logo

İslam Dünyası ve Türkiye Üzerinde Oynanan Büyük Oyun


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Bugün İslam coğrafyası kan, gözyaşı, yoksulluk, kaos ve istikrasızlıkla boğuşuyor. Bu bela 1. Dünya savaşından sonra Osmanlı Devletimizin dağılışından kaynaklanmaktadır. Bu savaşın en önemli sonucu imparatorlukların dağılımı oldu. Biz gerçi Osmanlı’ ya İmparatorluk değil ,Devlet diyoruz bunun da bilinmesin de fayda var. Birçok din, ırk, mezhebi bir arada barış ve huzur içerisinde tutan Osmanlı 6 asır dünyaya şanla hükmetti.Fakat bu savaştan sonra tamamen dağılarak bu günkü Türkiye elimizde kaldı. Osmanlıdan sonra başımıza gelenlere bir bakalım ve ders çıkaralım.

Osmanlı’yı batı parçalamadı mı? Arapları 54 ülkeye bölmedi mi? Yugoslavya’ yı bölüp Müslüman Boşnakları katletmedi mi? Irak’ı üçe bölmedi mi? Libya da Kaddafi’yi düşürüp iç savaş başlatmadı mı? Yemen de iç kargaşa çıkarıp Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Lübnan ve Ürdün de savaş çıkarmadı mı? Mısır’da halkın oyu ile iktidara gelen partiyi darbe ile devirip iç savaş çıkarmadı mı? Suriye’yi kan gölüne çevirmedi mi? Irak’ı üçe bölüp Sünni-Arap-Kürtleri birbiri ile savaştırmadı mı? İran- Irak savaşı başlatıp yıllarca iki Müslüman halkı birbirine kırdırmadı mı? Yıllarca Filistin’de Hamas- el Fetih gruplarını birbiri ile savaştırmadı mı? Mazlum Filistinlileri İsraillilere öldürtüp sürgüne göndermedi mi? Afganistan da Müslümanları birbirine kırdırmadı mı? Sudan da Somali de Müslümanları birbirine düşürüp iç savaş çıkarmadı mı? Pakistan da iç savaş çıkarmadı mı ? Bangladeş te yıllarca Müslümanlara eziyet edip iç savaş çıkarmadı mı? Burmada, Filipinlerde Tayland da azınlık Müslümanlara zülüm edip onları öldürmedi mi? Çeçenistan da Müslümanları katletmedi mi? Türkiye’ nin başına PKK terör örgütünü bela edip yıllarca ülkemizi istikrarsızlaştırmadı mı?

Arap Baharı projesi ile başlayan dikta rejimlerin sona erdirilmesi ve demokrasinin getirme planı ne yazık ki böl parçala ve hükmet anlayışının açık tezahürü değil mi?

Parçalama ve hükmetme hedefleri arasında Türkiye ve İran kaldı. Eğer bunu da başarırlarsa, Batı’nın huzur ve refahının devam etmesi, İslam dünyasının kaos kargaşa ve istikrasızlıkla savaşı olacak.

Türkiye üzerine de büyük oyun oynanıyor. Eğer Türkiye, batılı güçlerin oyununa gelirse Allah korusun uzun vadede Müslüman Türk-Kürt savaşı çıkarmaları uzak değildir. Olaya Türkiye’nin doğusu batısı diye değil Türkiye’nin bölünmesi ve batının amacına ulaşması gözüyle bakalım. Hani Müslümanlar kardeşti.

Biz Türkiyeli ve dünya Müslümanları batının uluslararası hedeflerini iyi okuyup kavrayıp iyi anlaması lazım. Yukarıda saydığım İslam dünyasındaki iç savaşlar Müslümanlara şunu diyor. Ey Müslüman, bu tabloyu iyi oku, aklını başına topla ve aklının başkaları tarafından kullanmasına izin verme. Neden hep Müslümanlar dünyanın değişik coğrafyalarında öldürülüyor, sömürülüyor. Artık yeter. Bizler kendi kendimizi yönetecek bilgiye beceriye ulusal ve uluslar arası tecrübeye sahibiz. Bizim coğrafyalarımızda bulunan doğal kaynakları bizler uluslar arası hukuk çerçevesinde işletebiliriz. Bunun ticaretini yapabiliriz demenin vakti geldi ve geçiyor.

HANİ MÜSLÜMANLAR BİR OLACAKTI KARDEŞ OLACAKTI. HANİ BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA GAZAP VARDI ANLAYIŞIMIZ. KARDEŞLİĞİMİZ NERDE. BÜYÜK OYUNU BOZMAK HEPİMİZİN GÖREVİ DEĞİL Mİ?

Share
1611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Manifesto

  25 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.Köken İtalyanca manifesto veya Fransızca manifeste "yeminli ifade, imzalı bildiri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince manifestum "'el basılmış şey'" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince manus "el" ve Latince fendere, fest- "basmak, vurmak" sözcüklerinin bileşiğidir.  2.Tanım Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir. 3.Manifesto Teriminin Farklı Anlamları  3.1.Tarih Terimi Olarak Manifesto...
 • Minval

  24 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Eskiler, bizim günümüzde biçim, yol ya da tarz dediğimiz şeylere minval demişler. Son derece estetik bir kelime. Minval Kelimesinin Anlamları 1.Çulhaların tezgah aletlerinden üstüne bez sardıkları ağaç. 2.Tarz, yol, suret, şekil. 3.Yöntem 4.Bu biçimde, bu tarzda Kaynak: http://www.kamusiosmani.net/osmanlica-sozluk-15399-nedir-anlami.html Minval Kelimesinin Kullanılması İle İlgili Bazı Örnekler *Ber-minvâl-i meşrûhvv : Açıklandığı, anlatıldığı üzere. *Ber-minvâl-i sabık: Eskisi gibi. *Bu minval üzer...
 • Subay

  23 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken Subay kelimesinin kökeni ile ilgili farklı görüşler vardır; 1.Subay kelimesi Eski Türkçe sü "asker" ve bey/bay "bey, reis, şef" kelimelerinin bileşiğdiri. Kelime "asker beyi" anlamıyla askeri terminolojide asırlardır kullanılmaktadır. 2.Çağatay Türkçesinde subay "1. yüksüz, ağırlıksız, bekâr, 2. hafif süvari" sözcüğünden alıntıdır. Çağatayca sözcük Moğolca subay "kısır, yavrusuz" sözcüğünden alıntıdır. Terim Anlamı Silahlı kuvvetlerde asteğmenden orgeneral veya oramirale kadar rütbedeki askerdir. Subayların Tas...
 • Hakkari Gezimizden Terörün Nasıl Biteceğine İlişkin Tespitlerim

  23 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen "Basın Mensupları Gönül Elçisi" projesi kapsamında Karadeniz Bölgesi'nden Hakkari'ye giden gazeteciler 5 günlük Hakkari gezisi gerçekleştirdik. Hakkâri'nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Basın Mensupları Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi başkanlığında Artvin, Gümüşhane, Trabzon ve Ordu’dan Hakkari’ye gezisine 6 kişilik gazeteci grubu katılmıştı. Muhteşem bir gezi oldu. Hakkari’ye ilişkin olarak bu gezide güzel tespitlerde bulunduk. Bizlere bu gezide misafirperverlik...