logo

“İçme Sularımız Temiz”

Yusufeli ilçe merkezi ve köylerinde son zamanlarda artan ishal vakalarının içme suyuyla ilişkilendirilmesinin doğru olmadığı ortaya çıktı.

İl Sağlık Müdürlüğü Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezi, her yıl başında yaptığı rutin programa göre, kurumlardan bağımsız olarak ilçe merkezinin 7 noktasından (Yusufeli Devlet Hastahanesi, Merkez Cami Çeşmesi, Kazım Karabekir Mahallesi Çeşmesi, Halitpaşa Ortaokulu Çeşmesi, Jandarma Bölük Komutanlığı, Ahalt Mahallesi Cami Çeşmesi ve Ersis Cddesinde işyeri) klor tayini ve diğer gerekli analizler için su numuneleri alarak Artvin Halk Sağlığı Laboratuarında analizleri yaptırıyor ve sonuçları belediye ve ilgili kurumlarla paylaşıyor. Bugüne kadar yapılan bu rutin analizlerde ilçe şebeke suyunda insan sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir sonuç çıkmadı.

Ancak; Temmuz 2015 sonlarına doğru Yusufeli ilçesi ve köylerinde artan ishal vakalarına binaen Yusufeli Toplum Sağlığı Merkezi rutin programının dışında, Ahalt Mahallesi Cami Çeşmesi, Kazım Karabekir Mahallesi Cami Çeşmesi ve Merkez Cami Çeşmesinden su numuneleri alarak acilen Artvin Valiliği Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne gönderdi ve çıkan sonuçlar değerlendirildi. Su analiz raporlarına göre, diğer tarihlerde yapılan tahlillerde olduğu gibi insan sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir değere yine rastlanmadı. Dolayısıyla Yusufeli İlçe Merkezi ve mahallelerini besleyen şebeke suyunun güvenle içilebileceği ve kullanılabileceği, ishal vakasına maruz kalan ailelerin, hastalığın asıl nedenlerini göz ardı etmesinin önüne geçilmesi için bu konuda spekülasyonlara kulak asılmaması gerektiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, artan ishal vakalarının direkt şehir şebeke suyuyla ilişkilendiren yorumlar yapılmasının doğru olmadığını, bu tarz yorumların vatandaşların bedensel sağlıklarını bozan asıl nedenlerin göz önünden kaçırılmasına sebep olduğunu söyledi. Başkan Eyüp Aytekin, “yapılan spekülasyonlar, psikolojik anlamda da kurumların güvenilirliğinin sorgulanmasına sebep olmuştur. Bu asılsız yorumları doğru bulmuyorum ve herkesin kendi sorumluluğunu taşımasının gereğine inanıyorum. Bu vesile ile herhangi bir sebeple hasta olan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.

Ç.P.

Etiketler: » » »
Share
1267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?