logo

İslam Dünyası ve Türkiye Üzerinde Oynanan Büyük Oyun


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Bugün İslam coğrafyası kan, gözyaşı, yoksulluk, kaos ve istikrasızlıkla boğuşuyor. Bu bela 1. Dünya savaşından sonra Osmanlı Devletimizin dağılışından kaynaklanmaktadır. Bu savaşın en önemli sonucu imparatorlukların dağılımı oldu. Biz gerçi Osmanlı’ ya İmparatorluk değil ,Devlet diyoruz bunun da bilinmesin de fayda var. Birçok din, ırk, mezhebi bir arada barış ve huzur içerisinde tutan Osmanlı 6 asır dünyaya şanla hükmetti.Fakat bu savaştan sonra tamamen dağılarak bu günkü Türkiye elimizde kaldı. Osmanlıdan sonra başımıza gelenlere bir bakalım ve ders çıkaralım.

Osmanlı’yı batı parçalamadı mı? Arapları 54 ülkeye bölmedi mi? Yugoslavya’ yı bölüp Müslüman Boşnakları katletmedi mi? Irak’ı üçe bölmedi mi? Libya da Kaddafi’yi düşürüp iç savaş başlatmadı mı? Yemen de iç kargaşa çıkarıp Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Lübnan ve Ürdün de savaş çıkarmadı mı? Mısır’da halkın oyu ile iktidara gelen partiyi darbe ile devirip iç savaş çıkarmadı mı? Suriye’yi kan gölüne çevirmedi mi? Irak’ı üçe bölüp Sünni-Arap-Kürtleri birbiri ile savaştırmadı mı? İran- Irak savaşı başlatıp yıllarca iki Müslüman halkı birbirine kırdırmadı mı? Yıllarca Filistin’de Hamas- el Fetih gruplarını birbiri ile savaştırmadı mı? Mazlum Filistinlileri İsraillilere öldürtüp sürgüne göndermedi mi? Afganistan da Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Sudan da Somali de Müslümanları birbirine düşürüp iç savaş çıkarmadı mı? Pakistan da iç savaş çıkarmadı mı ? Bangladeş te yıllarca Müslümanlara eziyet edip iç savaş çıkarmadı mı? Burmada, Filipinlerde Tayland da azınlık Müslümanlara zülüm edip onları öldürmedi mi? Çeçenistan da Müslümanları katletmedi mi? Türkiye’ nin başına PKK terör örgütünü bela edip yıllarca ülkemizi istikrarsızlaştırmadı mı?

Arap Baharı projesi ile başlayan dikta rejimlerin sona erdirilmesi ve demokrasinin getirme planı ne yazık ki böl parçala ve hükmet anlayışının açık tezahürü değil mi?

Parçalama ve hükmetme hedefleri arasında Türkiye ve İran kaldı. Eğer bunu da başarırlarsa, Batı’nın huzur ve refahının devam etmesi, İslam dünyasının kaos kargaşa ve istikrasızlıkla savaşı olacak.

Türkiye üzerine de büyük oyun oynanıyor. Eğer Türkiye, batılı güçlerin oyununa gelirse Allah korusun uzun vadede Müslüman Türk-Kürt savaşı çıkarmaları uzak değildir. Olaya Türkiye’nin doğusu batısı diye değil Türkiye’nin bölünmesi ve batının amacına ulaşması gözüyle bakalım. Hani Müslümanlar kardeşti.

Biz Türkiyeli ve dünya Müslümanları batının uluslararası hedeflerini iyi okuyup kavrayıp iyi anlaması lazım. Yukarıda saydığım İslam dünyasındaki iç savaşlar Müslümanlara şunu diyor. Ey Müslüman, bu tabloyu iyi oku, aklını başına topla ve aklının başkaları tarafından kullanmasına izin verme. Neden hep Müslümanlar dünyanın değişik coğrafyalarında öldürülüyor, sömürülüyor. Artık yeter. Bizler kendi kendimizi yönetecek bilgiye beceriye ulusal ve uluslar arası tecrübeye sahibiz. Bizim coğrafyalarımızda bulunan doğal kaynakları bizler uluslar arası hukuk çerçevesinde işletebiliriz. Bunun ticaretini yapabiliriz demenin vakti geldi ve geçiyor.

