logo

ISME Madencilik ve Çevre Sempozyumunda Cerattepe’yi Tartıştık


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

27-29 Eylül Tarihleri arasında Muğla Bodrum’da Türkiye Madenciler Odası çok önemli bir etkinliğe imza attı. ISME Madencilik ve Çevre Sempozyumu kapsamında ülkemizdeki madencilik sektörü masaya yatırıldı. Konu madencilik olunca da haliyle biz bu sempozyumu kaçıramazdık. Gazeteci arkadaşlarım Tarık Mutlu ve İbrahim Eksilmez ile bu sempozyuma katıldık. Sempozyuma katılan birbirinden önemli isimlerle Türkiye’de madencilik, Madencilik alanında yapılan doğrular, yanlışlar, madencilik sektörünün eksiklikleri, halkın ve STK’ların madenciliğe bakışı, madencilik aleyhinde neden bu kadar fazla muhalefet yapılıyor, madenlere neden gerek duyuyoruz, çevreci madencilik, Cerattepe’de maden şirketinin üzerine düşen görevler, madene karşı çıkmak yerine sürece dahil olmak gibi konularda röportajlar yaptık. Açıkçası gerek Artvin özelinde gerekse de Türkiye genelinde madencilik sektörünü masaya yatırdık. Birbirinden ilginç açıklamaların ortaya çıktığı röportajlarımızı sizlerle hafta içinden itibaren Artvin basınında paylaşacağız. Bu sempozyuma neden katıldığımızı ve sempozyuma ilişkin yorumlarımı az sonra yapacağım ancak öncelikle ISME Madencilik ve Çevre Sempozyumu hakkında bilgi aktarmak istiyorum.

Sempozyumun Amaçları

Sempozyumda, yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi sürecinde çevre dostu yöntemlerdeki güncel gelişmelerin sektör temsilcileri ile paylaşılması, çevresel kaygıları gözeterek madencilik uygulamalarındaki bilimsel gelişmelerin tartışılması, sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflendi.

Çevre Odaklı Sürdürülebilir Madencilik, Madencilik, Cevher Haz. Ve Metalurji Alanlarında Çevre Dostu Yönt. Ve Uyg., Asit Maden Drenajı, Hidrometalurjik Uygulamalar Ve Çevresel Etkileri, Atık Yönetimi Ve Geri Kazanım, Jeotermal Kaynaklar Ve Çevresel Etkileri, Madencilik Faaliyetleri Sonrasında Sahaların Rehabilitasyonu, Atık Tesislerin Kontrolü, Otomasyonu Ve Ekonomisi, Çevresel Etkilerinin İzlenmesi Ve Kontrolü, Çevresel Risk Değerlendirme, Madencilik Ve Cevher Haz. Faaliyetlerinin Hava, Su Ve Toprak Kal. Üzerine Etk. Madencilik Ve Cevher Hazırlama Faaliyetlerinin Flora Ve Fauna Üzerine Etkileri, Madencilik Ve Cevher Haz. Faaliyetlerinin Sosyo-Ekonomik Çevre Üzerine Etk., Madencilik Ve Çevre Mevzuatı, Madencilik Ve Çevre İle İlgili Diğer Konular, Ormanlık Alanlardaki Maden Sahalarının Rehabilitasyonu, Orman Kanunu ve Madencilik alanlarında tartışmalar yapıldı.

Madencilik konusunda fikir beyan ediyorsanız bu tür etkinliklere katılmalısınız

Artvin’de yaklaşık 25 yıldır Artvin’de madencilik üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan bir gazeteciyim. Beni tanıyanlar bilirler ben işimi doğru ve düzgün yapmaya çalışırım. Asla işimi savsaklamam. Gazetecilik benim işim ve hayatımın mesleği. Bu mesleği yapıyor isem ve bir proje konusunda yazılar yazıyor isem konuma kesinlikle hakim olmam gerekir. Bu sebeple daha önce katıldığım etkinliklerde olduğu gibi ISME’de de yerimi aldım. İlimizde yine bu konuda bir çok önemli yazılar ve araştırmalara imza atmış iki önemli gazeteci arkadaşım ile birlikte etkinliği adım adım takip ettik. Etkinliğe alanlarında çok etkili isimler katıldılar. Sektör temsilcileri, madencilik alanında eğitim veren çok önemli üniversitelerin hocaları, maden mühendisleri, madencilik sektörü ile bağlantılı sektörün temsilcileri katıldıkları sempozyumda iki gün boyunca madenciliği masaya yatırdılar.

