logo

İstanbul’da Artvin Rüzgarı Esecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Konuya ilişkin iki küçük haber konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra bu konuya ilişkin yorumlarda bulunacağım.

Bu amaçla Artvin Dernekler Federasyonu (ARDEF) yönetim kurulu Artvin Valisi Ömer Doğanay ve  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamlarında ziyaret etti. Federasyon kurulu üyeleri, bu yıl İstanbul’da 3’üncüsü düzenlemeyi planladıkları ‘Artvin Tanıtım Günleri’yle ilgili Artvin Valisi Ömer Doğanay ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye bilgi verdi. Ziyarette İstanbul’da faaliyet gösteren ARDEF Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Ömer Tabak, Mansur Yazar, Gürel Durmuş, Alaaddin Kılıç, Tuna organizasyon Musa Tunoğlu hazır bulundu.

Başkan Kocatepe, katılım ve katkı konusunda gerekli desteklerin verileceğini ifade ederek İstanbul’da Artvin’in en iyi şekilde tanıtılması için çalışmalara şimdiden hazırlandıklarını söyledi. Vali Doğanay’da katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak.

Basın ile kahvaltı

Bu ziyaretlerin ardından heyet Artvin basını ile kahvaltıda bir araya geldiler. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ekim ayının son haftası İstanbul’da yapılacak olan Artvin Tanıtım Günleri kapsamında Yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Artvin Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerimizde düzenlenen programa Artvin Dernekler Federasyonu yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Artvin’in Tanıtımı Önemli

Artvin’in tanımı noktasında her türlü desteğe hazırım. Bu vesile ile düzenlenen kahvaltıya da katıldım. Fikirlerimi de belirtmeye çalıştım. Şimdi sizlerle bu fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ifade etmeliyim ki daha önce birkaç kez gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin yeniden yapılacak olması olumlu bir karardır. Belki sürekli ve geleneksel hale getirilememiş olsa da gelecek yıllar adına ümit verici bir durumdur. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de bizzat katıldığı toplantıda Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in, Artvin’in tanıtım günlerinin gelecek yıllarda sürekli bir şekilde belli tarihlerde gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ifade etmesi umudumun artmasına neden oldu. Ferman Erşahin ve yönetim kurulu üyelerinin hemen hepsini iyi tanırım. Başarılı bir ekip. Bu ekip görevde kaldığı sürece her zaman verdikleri sözleri tutacak ve tanıtım günlerini gerçekleştirecek bir ekiptir.

Tanıtım günlerinin sürekli ve geleneksel olması en büyük arzumuz olmasına karşın bu yıl yapılması ve gelecek bir iki yılda yapılmasa da yine de desteklenmesi gereken ve de yardımcı olunması gereken bir kutsal amaçtır. Bütün Artvinlilerin mutlaka bu günlere destek olması gereklidir. Geçtiğimiz yıllarda Artvin Tanıtım Günleri sevdası içerisinde olan insanların bir çoğunun bu yıl ki tanıtım günlerine destek olmayacaklarını gayet iyi bilmekle birlikte bu yıl ki tanıtım günlerine biz tam destek vereceğiz.

Artvin Tanıtım Günleri’ne ilişkin birkaç şey daha söylemek gerekirse Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de belirttiği üzere klasik ve alışılagelmiş şekilde bir tanıtım günleri fikrine de çok sıcak olmadığımı ifade edeyim. Artvin adına düzenlenen tanıtım günlerinde başka illerin ürünlerinin sergilenmesine karşı olmasam da onların tanıtılmasına karşıyım. Bu sebeple bende toplantıda belirttiğim gibi tanıtım günlerinde haber yapan ekiplerle iyi bir şekilde irtibatta olarak Artvin’e ait olmayan ürünleri satanlarla röportaj yapılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Başkan Kocatepe’nin de belirttiği gibi daha canlı bir tanıtım gerçekleştirmek durumundayız. Gerekirse daha farklı alanlar kullanmalı, daha canlı stantlar kurmalı, Artvin’i tam anlamıyla yaşatabilmeliyiz. Artvin’de ne yaşanıyor, ne yeniliyor, neresi geziliyor ise mutlaka tanıtım günlerinde sergilenmelidir. Bu etkinliği takip etmeye gelecek olan insanlar bir Bayburt, bir Rize, bir Erzurum tanıtım günlerine gelmiş gibi kendilerini hissetmemeliler. Artvin’in eski valilerinden şuan ki AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun da belirttiği gibi her il birbirine benzer Artvin kendine benzer sözünden hareketle her ilin tanıtım günleri birbirine benzeyebilir ancak Artvin’in tanıtım günleri sadece kendisine benzemelidir. Boğaları da sergilemeli, kayakçıları da yazın kaydırmalıyız. Balı peteğinden süzdürmeli, lor peynirini de bizzat orada yapmalıyız ki farkımızı ortaya koyabilelim.

İyi Hazırlanılmalıdır

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Zaman kısıtlıdır. Belki birazcık zaman varmış gibi görünse de aslında istenildiği kadar bir zaman dilimi yoktur. Bir sürü hazırlık yapılmalıdır. Tabi ki burada asıl görev federasyona düşmektedir ancak Artvin Valiliği ve Belediyeler başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara görevler düşmektedir. Herkesin bir kulağından tutarak iyi bir tanıtım organizasyonuna imza atılmalıdır. Bu tür organizasyonların tanıtıma müthiş katkıları bulunmaktadır. Bu tür organizasyonlarda sadece Artvin’imizi İstanbul’daki Artvinlilere tanıtsak bile inanın yeterlidir. İstanbul’da yaşayan Artvinli, Artvin kökenli ve Artvin ile bir şekilde bağlantısı olmuş insan sayısı 750 binden fazladır. Bu insanları bile gelecek yıl Artvin’e çekebilecek düzeyde güzel bir organizasyona imza atabilir isek emin olun gelecek yıl Artvin 500 Bin’in üzerinde insanı ağırlar.

Son söz olarak Artvin Tanıtım Günlerine tam destek verdiğimi belirtirken, bu tanıtım günlerine hepimizin özverili bir şekilde elimizdeki imkanlar ölçüsünde katkı sağlamasını arzuladığımı ifade edeyim. İstanbul’daki Artvinlilerin de kendi aralarındaki bölünmüşlüklerini bir kenara bırakarak Artvin için Artvin Tanıtım Günleri’ne destek olmaları ve ilimizi en iyi şekilde tanıtabilmek için çevrelerindeki insanları alarak Maltepe’ye götürüp orada Artvin’i bizzat tanıtmaları gerekir. Artvinlinin de bu görevden kaçacağını düşünmediğimi belirterek güzel bir organizasyon için şimdiden kolları sıvamaya çağırıyorum.

Share
73 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...