HANİ MÜSLÜMANLAR BİR OLACAKTI KARDEŞ OLACAKTI. HANİ BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA GAZAP VARDI ANLAYIŞIMIZ. KARDEŞLİĞİMİZ NERDE. BÜYÜK OYUNU BOZMAK HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?

Share
1979 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dokuz Sıfır İddiası!

  16 Ocak 2019 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde Tanıtımı yapılan Artvin ve ilçe belediye başkan adayların isimleriArdanuç'ta Fahri AcarArhavi'de Coşkun hekimoğluBorçka’da Aslan Atan Hopa’da Kemal GazioğluKemalpaşa’da Yener BalkayaŞavşat’ta Ahmet Sinan ÖztürkMurgul’da Hasan Çavuş Yusufeli’nde ise Eyüp Aytekin Artvin Belediye Başkanlığı adaylığı için mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin adı daha önce açıklanmıştı.Dokuz sıfır iddiası Ak parti kurmaylarından geldi Ali Nihat Gökyiğit kongre ve kültür merkezinde düzenlenen aday tanıtım toplant...
 • Doğu Türkistan kışkırtıcıları var diye Doğu Türkistan’daki zulmü yok mu sayacağız?

  12 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Doğu Türkistan’da Öldürülen Türk Sayısı 60 Milyon’dur. Türkiye zaman zaman Rusya, İran ve Çin ile bir araya gelip ABD’ ye ittifakı bozabileceği mesajları veriyor. Bu elbette ABD’nin işine gelmez. Bu birliği bozmak için elinden geleni yapacaktır, bunlardan birisi de Doğu Türkistan meselesini kaşımaktır. Amerikan’ın bu işi kaşıması, Avrasya birliğini bozmaya çalışması Çin’in Doğu Türkistan’da zulüm yaptığı gerçeğini değiştirmez.  Türkiye’nin “Biz Türkistan meselesini kaşırsak, Çin’de Kürt meselesini kaşır” diye Büyük bir Türk yurdunun göz gör...
 • Büyük bir arife sormuşlar

  11 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Büyük bir arife sormuşlar: "Neden bu kadar sakinsiniz..?" Demiş ki; Uzun zaman okumam ve tecrübelerimin neticesinde hayatımı beş esas üzerine kurdum: 1- Benim rızkımı kimsenin yiyemeyeceğini anladım ve sakinleştim.  2 - Allah'ın beni daima gördüğünü anladım ve hâya ettim. 3 - Benim işimi kimsenin yapamayacağını anladım ve çalışmaya koyuldum.  4 - Anladım ki işimin sonu ölümdür ve ona hazırlandım. 5 - Anladım ki iyilik ve kötülük her ikisi de kalıcıdır, dolayısıyla iyiliklerimi çoğalttım ve kötülüklerimi terketmeye çalıştım. ...
 • Meziyetleri zulmünü örtmedi, Zalim olarak anıldı

  08 Ocak 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. el-Haccâc b. Yusûf, Emeviler döneminde yaşamış, Emevilerin politikalarına sıkı sıkıya bağlı ve Emevi devlet otoritesini sağlamış acımasız bir komutandır. Haccac bin Yusuf meziyetleri de olan bir hatiptir ama o daha çok Haccac-ı Zalim olarak anılır. Okuma yazma bildiği, küçük yaşlarda Kur'ân-ı Kerîm'i ezberlediği ve Tâif’ten ayrılıncaya kadar babasının yanında kardeşiyle birlikte çocuklara Kur'an öğrettiği rivayet edilir. Haccâc, Aşağ...