Tabi ki böylesi bir etkinlik olunca bu etkinliğe katılan isimlerin görüşleri bizler için önemliydi. Bizlerde bu isimlerle röportajlar yaptık. Madenciliği doğru isimlerle tartışmak bizim için son derece önemli. Başından beri bunu ileri süren bir gazeteciyim. Bu sempozyumda da bizzat bunu yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Maden sempozyumu yapılırken doğal olarak çevre ve ormancılık ile birlikte masaya yatırıldı. Madencilik-Çevre-Orman konuları bizzat Artvin’de olduğu gibi Bodrum’da da iç içeydi.

Ben Cerattepe konu tartışmaya açıldığı andan itibaren yıllardır savunduğum bir konu var idi. Konuyu doğru isimler tartışmalı. Konu tartışılır iken siyasetten uzak bir şekilde tartışılmalı. Kısır çekişmeler ve siyaset dışında tutulur ise doğru yolu bulmuş oluruz. İşte biz Bodrum’da bir kez daha bunu gerçekleştirdik. Doğru isimlerden doğru bilgileri alarak Artvin aktarmaya çalışıyoruz.

Maden Sektörü Her Yerde Madencilik Yapılabilir Diyor

ISME’de bir çok sektörün önemli simaları ile ve hocalarıyla röportajlar yaptık. Madeni enine boyuna masaya yatırdık. Ve yaptığımız tüm röportajlarda da şunu sorduk. Madenciliği doğru bir mecrada tartışıyor muyuz? Körü körüne madenciliğe evet mi demeliyiz yoksa baştan reddetmeli miyiz? Her ikisi de doğru mu? Her ikisi de yanlış mı? Hangisinin doğrusunu veya yanlışını konuşurken Cerattepe’deki tartışmalara, halkın yaklaşımına, STK’ların yaklaşımına bakışlarını tartıştık.

Madencilik sektörünün önde gelen isimleri gerek ülkemizde gerekse de Artvin’de  tartışmaların doğru mercilerde yapılmadığını net bir şekilde ifade ettiler. Madenciliğin yanlış mercilerde tartışılmasından rahatsız olan isimler madenciliği tartışan kesimlerinde yanlış olduğunu ifade ettiler. Madenciliği kesinlikle konunun uzmanları, sektörün bizzat temsilcileri ve madencilik ile ilgili kişiler tartışmalı. Bu cümleler benim de bizzat savunduğum cümlelerdi. Aslında ilimizde bizim yıllardır anlatamadığımız, sesimizi duyuramadığımız konu da tam buydu. Bırakalım da konuyu uzman isimler, bu konuda emek vermiş, yıllarını bu konuya ayırmış isimler tartışmaları. Konuyu bilenler tartışmalı. Yıllardır bu olmadığı için sürekli yanlış yaptık. Siyasetçilerin eline madenciliği, Cerattepe’yi siyasilerin eline bıraktık. Bir takım kesimler hem Cerattepe’yi hem de bu sektörü kulandı. Herkes bir şekilde madencilik üzerinden Artvin’de söz sahibi oldular. Birileri Artvin halkının üzerinde hak sahibi oldu, söz sahibi oldu.

Doğru mu? Yakıştı mı? Kesinlikle yakışmadı ve doğru değil.

Madencilik her yerde belirli kurallarla, bilim öncülüğünde yapılabilir

Bizim röportajlarımızda bir şey ortaya çıktı. Röportajlarımıza katılan tüm isimler söz birliği yapmışçasına madenlerin her yerde yapılabileceğini, belirli teknik kurallar içerisinde madenciliğin dağ, ova, deniz, delta ve plato demeden yer yerde bilimsel gerçekler ışığında, teknik bir şekilde madenlerin gün yüzüne çıkarılması gerektiğini savundular.

