logo

İsrafil Kışla’yı “Öldürelim” Ama Ya Hakkı?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Son günlerde siyaset iyice kızıştıkça, siyasi partilerin adaylarının seçim çalışmaları da hızlanmaya başladı. Adaylar buldukları her ortamda seçmenlerle bir araya geliyor ve 7 Haziran’da onların desteklerini almak için çaba sarf ediyorlar.

Siyaseti aslen seven bir gazeteciyim. Geçmişte de siyaset yapmış bir insanım; ancak siyasette rakiplere karşı yapılan haksızlıklara açıkçası üzülüyorum. Siyaset yapan insanların bu noktada acımasızca davranmaları sadece beni değil aslında seçmenide üzüyor. Yazımı da bu konuya ayırmak istiyorum. Umarım bu yazımı takip eden insanlar yazıma “ Yalakalık” şeklinde saçma bir yorum yapmazlar. Bu sebeple diyorum ki ister kabul edin ister etmeyin ben bir gazeteci olarak kesinlikle yazılarımı yazarken vicdanlı olmak durumundayım.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’ya son günlerde rakipleri tarafından ciddi eleştiriler yapılıyor. Kimi zaman adaylar kimi zamanda eski siyasetçiler Kışla’yı hedef alıyorlar. Çok mütevazi bir kişilik olan Kışla, ne yaptıklarını çok anlatabiliyor ne de eleştirilere yanıt veriyor. Vermemesi de bence doğru.

Öncelikle söyleyeyim ki İsrafil Kışla’yı İstanbul’da Fatih’te bulunan Artvinliler Vakfı’nın Başkanlığı’nı yaptığı dönemden tanırım. Ayrıca daha önceleri de gerek İlim Yayma Cemiyeti ile Ensar Vakfı’nda ki görevlerini de bilirim. Bu nedenle yazdığım yazı sadece ve sadece insani ve gazeteci olarak benim düşüncelerimi yansıtır. Bir nebze de hakkı teslim etme adınadır.

Tabi ki bir insan olarak Kışla’nın eksikleri vardır, hepimizin olduğu gibi. Bana sorarsanız Kışla’nın en önemli eksikliği mütevazi olmaktır. Bunun yanı sıra da sosyalitesinin birazcık zayıf bulunmasıdır. Yani Kışla’yı böyle reklam yapacağı yada ortam yapacağı yerlerde göremezsiniz. Bu daha öncede öyleydi, şimdi de öyle. Reklamını yapmaya becerememesinin sebebi doğduğu günden bu yana aldığı eğitimin kesinlikle buna müsaade etmemesidir. İşte bu nedenledir ki; ömrünün önemli bir bölümünü Artvinlilere, Artvin vakıflarına ayırmış olmasına karşın ismi pek duyulmamıştır. İşte bu sebepledir ki kendisi ile ilgili “Artvinli değil, Vanlı’dır” cümleleri kullanılmıştır. Oysa ki, Van ile uzaktan yada yakından herhangi bir alakası hayatı boyuncu bulunmamıştır.

Bu kişilikte olmadığı içinde hayatı boyunca kendi reklamını yapmamış. Kışla belki kendi reklamını yapamamış olsa da iyi niyeti, çalışkanlığı, mücadele azmi, sabrı, prensipli çalışması kendisine yeni görevler ve makamlar sağlamış. Son görevi veya makamı olan Milletvekilliği de bence bu özelliklerinin sonucudur.

Milletvekili olduğu günden itibaren kendisini daha yakından tanıma ve izleme fırsatı buldum. Bir kere kalbi hep Artvin ile çarpmıştır. Kendisine Artvin ile ilgili herhangi bir şey söylendiğinde iyi niyetli mücadelesini yapmıştır. Asla ön yargılı davranmayarak, bu hizmeti kim neden istediğine bakmadan o hizmeti kazandırabilmek için var gücüyle çalışmıştır. Başarılı olmuştur yada olamamıştır, hiçbir kimse diyemez ki çaba sarf etmemiştir. Prensipli çalışmış ve her üzerine düştüğü işin de her aşamasını takipçisi olmuştur. Bu da onun iyi niyetini göstermiştir.

Burada uzun uzun kendisi ile ilgili yazı yazmak istemiyorum. Yanlış yorumlandığı için buna gerek duymayacağım; ama son günlerde yapılan bir eleştiriye açıklık getirmek vicdani sorumluluğumdur. Kışla ile ilgili olarak Artvin’de bir evinin bulunmadığı ve otellerde kaldığı eleştirisidir. Bu noktada bir hatırlatma yapalım önce. Kışla’nın Artvin Merkez’de evi yok belki ama Şavşat’ta Baba ocağı bulunmaktadır. Kışla Artvin’e her geldiğinde Meydancık’daki evine gider ve ailesiyle hasret giderir. Artvin’de evi olmayan bir çok siyasetçiyi geçmişten bilirim. Bunun yanı sıra evi burada olup seçimden sonra evinin adresini Ankara’ya taşıyan çok siyasetçi de bilirim. Yani evinin burada olup olmaması bence çok önemli değildir. Bugüne kadar Artvin’de milletvekili seçilip de bir daha geriye dönmeyen nice siyasetçiyi sizlerde tanırsınız. Ben nice Artvin sevdalısı da olup, seçim yenilgilerinden sonra tatilden tatile bile Artvin’e gelmeyen siyasetçilerde gördüm. Bu nedenle Artvin’de evinin olup olmaması yada otelde kalıp kalmaması açıkçası önemli değildir. Ha geliyor mu? İlgileniyor mu? İş yapıyor mu? Buna bakarım. Bu noktada da Kışla’nın notunu da bence halk 7 Haziran’da zaten verecek. Başarılıysa aynı oyu yada fazlasını alır, değil ise de oyu düşer. Bunu hep birlikte göreceğiz.

