logo

İstanbul’da Artvin Rüzgarı Esecek


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Konuya ilişkin iki küçük haber konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra bu konuya ilişkin yorumlarda bulunacağım.

Bu amaçla Artvin Dernekler Federasyonu (ARDEF) yönetim kurulu Artvin Valisi Ömer Doğanay ve  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamlarında ziyaret etti. Federasyon kurulu üyeleri, bu yıl İstanbul’da 3’üncüsü düzenlemeyi planladıkları ‘Artvin Tanıtım Günleri’yle ilgili Artvin Valisi Ömer Doğanay ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye bilgi verdi. Ziyarette İstanbul’da faaliyet gösteren ARDEF Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Ömer Tabak, Mansur Yazar, Gürel Durmuş, Alaaddin Kılıç, Tuna organizasyon Musa Tunoğlu hazır bulundu.

Başkan Kocatepe, katılım ve katkı konusunda gerekli desteklerin verileceğini ifade ederek İstanbul’da Artvin’in en iyi şekilde tanıtılması için çalışmalara şimdiden hazırlandıklarını söyledi. Vali Doğanay’da katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak.

Basın ile kahvaltı

Bu ziyaretlerin ardından heyet Artvin basını ile kahvaltıda bir araya geldiler. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ekim ayının son haftası İstanbul’da yapılacak olan Artvin Tanıtım Günleri kapsamında Yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Artvin Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerimizde düzenlenen programa Artvin Dernekler Federasyonu yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Artvin’in Tanıtımı Önemli

Artvin’in tanımı noktasında her türlü desteğe hazırım. Bu vesile ile düzenlenen kahvaltıya da katıldım. Fikirlerimi de belirtmeye çalıştım. Şimdi sizlerle bu fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ifade etmeliyim ki daha önce birkaç kez gerçekleştirilen Artvin Tanıtım Günleri’nin yeniden yapılacak olması olumlu bir karardır. Belki sürekli ve geleneksel hale getirilememiş olsa da gelecek yıllar adına ümit verici bir durumdur. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de bizzat katıldığı toplantıda Federasyon Başkanı Ferman Erşahin’in, Artvin’in tanıtım günlerinin gelecek yıllarda sürekli bir şekilde belli tarihlerde gerçekleştirmeyi amaçladıklarını ifade etmesi umudumun artmasına neden oldu. Ferman Erşahin ve yönetim kurulu üyelerinin hemen hepsini iyi tanırım. Başarılı bir ekip. Bu ekip görevde kaldığı sürece her zaman verdikleri sözleri tutacak ve tanıtım günlerini gerçekleştirecek bir ekiptir.

Tanıtım günlerinin sürekli ve geleneksel olması en büyük arzumuz olmasına karşın bu yıl yapılması ve gelecek bir iki yılda yapılmasa da yine de desteklenmesi gereken ve de yardımcı olunması gereken bir kutsal amaçtır. Bütün Artvinlilerin mutlaka bu günlere destek olması gereklidir. Geçtiğimiz yıllarda Artvin Tanıtım Günleri sevdası içerisinde olan insanların bir çoğunun bu yıl ki tanıtım günlerine destek olmayacaklarını gayet iyi bilmekle birlikte bu yıl ki tanıtım günlerine biz tam destek vereceğiz.

