirttiği gibi daha canlı bir tanıtım gerçekleştirmek durumundayız. Gerekirse daha farklı alanlar kullanmalı, daha canlı stantlar kurmalı, Artvin’i tam anlamıyla yaşatabilmeliyiz. Artvin’de ne yaşanıyor, ne yeniliyor, neresi geziliyor ise mutlaka tanıtım günlerinde sergilenmelidir. Bu etkinliği takip etmeye gelecek olan insanlar bir Bayburt, bir Rize, bir Erzurum tanıtım günlerine gelmiş gibi kendilerini hissetmemeliler. Artvin’in eski valilerinden şuan ki AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun da belirttiği gibi her il birbirine benzer Artvin kendine benzer sözünden hareketle her ilin tanıtım günleri birbirine benzeyebilir ancak Artvin’in tanıtım günleri sadece kendisine benzemelidir. Boğaları da sergilemeli, kayakçıları da yazın kaydırmalıyız. Balı peteğinden süzdürmeli, lor peynirini de bizzat orada yapmalıyız ki farkımızı ortaya koyabilelim.

İyi Hazırlanılmalıdır

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Zaman kısıtlıdır. Belki birazcık zaman varmış gibi görünse de aslında istenildiği kadar bir zaman dilimi yoktur. Bir sürü hazırlık yapılmalıdır. Tabi ki burada asıl görev federasyona düşmektedir ancak Artvin Valiliği ve Belediyeler başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara görevler düşmektedir. Herkesin bir kulağından tutarak iyi bir tanıtım organizasyonuna imza atılmalıdır. Bu tür organizasyonların tanıtıma müthiş katkıları bulunmaktadır. Bu tür organizasyonlarda sadece Artvin’imizi İstanbul’daki Artvinlilere tanıtsak bile inanın yeterlidir. İstanbul’da yaşayan Artvinli, Artvin kökenli ve Artvin ile bir şekilde bağlantısı olmuş insan sayısı 750 binden fazladır. Bu insanları bile gelecek yıl Artvin’e çekebilecek düzeyde güzel bir organizasyona imza atabilir isek emin olun gelecek yıl Artvin 500 Bin’in üzerinde insanı ağırlar.

Son söz olarak Artvin Tanıtım Günlerine tam destek verdiğimi belirtirken, bu tanıtım günlerine hepimizin özverili bir şekilde elimizdeki imkanlar ölçüsünde katkı sağlamasını arzuladığımı ifade edeyim. İstanbul’daki Artvinlilerin de kendi aralarındaki bölünmüşlüklerini bir kenara bırakarak Artvin için Artvin Tanıtım Günleri’ne destek olmaları ve ilimizi en iyi şekilde tanıtabilmek için çevrelerindeki insanları alarak Maltepe’ye götürüp orada Artvin’i bizzat tanıtmaları gerekir. Artvinlinin de bu görevden kaçacağını düşünmediğimi belirterek güzel bir organizasyon için şimdiden kolları sıvamaya çağırıyorum.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darbecilere Darbe Yapan Milletimizle Gurur Duyuyoruz

  19 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  15 Temmuz 2016 Tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerimize sızmış hain bir grup Marmaris’te tatil yapan Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemek istemiş, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü trafiğe kaparmış, seçilmiş hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmiş, TBMM’ni bombalamış, Genelkurmay Başkanlığı’nı, Ankara’da bulunan Özel Harekat Polis Merkezi’ni bombalayarak yerle bir etmiş, kısacası Milletimize Darbe yaparak ülkemizi istikrarsızlaştırmaya ve kaosa yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Ancak Aziz ve Necip Milletimiziz, bu hain grubun teşebbüsünü, C...
 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...