İşte işin püf noktası da bu. Geçmişte bir takım siyasi baskılarla yaptırılan açıklamaların aksine maden sektörünün tamamı artık madenciliğin herhangi bir yerde yapılamayacağını ileri sürmüyorlar. Her yerde olduğu gibi Cerattepe’de de madenlerin çıkarılabileceğini ifade eden sektör temsilcileri, Cerattepe’deki tartışmaların madencilik yapılamaz yerine madencilik yapılabilir ama şu şekilde denilmeli, diyor ise emin olun bir bildikleri vardır.

Değerli dostlar, bana fikirlerimden dolayı kızsanız da, kızmasanız da doğruları konuşmak zorundayız. Bakın yıllar önce yazdıklarımız bir bir önümüze geliyor. Artık madenciliğe karşı olanların sayısı azaldıkça azıyor. Şimdi Cerattepe’de maden çıkarılsın diyenlerin sayısı arttıkça artıyor. Madenle çalışanların, madenle ekonomik ilişkiler kuranların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Gün gelecek madene karşı olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek.

İşte o günler gelmeden artık kafamızı önümüze eğerek doğru olanları yapmalıyız. Yapmamız gereken tek bir şey var. O da Cerattepe sürecinin dışarısında değil içerisinde olunmalı.

Bu konuyu tartışmaya devam edeceğiz.

Share
180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Marksizmin Ekolleri (Mezhepleri)

  21 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: *Marksizm, bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. *Leninizm işçi sınıfını odak noktası olarak kabul eder. *Maoizm’de Çinde işçi sınıfı olmadığı için köylüler işçi sınıfı yerine konmuştur. *Cheizm’de İşçi ve köylü sınıfı birlikte hareket eder. *Marksizm’in bu ideolojileri İslamdaki mezheplere benziyor. İslam bir tane olduğuna göre mezhepler niye var diyenler, Marksizmdeki bu farklı ideolojileri ...
 • İki Röportajla İSME Dosyasını Kapatıyorum

  19 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere Bodrum’da düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nda düzenlenen Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) de gerçekleştirdiğimiz röportajlardan bir bölümünü yayımlamıştım. Şimdi son iki röportajla İSME 2017 dosyasını kapatıyorum. Bu röportajlardan biri alanında ülkemizin aranılan akademisyenlerin Prof. Dr. Hürriyet Akdaş hocanın açıklamalarını içeriyor. Bir diğeri ise ise iş dünyasından iki röportajı içeriyor. Yine her zaman olduğu gibi yorumsuz bir biçimde sizlere aktarıyorum. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim G...
 • Öküz Mehmet Paşa

  19 Ekim 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    “Bir Nalbant Çocuğu Başbakan Oluyor” 17. asır kıymetli devlet adamlarından Öküz Mehmet Paşa, Sultan I. Ahmet Han'ın vezirlerinden ve damatlarındandır. “Vezir” ve “Damat" Mehmet Paşa olarak da bilinir. Sultan I. Ahmet ve II. Osman dönemlerinde, ilkinde iki yıl, ikincisinde on bir ay olmak üzere iki defa “Sadrazamlık” makamına getirilmiştir. Hakkında “edip ve vakur, vezir-i sahib-i şu’ur” denmiştir. 1621 senesinde vefat etmiştir. Asıl lakabı “Oğuz” olmasına rağmen eski yazıdaki kef ve kaf harflerinin karıştırılmasından dolayı muha...
 • İSME 2017’de Artvin’e Yansımalar

  18 Ekim 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  İSME 2017’DE Madencilik Sektörü Artvin Basına Konuştu Uluslararası Madencilik ve Çevre Sempozyumunda Artvin Cerattepe Bakır Madenleri gündem konusu oldu. Artvin Basınına Konuşan Madenciler, Ülkemizde Maden Teknolojisinin geliştiğine vurgu yaparak madencilik çevreye duyarlı bir biçimde gerçekleştirilebildiğini açıkladılar. Türkiye Maden Mühendisleri Odası tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesinde Madencilik ve Çevre Sempozyumu (İSME 2017) düzenlendi. Sempozyuma Türkiye Maden Mühendisleri Odası üyeleri, sektörün önde gelen firmalarının temsi...