logo

İslamcılık Tartışmaları ve Bakış Açım


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

 

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür. İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır. Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor. Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

 

Son günlerde Cem Küçük’ün fitilini ateşlediği İslamcılık tartışmaları yaşanmaktadır.

Olsun bunda da bir hayır vardır. Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar, yani yüksek hakikatler fikirlerin çatışmasından doğar.

Bu tartışma sayesinde geniş kitleler İslamcılığı tanıyacaktır. İslamcılık kendisini geliştirme imkanı bulacaktır, belki daha etkili stratejilere yönelecektir.

Ben İslama nazaran İslamcılığı her zaman ikinci planda görmüşümdür.

İslam bir ev ise İslamcılık da evcilik oynamaktır.

Fakat bu İslamcılığın kötü ve gereksiz olduğu anlamına gelmiyor.

Bir çocuk için oyun oynamak hayata hazırlanmak açısından ne kara önemli ve gerekli ise İslam hâkimiyetinin tesisi için İslamcılık da o kadar gerekli ve önemlidir.

İslam hakim olsaydı İslamcılığa gerek olmayacaktı.

İslamcılık akımının ortaya çıktığı tarihlere bakarsak İslam hâkimiyetinin kaybolduğu ya da oldukça zayıfladığı bir döneme rastladığını görürüz.

İslam’ın tekrar hayata hakim kılınmasının özlemidir İslamcılık.

İslamcılığın hataları, doğruları vardır.

Ama her zaman İslami bir hâkimiyet için staj yeri olmuştur.

İslamcılık denince akla Siyasal İslam geliyor. Yani dinin siyasete alet edilmesi, dinin siyasete hizmet etmesi. Ama ne olursa olsun İslam’ı Müslümanların gündemine getiriyor, ilgisini artırıyor. Siyasal İslam günün birinde İslami Siyasete (İslama uygun siyaset) dönüşecektir, yani artık din siyasete alet değil, siyaset dine hizmet edecektir. İslam siyasete değil, siyaset İslama uyacaktır.

İslamcılık fikri bütünüyle benimsediğim bir düşünce değil, benimsediğim yönleri var, benimsemediğim yönleri var. Dinde reformcu olması, cemaat ve tarikatları red etmesi İslamcılığın benimsemediğim yönleri. Ama hayata bir bütün açısından yaklaşması, yani İslam’ı sadece inanç ve ibadet hayatından ibaret görmemesi, İslam’ın tüm inanç, ibadet, ahlak, felsefe, siyaset, hukuk, eğitim yönleri ile hayata hakim kılmaya çalışması benimsediğim yönleri.

Ama ne olursa olsun Dünyada ve Türkiye’de İslamcılık Müslümanların siyasi ve düşünsel hayatında vazgeçemeyeceği ana fikir akımı ve damarlardan birisidir.

 

Share
206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hiç Kimse Vazgeçilmez Değil, Peygamberler Hariç

  20 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Hiç kimsenin vezgeçilmez olmadığını lise döneminde çok erken bir zamanda fark eden bir kişiyim. Teneffüste özellikle alt sınıflardaki öğrenci arkadaşlar ödevlerini yaptırmak ve soru sormak için etrafımı bir petek gibi sararlardı. Lise döneminde bizim okulda neredeyse ödevini yapmadığım bir öğrenci yoktur. Bu durumdan dolayı nefsime bir gurur gelmişti; “ben mezun olursam bu öğrenciler ödevlerini nasıl yapacaklar” diye merak ediyordum. Lise 1989 yılında bitti. Öğrencilerin benden sonra ödevlerini nasıl yapacaklarını takip etmeye b...
 • Münafık kafirden eşeddir (daha şiddetli, daha zararlı, daha beter)

  19 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Münafık, kafirden eşeddir, daha zararlıdır. Münafıklar, dostlar dairesinde sokulup ifsat ederler. Bir kafir insanlığa zarar vermeden insanlar içinde geçinip gidebilir, ama kalbinde nifak olan bir münafık, akrebin, sokmadan ve zehirlemeden lezzet alması gibi insanlar arasında özellikle de Müslümanlar içinde fesat ve nifak çıkartmaktan zevk duyar bir haşeredir. Münafık: İçinden gerçek anlamda iman etmemiş olup, dışından Müslüman görünen kimse, asli manasını değiştirmeden dilimize geçmiş olan münafık kelimesi İslam toplumu içinde -çeş...
 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...