logo

İŞKUR’dan Engellilere Büyük Destek

Artvin Çalışma ve İş Kur Müdürlüğü, Kendi işini Kurmak isteyen Engelli bireylere yönelik önemli projelere imza atıyor.

10-16 Mayıs “Engeliler Haftası” kapsamında Artvin Çalışma ve İş Kur Müdürü Çevdet Ertürk, iş kur faaliyetleri ve engelli bireylere yönelik çalışmaların basın mensuplarıyla paylaştı.

Artvin Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Cevdet Ertürk, “Biz engelli kardeşlerimiz unutmuş değiliz. Biliyorsunuz bu hafta engelliler haftası, engelli kardeşlerimizin engelliler haftasını kutluyorum” dedi.

Biz engelli kardeşlerimiz çok önemsiyoruz diyen Ertürk,  çünkü unutmamak lazım hepimiz birer engelli adayıyız. Dolayısıyla onlara ne kadar yardımcı olursak bizim için o kadar büyük bir hizmet olacaktır. Dolayısıyla biz, 2016  yılında kendi işini kuran engellilere yönelik projelerimiz kapsamında, 4 kişiye 36 binliralık hibe desteğinden faydalandırdık.

Bu desteklerimiz devam ediyor 2017 yılında ilk destek programımızı Şavşatlı Suat Demir kardeşimizle yaptık. Arıcılık yapan bu kardeşimize 35 bin TL destekverdik”diye konuştu.

Ertürk, “bu desteklere devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimizi bu desteklerden faydalanmaya davet ediyorum. Bu desteklerden faydalanmak için önce girişimcilik kurslarımıza gidecekler. Oradan girişimcilik sertifikası alacaklar.Daha sonra bize projeyle müracaat edecekler ve 12 Haziran’a kadar müracaatlar devam edecek. Biz bu müracaatları aldıktan sonra sayın valimizin başkanlığındaki il istihdam  kurulunda görüşeceğiz. Bunu Ankara’ya komisyona göndereceğiz genel müdürlük bunu onay verdiği zaman bütçeyi serbest bıraktığı zaman bunları vatandaşlarımızla paylaşacağız.

Desteklenen Projeler

Özer Polat’a ait 35 bin 600 TL’lik bütçeye sahip olan ‘Kaçkardan gelen lezzet’ isimli proje, Kenan Altun’a ait 23 bin 856 TL’lik 30 ‘KovanlıFehni Arıcılık Projesi’, Mustafa Çakır’a ait 23 bin 675 TL’lik ‘Kendi İşim Çay Bahçesi’ isimli projesi ve Ömer Öztürk’e ait 35 bin 750 TL bütçeye sahip ‘Artvin Soğuk Hava Deposuna Kavuuyor’ isimli projesi

Sadece engellilere yönelik projelerimiz yok tabiî ki eski hükümlülere yönelik projelerimizde var. Aynı şekilde bu girişimcilik programlarına katılan sertifika alan eski hükümlü kardeşlerimiz brüt asgari ücretin 10 katınakadar yaklaşık 18 binliraya kadar bu projeleri yapmak ve bizleri müracaat etmek suretiyle bundan faydalana bilirler inşallah burada bize gelen projeleri değerlendirip. Ankara’ya göndereceğiz oradan olumlu haber geldikten sonra bu kardeşlerimize bu projeler sayesinde destek vermiş olacağız” dedi.

Türkiye Güçlü Olması İçin Üretmemiz Lazım

Türkiye zor bir coğrafyada yaşıyor şeklinde açıklamada bulunan Ertürk, “Dolayısıyla bizim ayakta durmamız lazım bizim güçlü olmamız lazım dolayısıyla çok çalışmamız lazım.Bunun için üretmemiz lazım, üretmeden bir yere varma şansımız yok” diye konuştu.

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik

Ocak ayında başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik projesi kapsamında Artvin’de iyi bir seviyeye gelindiğini kaydeden Ertürk, “İşsizliğin azaltılıp istihdamın artırılmasını noktasında il genelinde yoğun çalışmalarımız oldu. Sayın valimizin başkanlığında sivil toplum kuruluşlarıyla ve işverenlerle toplantılar yaptık. İş yeri ziyaretleri yaptık. Proje başlangıcında biz 1250 kişilik bir taahhüt vermiştik. Artvin’de 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle sigortalı çalışan sayımız 18 bin 500’civarındaydı.  Biz bunun üzerine 1250 kişilik artı istihdam yapacağız dedik ve gelinen noktada 1 Mayıs itibariyle bu taahhüdümüzü yerine getirdik. Hedeflerimiz doğrultusunda yüzde yüze yakın bir başarı söz konusu. Çalışmaya deva ediyoruz. İnşallah bu sayıyı daha da artıracağız” dedi.

Ertürk açıklamasının sonunda, işbaşı eğitim programı kapsamında özel sektöre yönlendirdikleri kişi sayısının 550 geçtiğini ve bu kişilerin 3 aylık eğitim süreci sonrası sigortalı olarak iş hayatına katılacağını ve böylece sigortalı çalışan sayısında bir miktar daha artış olacağını söyledi.

Share
510 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?