Tabi ki siyasetçiler konusunda kesinlikle eleştirilerde bulunacağız. Başarılı oldukları yönleri yada başarısız oldukları konuları gündeme de getireceğiz ancak yiğidi öldürüp hakkını da vereceğiz. Bu bence önemli bir insani sorumluluktur. Bu sebeple bende Kışla’nın hakkını seçime çeyrek kala vermek istedim.

Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?
#

İsrafil Kışla’yı “Öldürelim” Ama Ya Hakkı?” için 4 Yorum

 1. Adamgibi adamm Allah yolunu açiketsin .

 2. Ali İsa : diyor ki:

  İsrafil Kışla Gürcüdür Kışla Artvin’in deki biz Kuman(Kıpçak)Türklerinin sorunlarına el atmamıştır bizlerin sorunları ilede ilgileneceğini sanmıyorum.Kışla’ya Kuman kimdir deseniz onu bile bilmez. Ondan biz Artvinli Kuman Türkleri olarak sorunlarımıza çözüm beklemiyoruz bizim inkar ve asimilasyon politikalarıyla nasıl yok edilmek istendiğimizi bizim nasıl acı çektiğimizi Gürcü olan Kışla bilmemektedir!

 3. Mehdi Yıldız : diyor ki:

  Sayın Kışla Artvin’e bazı yatırımlar yaptırdı ama maalesef bu yatırımlar yetersizdir.Artvin gibi yüksek dağların arasına hemde yamaç bir alana sıkıştırılmış olan Artvin öyle cılız yatırımlarla gelişmez!.Kışla ve AKP hükümeti Artvin de yanlışlar yapmakta bu yanlışlara ısrarla devam etmektedir.Yanlış 1 yatırimların çoğu sahildeki ilçelere yapılmakta,Akp ye en çok oyu veren içerdeki ilçelere ise cılız yatırımlar yapılmakta.Yanlış 2 Artvin’e merkeze en yakın havaalanı Ardahan ili iken Artvin merkeze en az 100km uzaklıkta olan Rize ye ortak havaalanı yapmak.Yanlış 3 Artvin-Erzurum yolunu fuzuli tünellerle katletmek ve otoyol yapmamak.Yanlış 3 Hopa tünelini yaparken Şavşata sahara tünelini yapmamak.Yanlış 4 Yusufeli ilçesini ölü %70 eğimli araziye kaldırmak.Yanlış 5 Barafnedeniyle su altında kalacak köylere yine yusufeli ilçesi içinde yeni yerleşim alanı göstermemek.Yanlış 6 Artvin merkez ile birleşmiş durumda olan ve Artvin şehrinin genişlemesi ve gelişmesi için seyitler köyünü belediye sınırları içine almamak.Yanlış 7 Artvin un gelişebilmesi için elzem olan organize sanayi bölgesini kurmamak.Yanlış 8 Artvin e belediye otobüsü kurmamak.

 4. Köksal İspirli : diyor ki:

  Allah Aşkın’a Tolga bey bir siyasetçi yi savunmak Gazeteciliğin neresine yerleştiriyorsunuz bağımsızlığınıza mı, özgür olmanıza mı? İsrafil kışla eleştiriliyor siz savunuyorsunuz. Bu saçmalık, benim bildiğim basın biraz muhaliftir hele yerel basın tam muhalif olmalıdır ki yaşadığı bölgeye katkısı olsun sizin yazılarınız siyasetçilere Yön vermesi gerekirken siz Yön alıyor rüzgâra kapılıp savruluyorsunuz. Eğer memleketimizde halkın sesini yansıtacak iseniz demokrasiyi savunuyor isek İsrafil bey %40 ise onu %60 onu istemiyor Bardağın boş tarafını da görmek lazım gerçi bu dönem %30 bile onun için hayalden ileri gitmez. Bari o söyleyemiyor siz anlatsaydınız ne yapmış . Mesela yusufelileri düşürdüğü durumu yazın, mesela maden Şirketine olan iyi niyet temenni lerini yazın, taşeron Sendikası’na size kadro yok dediğini yaZın, benim poşa kardeşlerime Çingene dediğini yazın, birde ne yapmış Artvin için yazın ne vaat vermiş hangisini yapmış hangisini yapmamış bir önceki seçim beyanını Paylaşın Görelim ne Demiş ne yapmış ne yapmamış. Seçim beyanında Siirt’e yurt yapacağız dedi diye artvinli ona oy vermedi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...