logo

“İnancın da, kişiliğinde, şahsiyetinde eksiklik olan kişiler kadına şiddet uygular”

Ak Parti Artvin İl Kadın Kolları Teşkilatı, 8 Mart Dünya kadınlar Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Artvin Havuz Kafe Düğün Salonunda Ak Parti Artvin Kadın kollarınca düzenlenen programa Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Ak Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, Ak Parti Kadın Kolları Bakanı Reyhan Güneri, Ak Parti Artvin Milletvekili aday adayı Dilek Alkan bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Katılımın yoğun olduğum programın açılış konuşmasını yapan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri “Bu gün bundan 158 yıl önce 8 Mart 1857 yılında Amerikan’ın New York kentinde çalışma şartlarının iyileştirilmesi için işçi kadınların kanla ve gözyaşıyla sona eren mücadelenin, yıldönümüdür. O gün yürüyüşe geçen kadın işçilere yapılan saldırı sonucu, 118 kadın ölmüş, yüzlercesi yaralanmış, bir o kadarı da tutuklanmıştır. 8 Mart, o günün mücadelesi adına 1910 yılından beri kadınlar günü olarak anılmaktadır. Toplumların temel taşı aile, ailenin temel taşı ise kadınlarımızdır.

Yüce dinimiz ve medeniyetimiz her zaman kadına, özel bir önem vermiş ve kadınlarımızın Hak ve Hukuklarının çiğnenmemesi hususunun altını önemle çizmiştir. Cahiliye döneminde kız çocuklarımız hadi dayına gidiyorsun diyerek canlı canlı toprağa gömülürken, İslamiyet’ten sonra kadınlar baş tacı edilmiş, ayaklarının altına cennet serilmiştir.
Dinimiz kadına böylesine değer vermişken, zaman zaman erkekler tarafından kadına uygulanan şiddet hem İslam hukukuna ters düşer hem de toplum tarafından kesinlikle kabul edilemez. Biz bundan sonra kadınlarımızın adını olumsuz haberlerde değil başarı haberlerinde okumak istiyoruz.
Kadınlarımızın isminin hayatın her alanında başarıyla anılmasını istiyoruz. Geçmişimizde rolü büyük olan kadınlarımızın, sevgiyi yüceltip, adaleti esas alarak ülkemizin geleceğine de damga vuracağına tüm kalbim ile inanıyor; Bu düşüncelerle tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “İnancın da, kişiliğinde, şahsiyetinde eksiklik olanlar kişiler kadına şiddet uygular” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AK Parti Artvin Kadın Kollarının organize ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama programında yaptığı konuşmada Kadına şiddetin erkeğin zayıflığından olduğunu belirterek Allah’ın size emanet ettiği kadına şiddet uygulanamayacağını vurguladı.

Başkan Kocatepe; “Aslında benim kişisel görüşüm özel günlerin gaz almaktan başka çok farklı bir anlamı yok. Biz biliyoruz ki 365 gün kadınların anaların günüdür. Biz biliyoruz ki kadınlar toplumun anneleri bizi doğran, yetiştiren, büyüten sonra bize eş olan sonra bizim kızımız bizim torunumuz olan anneler bizim için çok farklı anlamlar ifade ediyor. Bir defa kadın istismar malzemesi olmamalı. Ömrümde kadın için yaprağını kıpırdatmamış olanlar 8 Mart ta bin anda kendine geliyor. Şiddet! Allah’ın size emanet ettiği kadına nasıl şiddet uygulayacaksınız. Kadına şiddet nedir? Erkeğin zayıflığıdır. Erkeğin adına has güçlü olamamasıdır. Gücü yetmeyince tıpkı bir sporcunun centilmence mücadele ederken gücü yetmediğinde rakibe tekme atmasıdır. Adamın kadına karşı şiddeti başka ne olabilir ki. İnancın da, kişiliğinde, şahsiyetinde eksiklik olanlar ancak kadına şiddet uygular. Bizler öyle bir inancın sahibiyiz ki; Cennetin annelerin ayakları altında olduğuna inanırız. Biz yine eğer eşimiz ise eğer kızımız ise eğer annemiz ise Allah’ın bir emaneti olduğuna inanırız. Sizler bu toplumda birer Allah’ın emanetlerisiniz. Allah’tan daha güzel emanet sahibi var mı? Hangi kanun, hangi kural sizleri Allah’ın emaneti olmaktan daha büyük bir rütbeye daha büyük bir konuma sahip oldurtura bilir ki” dedi.

Ak Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta ise kadınlarımızın bu anlamlı günün de anlamı bir programda Artvin’de ilk defa bu kadar coşkuyla Kadınlar günün kutlandığına tanık olduğunu ifade ederek programı organize eden AK Parti Artvin Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri’ye ve emeği geçen herkese teşekkür etti. İl Başkanı Balta; “ Kadının bizim açımızdan değeri başka kültürlerde başka medeniyetlerde ki gibi değildir. Kadını en başta anne olarak en yüce varlık olarak görüyoruz. Cennet anaların ayakları altındadır anlayışından, kültüründen imanından gelen insanlarız. Bir toplumun oluşmasının temelin de aile vardır. Ailenin temeli de anadır. Sağlıklı bir tolum, sağlıklı bir devlet elbette ki sağlıklı bir aileden geçer” diye konuştu.

Etiketler: » » » »
Share
1235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?