logo

İslamcılık Tartışmaları ve Bakış Açım


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

 

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür. İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır. Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

 

Son günlerde Cem Küçük’ün fitilini ateşlediği İslamcılık tartışmaları yaşanmaktadır.

Olsun bunda da bir hayır vardır. Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar, yani yüksek hakikatler fikirlerin çatışmasından doğar.

Bu tartışma sayesinde geniş kitleler İslamcılığı tanıyacaktır. İslamcılık kendisini geliştirme imkanı bulacaktır, belki daha etkili stratejilere yönelecektir.

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür.

İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır.

Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor.

Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

İslam hakim olsaydı İslamcılığa gerek olmayacaktı.

İslamcılık akımının ortaya çıktığı tarihlere bakarsak İslam hâkimiyetinin kaybolduğu ya da oldukça zayıfladığı bir döneme rastladığını görürüz.

İslam’ın tekrar hayata hakim kılınmasının özlemidir İslamcılık.

İslamcılığın hataları, doğruları vardır.

Ama her zaman İslami bir hâkimiyet için staj yeri olmuştur.

İslamcılık denince akla Siyasal İslam geliyor. Yani dinin siyasete alet edilmesi, dinin siyasete hizmet etmesi. Ama ne olursa olsun İslam’ı Müslümanların gündemine getiriyor, ilgisini artırıyor. Siyasal İslam günün birinde İslami Siyasete (İslama uygun siyaset) dönüşecektir, yani artık din siyasete alet değil, siyaset dine hizmet edecektir. İslam siyasete değil, siyaset İslama uyacaktır.

İslamcılık fikri bütünüyle benimsediğim bir düşünce değil, benimsediğim yönleri var, benimsemediğim yönleri var. Dinde reformcu olması, cemaat ve tarikatları red etmesi İslamcılığın benimsemediğim yönleri. Ama hayata bir bütün açısından yaklaşması, yani İslam’ı sadece inanç ve ibadet hayatından ibaret görmemesi, İslam’ın tüm inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim yönleri ile hayata hakim kılmaya çalışması benimsediğim yönleri.

Ama ne olursa olsun Dünyada ve Türkiye’de İslamcılık Müslümanların siyasi ve düşünsel hayatında vazgeçemeyeceği ana fikir akımı ve damarlardan birisidir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...