logo

İşitme Tarama Programı Eğitimi Gerçekleştirildi

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ‘Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı Eğitimi’ gerçekleştirdi.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda, Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime tüm Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli yardımcı sağlık personelleri katıldı. Eğitim Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç’ in açılış konuşması ile başlatıldı. Halk Sağlığı Müdürü açılış konuşmasında yapmış olduğu değerlendirmede; “ Bakanlığımız koruyucu sağlık hizmetlerine ciddi anlamda destek vermekte bizlerde il olarak hassasiyetle bu çalışmaları yürütmekteyiz. Birçok alanda koruyucu sağlık hizmetlerimiz ve eğitimlerimiz devam etmektedir. Bu gün burada ilkokul çağındaki çocuklarımızın işitsel yönden değerlendirmelerin nasıl yapılacağını ve bu değerlendirmeler sonucunda nasıl bir yol izleneceğini konuşacağız. Unutmayalım ki sonuçlara müdahale etmek hem pahalı hem de zordur, bizlerin amacı süreci başında yakalayarak çözümlemektir. Bu bağlamda çalışmalarımızı titiz ve hassasiyetle takip etmekte ve yapmaktayız. Bu tarama programı ile gerek gözden kaçmış gerekse işitsel olarak muayene olmamış çocuklarımızın kontrolleri yapılacak sorun tespit edilen çocuklarımız ilgili merkezlere yönlendirecektir. Bu çalışmalar gelecek dönemde daha sağlıklı toplumların oluşmasına katkı sağlayacaktır. Hepinizin bu hassasiyette görevlerinizi icra etmenizi temenni eder, yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Halk Sağlığı Müdürünün değerlendirmesinden ardından Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık Memuru Neslişah Beyza Arifoğlu ve Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Çalışanı Ebe Hülya Aslan tarafından odyometri cihazı kullanımı eğitimi verildi. Daha sonra Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık personellerine gruplar halinde cihaz kullanımı pratiği yapmış ve program son buldu.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaların devamında; “Türkiye’de çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerin sağlanması amacıyla çeşitli tarama programları yürütülüyor. Bu programlar arasına okul çağı çocuklarda sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik tarama programı da eklendi. Her yıl ülkemizde yaklaşık 1 milyon 300 bin bebek doğmakta ve doğan her bin bebekten 2 ila 3’ü ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya gelmektedir. İşitme eğitim ve iletişim için en önemli bileşendir. Sadece bebeklik döneminde değil, çocukluk döneminin her evresinde büyük bir öneme sahip. İşitme kayıpları hastalıklar, yaralanmalar ve işitme kaybına neden olan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabiliyor. Okul döneminde daha da önemli hale gelen işitme kaybı dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları arttırmakta. Bu çocuklardaki işitme kaybı, gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanmazsa okul başarısını olumsuz yönde etkilemekte ve önemli ekonomik kayıplara neden olmakta. İşitme tarama çalışmaları Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan eğitimli sağlık personelleri tarafından yürütülecektir. Bu bakımdan ilk etapta TSM’ lerimizde görevli personellerimizden 3 er kişi konu ile ilgili eğitime tabi tutulmuş. Tarama programı kapsamında ilköğretim 1. sınıf çocuklarına, belirlenen protokoller çerçevesinde okul ortamında, odyometri cihazı ile uygulaması kolay, çocuğa hiçbir zararı olmayan, oyunla işitmenin değerlendirmesi amaçlanmakta. Yapılan testte işitme kaybı şüphesi tespit edilen çocuklar ilde çalışan kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edilerek, gerekli tedavi ve takipleri sistematik olarak yapılacak. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi temel amacımız” ifadelerine yer verildi.

 

Etiketler: » » »
Share
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?