logo

reklam

İslamcılık Tartışmaları ve Bakış Açım


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

 

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür. İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır. Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

 

Son günlerde Cem Küçük’ün fitilini ateşlediği İslamcılık tartışmaları yaşanmaktadır.

Olsun bunda da bir hayır vardır. Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar, yani yüksek hakikatler fikirlerin çatışmasından doğar.

Bu tartışma sayesinde geniş kitleler İslamcılığı tanıyacaktır. İslamcılık kendisini geliştirme imkanı bulacaktır, belki daha etkili stratejilere yönelecektir.

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür.

İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır.

Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor.

Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

İslam hakim olsaydı İslamcılığa gerek olmayacaktı.

İslamcılık akımının ortaya çıktığı tarihlere bakarsak İslam hâkimiyetinin kaybolduğu ya da oldukça zayıfladığı bir döneme rastladığını görürüz.

İslam’ın tekrar hayata hakim kılınmasının özlemidir İslamcılık.

İslamcılığın hataları, doğruları vardır.

Ama her zaman İslami bir hâkimiyet için staj yeri olmuştur.

İslamcılık denince akla Siyasal İslam geliyor. Yani dinin siyasete alet edilmesi, dinin siyasete hizmet etmesi. Ama ne olursa olsun İslam’ı Müslümanların gündemine getiriyor, ilgisini artırıyor. Siyasal İslam günün birinde İslami Siyasete (İslama uygun siyaset) dönüşecektir, yani artık din siyasete alet değil, siyaset dine hizmet edecektir. İslam siyasete değil, siyaset İslama uyacaktır.

İslamcılık fikri bütünüyle benimsediğim bir düşünce değil, benimsediğim yönleri var, benimsemediğim yönleri var. Dinde reformcu olması, cemaat ve tarikatları red etmesi İslamcılığın benimsemediğim yönleri. Ama hayata bir bütün açısından yaklaşması, yani İslam’ı sadece inanç ve ibadet hayatından ibaret görmemesi, İslam’ın tüm inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim yönleri ile hayata hakim kılmaya çalışması benimsediğim yönleri.

Ama ne olursa olsun Dünyada ve Türkiye’de İslamcılık Müslümanların siyasi ve düşünsel hayatında vazgeçemeyeceği ana fikir akımı ve damarlardan birisidir.

 

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...