logo

İçkale Bölgesindeki Çiftçilere Bilgilendirmelerde Bulunuldu

 

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Demirciler Köyü İçkale Bölgesinde çiftçilere arıcılık, bahçe bitkileri, fındık kozalak akarı, budama ve gübreleme konularında bilgilendirmelerde bulundular.

Demirciler Köyü Muhtarı Cumali Yerebakan’ın istek ve önerisiyle verilen bilgilendirme toplantısına Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, Ziraat Mühendislerinden Esin Goncal, Murat Aydın, Nevrin Şirin ve bölgedeki çiftçiler katıldı.

Demirciler Köyü Muhtarı Cumali Yerebakan “İçkale bölgesinde bunu diyebiliyor muyuz biz kendi arımızı burada mevcut olan arılarımız dışında dışarıdan biz hiçbir şekilde bunu kabul etmiyoruz. Eğer bunu kabul ediyorsak yani Demirciler Köyü olarak bunu kabul ediyorsak bunu Düzköy, Kaleköy, Çifteköprü, Fındıklı köyü bu zincirleme gidecek bu şekilde ama burada demin bahsettiğim gibi arısı olan da olmayan da burada herkes arıcı olacak, burada herkes kendi köyüne sahip çıkacak, kendi yöresine sahip çıkacak. Bizim İçkale deresindeki balımızın değerini biz bilemeyiz” dedi.

Ziraat Odası Çiftçilerinin evi ve sendikası olduğu, çiftçilerin sadece evrak aldığı bir kurum algısını değiştirmek istediklerini, bu yüzden Köylerde Çiftçilerle buluşarak sorunlara yerinde çözüm getirmek istediklerini ifade eden Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu; “Bu bölgenin ve yörenin balı çok önemli. Türkiye çapında Pazar payı olan söz sahibi olan bir bal. Ben şöyle bir anımı paylaşayım sizlerle 2000 yılında 15 sene önce öğrenci iken Tekirdağ ilinde bir alışveriş ilinde Artvin kestane balı diye bir bal gördüm. Bal tüccarı Arhavi’den Rize’den bal almış Artvin kestane balı diye satıyor. 2000 yılındaki kg değeri 70 TL idi. Orada 70 TL’sına satılıyordu bir kilogramı. Şimdi bizler evet bunun hukuki boyutları var bahsettiği gibi Camili bölgesi bir kapalı bir havza orası coğrafik olarak da ona uygun. Biz istiyoruz ki paketleme markalaşma adına da öncülük edelim, adımlar atalım. Bizim marka olmamız lazım o zaman ürünümüz hakkında emeğimizin de hakkını alarak doğru yerde satabiliriz, ama bu adım buradan başlıyor. İşte yani bu adım bizlerin örgütlenmesi dışarıdan arı girmesini zamanla çıkışını muhafaza altına alıp markalaşmamız lazım arkadaşlar. Çok satarak iyi para kazanamayız. İlgili birimlerimiz tarafından koordineli çalışarak, İlçemizin ekonomisine büyük katkı sağlayan Camili balını nasıl marka haline geldiyse bizimde balda girmemiş kestane ormanlarına, kestane balımızı etiketleyip markalaşmak için somut adımlar atacağız. Balın paketlenmesi, markalaşma anlamında önemli bir adım olacaktır. İlimizde üretilen balın satışı anlamında herhangi bir problemimiz yok. Dolayısıyla bu balı marka haline getirip, paketlediğimiz zaman kalitesini de, fiyatını da arttırmış olacağız. Bu da ilimiz ekonomisine artı bir değer katacaktır. Biz üreticilerimize ürettikleri balı paketleyebilmeleri için bu hizmeti sunacağız. Büyük Şehirlerdeki reyonlarda ‘Artvin Kestane Balı’ diye ayrı bir rafta satılıyor, bu bir kalite demektir. Köyümüze dışarıdan ve içerden petek taşınmasına izin vermeyeceğiz, bunu yaptığımızda etiketsiz, markasız bal satışının önüne de geçmiş olacağız. Markalaşma ve kaliteyi yakalama anlamında bunu yapacağız. Çalışmalarımızı tamamlayarak hızlı bir şekilde paketleme ve marka işlemine başlayacağız” diye konuştu.

Demirciler Köyü Kestane balının paketlenerek marka haline gelmesinin ve peteklerin giriş ve çıkışların yasaklanması konusunda oylamaya gidilerek karar alındı.

Öte yandan bilgilendirme toplantısına katılan çiftçilere yönelik Borçka Ziraat Odası Başkanlığında görevli Tarım Danışmanı ve Ziraat Mühendisi Murat Aydın tarafından “Arıcılıkta Kritik İlkbahar Koloni Yönetimi” konusunda slayt gösterisi eşliğinde bilgi verildi.

Toplantı çiftçilerin merak ettikleri soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Share
719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?