logo

İslam Dünyası ve Türkiye Üzerinde Oynanan Büyük Oyun


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Bugün İslam coğrafyası kan, gözyaşı, yoksulluk, kaos ve istikrasızlıkla boğuşuyor. Bu bela 1. Dünya savaşından sonra Osmanlı Devletimizin dağılışından kaynaklanmaktadır. Bu savaşın en önemli sonucu imparatorlukların dağılımı oldu. Biz gerçi Osmanlı’ ya İmparatorluk değil ,Devlet diyoruz bunun da bilinmesin de fayda var. Birçok din, ırk, mezhebi bir arada barış ve huzur içerisinde tutan Osmanlı 6 asır dünyaya şanla hükmetti.Fakat bu savaştan sonra tamamen dağılarak bu günkü Türkiye elimizde kaldı. Osmanlıdan sonra başımıza gelenlere bir bakalım ve ders çıkaralım.

Osmanlı’yı batı parçalamadı mı? Arapları 54 ülkeye bölmedi mi? Yugoslavya’ yı bölüp Müslüman Boşnakları katletmedi mi? Irak’ı üçe bölmedi mi? Libya da Kaddafi’yi düşürüp iç savaş başlatmadı mı? Yemen de iç kargaşa çıkarıp Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Lübnan ve Ürdün de savaş çıkarmadı mı? Mısır’da halkın oyu ile iktidara gelen partiyi darbe ile devirip iç savaş çıkarmadı mı? Suriye’yi kan gölüne çevirmedi mi? Irak’ı üçe bölüp Sünni-Arap-Kürtleri birbiri ile savaştırmadı mı? İran- Irak savaşı başlatıp yıllarca iki Müslüman halkı birbirine kırdırmadı mı? Yıllarca Filistin’de Hamas- el Fetih gruplarını birbiri ile savaştırmadı mı? Mazlum Filistinlileri İsraillilere öldürtüp sürgüne göndermedi mi? Afganistan da Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Sudan da Somali de Müslümanları birbirine düşürüp iç savaş çıkarmadı mı? Pakistan da iç savaş çıkarmadı mı ? Bangladeş te yıllarca Müslümanlara eziyet edip iç savaş çıkarmadı mı? Burmada, Filipinlerde Tayland da azınlık Müslümanlara zülüm edip onları öldürmedi mi? Çeçenistan da Müslümanları katletmedi mi? Türkiye’ nin başına PKK terör örgütünü bela edip yıllarca ülkemizi istikrarsızlaştırmadı mı?

Arap Baharı projesi ile başlayan dikta rejimlerin sona erdirilmesi ve demokrasinin getirme planı ne yazık ki böl parçala ve hükmet anlayışının açık tezahürü değil mi?

Parçalama ve hükmetme hedefleri arasında Türkiye ve İran kaldı. Eğer bunu da başarırlarsa, Batı’nın huzur ve refahının devam etmesi, İslam dünyasının kaos kargaşa ve istikrasızlıkla savaşı olacak.

Türkiye üzerine de büyük oyun oynanıyor. Eğer Türkiye, batılı güçlerin oyununa gelirse Allah korusun uzun vadede Müslüman Türk-Kürt savaşı çıkarmaları uzak değildir. Olaya Türkiye’nin doğusu batısı diye değil Türkiye’nin bölünmesi ve batının amacına ulaşması gözüyle bakalım. Hani Müslümanlar kardeşti.

Biz Türkiyeli ve dünya Müslümanları batının uluslararası hedeflerini iyi okuyup kavrayıp iyi anlaması lazım. Yukarıda saydığım İslam dünyasındaki iç savaşlar Müslümanlara şunu diyor. Ey Müslüman, bu tabloyu iyi oku, aklını başına topla ve aklının başkaları tarafından kullanmasına izin verme. Neden hep Müslümanlar dünyanın değişik coğrafyalarında öldürülüyor, sömürülüyor. Artık yeter. Bizler kendi kendimizi yönetecek bilgiye beceriye ulusal ve uluslar arası tecrübeye sahibiz. Bizim coğrafyalarımızda bulunan doğal kaynakları bizler uluslar arası hukuk çerçevesinde işletebiliriz. Bunun ticaretini yapabiliriz demenin vakti geldi ve geçiyor.

HANİ MÜSLÜMANLAR BİR OLACAKTI KARDEŞ OLACAKTI. HANİ BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA GAZAP VARDI ANLAYIŞIMIZ. KARDEŞLİĞİMİZ NERDE. BÜYÜK OYUNU BOZMAK HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarikatlar konusunda iki aşırı uç nokta

  24 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet açıklama Günümüzde tarikatlarla ilgili olarak birbirine zıt olan aşırı iki görüş vardır; 1.“Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.” 2.“Tarikat şirktir” Bu görüşlerin her ikisi de yanlıştır. “Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” cümlesinden eğer mutlaka bir tarikata girmek gerektiği kastediliyorsa yanlıştır. Ama şeyh kelimesinden rehber (Peygamberimiz ve Kur’an) kastediliyorsa bu söz doğru olur. Tarikat şirktir sözünden eğer şeyhe masdar (kemalatın kaynağı yani Nurları Allah’dan değil şeyhin kendisinden bilmek) gözüyle bak...
 • Kullanıldığın Kadar Kullanmak, Kullanmadığın Kadar Kullanamamak

  23 Ocak 2018 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Hayatın nazı mı dersiniz? Yoksa cilvesi mi? Belki de işvesi... Ama yoktur bunun ne yazık ki işlenesi, işleve konulup da işlev göresi bir hali ahvali... Dalıp dalıp gidiyorum uzak diyarlara... Öfkem ona keza ama yok mudur birde bunun sabrının olduğu kadar selameti de? Deyip eklemeden yapamıyorum... Çok denedim, hem de akla ziyan boyunca olmuyor... Sanırım olmayınca, olmuyor çok daha fazla üstelemeden bazı şeyleri geçiş yapmak gerek... Peki, ya kişinin iç sesi? Şuracık da çıkıp da hadi isyan ederse... Hadi feryat, figan edip de "hayır bu sen deği...
 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...