logo

“İki Kardeş İlçeyi Düşman Yapamayacaksınız”

Arhavi’deki düğünlerde, Hopa ve Kemalpaşa gençlerine karşı yapılan saldırılara, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu net cevap verdi. Son günlerde, özellikle Hopa ve Kemalpaşa’dan düğünlerini Arhavi’de yapanlara karşı saldırılar, iki ilçede gerginliğe sebep oldu. İddiaya göre gerginliğe sebep olan 10 kişilik grubu, Arhavi Emniyetinin kontrol altına almadığı söylenenler arasında yer alıyor. Yine Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Hopa ve Kemalpaşa’dan gelerek Arhavi’de düğün yapmak isteyenlere karşılık, bundan sonra izin verilmeyeceği, izin verilenlerin de iptal edileceğini, düğün salon sahiplerinin de bu zararını belediyeden karşılanacağı iddia edilmekteydi. Tüm bu söylem ve iddialara karşı bir açıklama yapan Coşkun Hekimoğlu, “Yalan ve iftiradır. Söylenmeyenleri söylemiş gibi gösterenleri kınıyorum” dedi.

“Arhavi Halkına ve Şahsıma yapılmış iftiradır”

Hekimoğlu, “Arhavi dışından gelerek Arhavi’de düğünlerini yapmaları bizi mutlu ediyor. Bu Arhavi için bir kazançtır. Biz, Hopalı, Kemalpaşalı, Fındıklılı kardeşlerimizin, bölge insanlarımızı ayırmamız mümkün değil. Bayramın birinci günü Gösteri Merkezinde meydana gelen olaydan sonra provakasyonlar arttı. Bayram ziyaretleri yaptığım iki partı’de de “Başkan şöyle olur mu, böyle olur mu? Neden böyle yapıyorsunuz? İthamlarında bulundular. Kesinlikle benden böyle bir cümleyi kelimeyi kullandığımı beklemesinler. Biz, huzursuzluğu kim meydana getirmişse, onların düzgün hareket etmelerini için çalışacağız hep birlikte. Biz aynı tavanın balığıyız. Birbirimize ihtiyacımız var. Biz oraya gidiyoruz, onlar buraya geliyor, bu şu o gibi olayı, belli kesimlere, belli ilçelere, belli guruplara, mal etmek mümkün değil. Olay nerede meydana gelmişse sebepleri araştırılır, arızalı olanlar ilgili mercilere iletilir.

Bu durumun farkındayım. Birkaç gündür STK’larla görüşüyor, durumun netlik kazanması ve sorumluların bulunması için çabalıyorum. Arhavi’deki arızalarımızla ilgili çalışma yapacağız. Komşu ilçelerle de koordinasyon kurarak değerlendireceğiz. Bunu yapmaya çalışıyorum” dedi.

Hiç kimse bana. “Başkan böyle söyledi asla ve asla diyemez, dedirtemez.

Başkan Hekimoğlu, “Hopa’dan, Borçka’dan, Fındıklıdan Arhavi’de düğün yapmak isteyen insanlar var. Hiç kimse benden, şunlara, bunlara düğün vermesin i beklemesin. Asla ve asla böyle bir ayrımı yapacak karakterde değilim. Düğün sahipleri düğünlerinin yarıda kalmasını ve tatsız bir şekilde sonlanmasını istemez. Arhavi’yi tercih ettikleri için gururlanıyoruz. Önyargı ile hareket eden, Arhavi’de çeşitli düğünlerde arıza çıkartan bir grubun olduğunu duydum. Emniyetle çalışarak, Arhavi’den bertaraf edilmesini sağlayacağız. Çoğu da yetişkin olmayan, sorumsuz, başıboş gençlerden oluştuğunu düşünüyorum. Bu gençlerimizin aileleri ile temasa geçerek, daha düzgün, anlayışlı hareket etmelerini sağlayacağız. Bu çalışmanın içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

Çamur at izi kalsın olmamalı!

Başkan Hekimoğlu çok üstüne gelindiğini söyleyerek; “Çok üstüme geliyorlar. Anlamadan, bilmeden, gerçeği görmeden beni yargılıyorlar. Bize düşen görev; Davranış serbestisi olan insanları, şöyle yap, böyle yapma, sen gel, sen gelme gibi söylemler üretmek değildir. Durumu iyi analiz edip doğru hareket etmektir. Ben Arhavili gençlerle yaptığım sohbetlerde; her gün Hopa’ya, Batum’a gidiyorsunuz, Orada yemek yiyor, eğleniyorsunuz. Böyle mi olmalı? diyorum. Böyle bir şeyi konuşamayız. Böyle düşünenlerden de nefret ediyorum. Biz bu bölgede yaşayan kardeş insanlarız. Aynı denizi, havayı, kültürü, yaylayı, acıyı, mutluluğu yaşayan insanlarız. Irkçı ve kafatasçı olamayız. Hele ötekileştirmek asla! Mevzu o gelmesin, bu gitmesin değildir, huzursuzluk ortamını ve düzeni kim bozuyorsa ona göre çalışma yapmaktır. Hiç kimse bana. “Başkan böyle söyledi asla ve asla diyemez, dedirtemez” ifadesini kullandı.

Bölge insanını bir bütün olarak görüyor, sayıyor ve seviyorum.

Hekimoğlu son olarak “Bazı kesimler benim ağzımdan böyle bir şey duymak için sürekli üstüme geliyor. Üstüne basa basa söylüyorum. Bana kimse Hopa’dan, Kemalpaşa’dan, düğüne gelmesinler söyletemez. Böyle bir çalışma da yaptıramazlar. İnanmam.

Bu konu üzerine Arhavi Belediye Başkanı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve çeşitli STK’larla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapıldı” diye konuştu.

Etiketler: » »
Share
832 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?