logo

İl Genel Meclisi’nde Dilberoğlu Güven Tazeledi

CHP’nin Fire Verdiği Seçimde AK Parti Grubunda Bölünme Olmadı

 

Artvin İl Genel Meclisi’nde gündem İl Genel Meclis Başkanı ve Divan üyeliklerine ilişkin seçimleri gündemiydi. Yaklaşık 2 yıldır İl Genel Meclis Başkanlığı görevini yürüten AK Partili Murgul İl Genel Meclis üyesi Hasan Dilberoğlu, 2019 yerel seçimlerine kadar yeniden İl Genel Meclis Başkanlığı’na seçildi. AK Partili 11, CHP’li 7 üyenin bulunduğu ve oy kullandığı İl Genel Meclis Başkanlığı ve Katip Üyelikleri seçimlerinde iki aday il genel meclis başkanlığı için yarıştı. CHP’li üyelerin grup kararına bir üye uymayarak boş oy kullanırken, AK Partili üyeler ise fire vermeden adaylarını desteklediler. CHP’li üyelerin İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonlarının seçiminde yaşadıkları anlaşmazlığın fire verilmesinde etkili olduğu öğrenilirken, İl Genel Meclisi seçimlerinde AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, İl Başkan Yardımcıları Fikret Erdoğan ve Yüksel Kantar’da hazır bulundular.

Dilberoğlu 3 Yıllığına Yeniden Başkan

İl Genel Meclisi 3.Dönem 5. Toplantısının 3.Birleşimini yoğun gündem maddesi ile gerçekleştirdi. AK Partili 11, CHP’li 7 olmak üzere toplam 18 İl Genel Meclis Üyesinin katıldığı seçim gündemli Birleşim’de iki başkan adayı İl Genel Meclis Başkanlığı için yarıştı. AK Partili Murgul İl Genel Meclis Üyesi ve mevcut İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu’nun AK Parti grubu adına, CHP’li Erkan Özyazıcı’nın ise CHP adına aday olduğu seçimlerdi 11 AK Partili üye Hasan Dilberoğlu’ndan yana oy kullandı. CHP’li 7 üyeden biri boş oy kullanırken, 6 üye ise Erkan Özyazıcı’ya oy verdi. Bu sonuçla Hasan Dilberoğlu, yeniden il genel meclis başkanlığına seçilirken, İl Genel Meclisi’nin yeniden başkanı olan Dilberoğlu, teşekkür konuşması yaparak yeni dönemde bir önceki dönemin üzerine koyarak daha başarılı çalışmalara imza atmayı hedeflediğini söyledi.

Başkan Vekilleri ve Katip Üyeleri de belirlendi

Birleşimde sadece il genel meclis başkanlığı seçimleri gerçekleştirilmedi. İl Genel Meclisi 1.Başkan Vekili, 2.Başkan Vekili, İl Genel Meclisi 2 asil Katip Üye, 2 Yedek Katip Üye, İl Daimi Encümeni ve ihtisas komisyonlarının teşkili de gerçekleştirildi. Yapılan oylamalarda İl Genel Meclisi’nin 1.Başkan Vekili AK Partili Borçka Meclis Üyesi Muhammet Çakmak, 2.Başkan Vekili ise yine AK Partili Yusufeli Meclis Üyesi Ali Yiğit oldu. Başkan Vekilleri seçimlerinde de yine CHP bir oy fire verirken, AK Partili üyelerin tamamı kendi adaylarına oy verdiler. Bir oy ise boş çıktı. İl Genel Meclisi’nin iki katip üyesi de yapılan seçimle belirlendi. AK Partili Hopa Meclis Üyesi Hüsnü Çakır ile Ardanuç Meclis Üyesi Turgut Güner, 11’er oy alarak Katip üyeliklerine seçildiler. Katip üyelik seçimlerinde CHP Grubu tarafından gösterilen adaylar 6 oy alırken, bir oy boş çıktı. İl Genel Meclisi Yedek Katip Üyeliklerine ise Selman Güney ile Mustafa Kalender seçilirlerken, İl Daimi Encümeni seçimlerinde ise yine AK Parti blok oy kullandı. CHP’nin bir oy fire verdiği seçimlerde il daimi encümenliklerine AK Partili Artvin Merkez Meclis Üyesi Selman Güney, Borçka Meclis Üyesi Muhammet Çakmak ve Yusufeli Meclis Üyesi Furkan Çakmak seçildiler.

İl Genel Meclisinin birleşiminde ayrıca İhtisas Komisyonlarının Teşkili de oluşturuldu. AK Parti ve CHP Gruplarının listeleri genel meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Birleşimin son bölümünde 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 17.maddesi hükümleri uyarınca Denetim Komisyonu tarafından düzenlenen 2015 yılına ait raporun okunarak meclisin bilgisine sunuldu. İl Genel Meclisi üyesi Selman Güney tarafından rapor okunarak üyelerin bilgisine sunuldu. Dilek ve temenniler bölümü ile birleşim sona ererken, gelecek birleşimin 8 Nisan Cuma Günü saat 10.00’da yapılmasına karar verildi.

Share
1114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?