Artvin Tanıtım Günleri’ne ilişkin birkaç şey daha söylemek gerekirse Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de belirttiği üzere klasik ve alışılagelmiş şekilde bir tanıtım günleri fikrine de çok sıcak olmadığımı ifade edeyim. Artvin adına düzenlenen tanıtım günlerinde başka illerin ürünlerinin sergilenmesine karşı olmasam da onların tanıtılmasına karşıyım. Bu sebeple bende toplantıda belirttiğim gibi tanıtım günlerinde haber yapan ekiplerle iyi bir şekilde irtibatta olarak Artvin’e ait olmayan ürünleri satanlarla röportaj yapılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Başkan Kocatepe’nin de belirttiği gibi daha canlı bir tanıtım gerçekleştirmek durumundayız. Gerekirse daha farklı alanlar kullanmalı, daha canlı stantlar kurmalı, Artvin’i tam anlamıyla yaşatabilmeliyiz. Artvin’de ne yaşanıyor, ne yeniliyor, neresi geziliyor ise mutlaka tanıtım günlerinde sergilenmelidir. Bu etkinliği takip etmeye gelecek olan insanlar bir Bayburt, bir Rize, bir Erzurum tanıtım günlerine gelmiş gibi kendilerini hissetmemeliler. Artvin’in eski valilerinden şuan ki AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun da belirttiği gibi her il birbirine benzer Artvin kendine benzer sözünden hareketle her ilin tanıtım günleri birbirine benzeyebilir ancak Artvin’in tanıtım günleri sadece kendisine benzemelidir. Boğaları da sergilemeli, kayakçıları da yazın kaydırmalıyız. Balı peteğinden süzdürmeli, lor peynirini de bizzat orada yapmalıyız ki farkımızı ortaya koyabilelim.

İyi Hazırlanılmalıdır

Artvin’in Turizme büyük katkı sağlayan Artvin Tanıtım Günleri 24 – 29 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maltepe Gösteri Fuar alanında yapılarak kentin kültürel ve yöresel ürünleri tanıtılacak. Zaman kısıtlıdır. Belki birazcık zaman varmış gibi görünse de aslında istenildiği kadar bir zaman dilimi yoktur. Bir sürü hazırlık yapılmalıdır. Tabi ki burada asıl görev federasyona düşmektedir ancak Artvin Valiliği ve Belediyeler başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara görevler düşmektedir. Herkesin bir kulağından tutarak iyi bir tanıtım organizasyonuna imza atılmalıdır. Bu tür organizasyonların tanıtıma müthiş katkıları bulunmaktadır. Bu tür organizasyonlarda sadece Artvin’imizi İstanbul’daki Artvinlilere tanıtsak bile inanın yeterlidir. İstanbul’da yaşayan Artvinli, Artvin kökenli ve Artvin ile bir şekilde bağlantısı olmuş insan sayısı 750 binden fazladır. Bu insanları bile gelecek yıl Artvin’e çekebilecek düzeyde güzel bir organizasyona imza atabilir isek emin olun gelecek yıl Artvin 500 Bin’in üzerinde insanı ağırlar.

Son söz olarak Artvin Tanıtım Günlerine tam destek verdiğimi belirtirken, bu tanıtım günlerine hepimizin özverili bir şekilde elimizdeki imkanlar ölçüsünde katkı sağlamasını arzuladığımı ifade edeyim. İstanbul’daki Artvinlilerin de kendi aralarındaki bölünmüşlüklerini bir kenara bırakarak Artvin için Artvin Tanıtım Günleri’ne destek olmaları ve ilimizi en iyi şekilde tanıtabilmek için çevrelerindeki insanları alarak Maltepe’ye götürüp orada Artvin’i bizzat tanıtmaları gerekir. Artvinlinin de bu görevden kaçacağını düşünmediğimi belirterek güzel bir organizasyon için şimdiden kolları sıvamaya çağırıyorum.

Share
114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...
 • Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim. Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştir...
 • Yoksa Siz Aziz Nesin’e mi İnandınız ?

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH'a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bazen kendimi kaybedercesine düşüncelere dalıyorum. Yazdığım bütün yazıların yarın “HAKK’ın” divanında karşıma çıkacağını bilerek kelimelerimi seçerek yazmaya özen gösteriyorum. 4 yılı aşkın süren köşe yazarlığı yaşamımda şahıslar adını kulanıp topluma hedef göstermemem bu yüzdendir. Bir tek kalp bile kırmamaya özen gösteriyorum. Yoksa incilmişliğim ve kırılmışlığım çok… özellikle kadir, değer ve kıymet bilmeyenleri gördükten sonra herşeyden soğur oldum. ALLAH nasip ...