logo

reklam

“İçimizdeki Kahramanlar” 15 Temmuz Gecesini Anlattı

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Artvin’de “İçimizdeki Kahramanlar 15 Temmuz Gecesini Anlatıyor” programı düzenlendi.

Ali Nihat Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa katılan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla gazilere destek verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program din görevlilerince Kur-an’ı Kerim Tilaveti okundu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, programın açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminin, milletin birlik ve beraberliği sayesinde bertaraf edildiğini söyledi.

15 Temmuz kahramanlık destanının ölümsüzleştirilmesi gerektiğini belirten Doğanay, şunları söyledi : “Bugün burada ben öyle güzel bir hava hissediyorum ki burada sadece sizler yoksunuz ben gerçekten inanıyorum ki o şehit olan kardeşlerimizde burada bizimle beraberdirler. Şehitlerimize de selam olsun diyorum. Ayrıca bu ruhu, bu atmosferi, bu canlılığı başından beri bütün Türk milleti ve bütün ümmeti Muhammed’e yaşatan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan en derin sevgi, saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum selam olsun kendilerine. Değerli arkadaşlar asıl konuşmayı 15 Temmuz’da millet yaptı, sizler yaptınız o gün tankların karşısındaydınız altındaydınız şimdi hep beraber buradasınız size de ayrıca fert olarak her birinize ayrı ayrı Vali olarak milletin devletin temsilcisi olarak teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum hepinize. Çanakkale Zaferini en iyi nasıl anlıyoruz. Çanakkale şiirini yazan merhum Mehmet Akif Ersoy’un şiirinden anlıyoruz. Kurtuluş Savaşını İstiklal Marşı’mızdan anlıyoruz. Benim kişisel olarak düşüncem de buydu. Yani bu 15 Temmuz zaferini bizler sonraki kuşaklara nasıl yansıtabiliriz idi . Ben bu programın bu anlamda çok önemli olduğuna inanıyorum. Ayrıca 15 Temmuz olayının, destanının, filmleşmesini hikayeleşmesini, romanlaşmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tekrar hürmetle, saygıyla selamlıyorum. Şehitlerimize tekrar Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı sıhhatli uzun ömürler diliyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, “15 Temmuz, Anadolu’yu vatan yapan dedelerimizin o ruhu yeniden torunlarında yaşadıkları müstesna bir gündür” dedi.

Daha sonra Kum Sanatı Sanatçısı Veysel Çelikdemir, 15 Temmuz’u kum taneleriyle anlattı.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbecilere karşı büyük bir direniş sergileyen gazilerimizden Ahmet Yasin, Ayla Kasarcı çifti ve Cemil Akay, o geceye dair anılarını paylaştı.

15 Temmuz’un çok zor bir gece olduğunu belirten gazimiz Ayla Kasarcı, “Biz o gece hepimiz evlerimizden şehit olmak için ayrıldık. Ne yazık ki bizler sizlerin evlatları kadar şanslı olamadık. Şehit olamadık sadece gazi olduk. Keşke rabbim bize de şahadeti yazsaydı.” dedi.

Kanser tedavisi gördüğünü anlatan Kasarcı, “Hastanelerde rutin kanser tedavilerim devam ediyordu. Eve döndüğünüz zaman parmağını kaldıracak haliniz olmaz değil dışarıya çıkmak. Eşim arkadaşlarıyla birlikte halı sahada futbol maçındaydı. 15 Temmuz gecesi kızım anne darbe oluyor dedi. Ne darbesi dedim. O gün bizim için çok rutin bir gündü. Televizyonu açtım spiker bayan devlete el konulduğunu söylüyordu.” dedi.

Hayatımda hiç darbe görmediğini darbeyi sadece ailesinden duyduğu kadar bildiğini belirten Kasarcı, darbenin bu ülkeyi en az 20 yıl geriye götüreceğini, kazanılmış hakların kaybedileceğini ve başka devletlerin egemenliği altına sıkacağını iyi bildiğini söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe gecesinde televizyonda 3G bağlantısı ile yaptığı konuşmayı dinlerken meydanlara çıkın talimatının kulaklarında çınladığını ifade ederek, dışarı çıkmaya karar verdiğini kaydeden Kasarcı, “ Kızım korktuğu için çıkmamızı istemedi. Ben kızıma dedim ki ‘Ben zaten hastayım. Ecel bir şekilde tecelli edecektir ve ben hastalıktan ölmek istemiyorum ben şehit olup şerefli bir şekilde ölmek istemiyordum’ dedim.

Kasarcı “Evde bıraktığım iki çocuğumu önce Allah’a emanet ettim. Sonra vatanıma emanet ettim. Eşimle birlikte boğaz köprüsüne doğru yola çıktık. Köprünün girişinden geçen araçlar ateş etmeye başladı. Onlar ateş edince yere sindik. Onların bizim askerimiz olduğunu zannediyorduk. Meğerse şerefli üniformalarımızı çalıp ve benim şerefli ordumun içine sızmış vatan hainleriymişler. Biz ilerledikçe her tarafımızdan mermiler geçiyor. Yaralanan, şehit olan insanları görüyoruz. Onlara yardım etmeye çalışıyoruz. 15 Temmuz gecesinin asıl kahramanları şehitlerimizdir. Onlardan sonra şehit aileleridir. Ben kendim için kahraman kelimesini kabul etmiyorum. Ben her Türk vatandaşının yapması gereken şeyi yaptım.” diye konuştu.

Kanser tedavisi görürken ölümden çok korktuğunu ancak o gece ölümden zerre kadar korkmadığını kaydeden Kasarcı, “Onları benimle şahsi hiçbir sorunu yoktu. Ben evden çıkarken imanımı kendime zırh yapmıştım. Onları problemleri benim Kelimeyi Tevhidim ve sırtımdaki Türk bayrağıydı. Onlar bana değil benim Türk Bayrağıma Kelimeyi Tevhidimi, milli egemenliğime, vatanıma ateş ettiler. Vurulanları gördük ama aklımızdan geri dönmek asla geçmedi. Vatan için yaralananlar için ne yapabiliriz diye düşündük. Her 20 dakikada bir üzerimizden nerden geldiği belli olmayan mermiler geçiyordu. Sonra tekrar ateş açtılar. Ben vuruldum. Ben vuruldum dedim. Kolumu tuttum. Eşim benle niye ilgilenmiyor diye bakınca o bende vuruldum dedi. Eşimden akan kanı görünce neye uğradığımı şaşırdım” diye konuştu.

Durdurdukları bir araçla en yakın hastane gittiklerini kaydeden Kasarcı “ Gittiğimiz hastanede onların hastanesiymiş. Orada bizimle ilgilenmediler. Oradan başka bir devlet hastanesine gittik ve eşimi orada ameliyata aldılar. Allah o gece bize şahadeti nasip etmedi. Gazi olduk” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Ahmet Yasin Kaşarcı ise 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa çıktıklarını belirterek, yaşadıklarını anlattı.

Konuşmaların ardından, programa katılan 15 Temmuz şehit yakınları ile gazilere Türk Bayrağı ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Programa, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına yapılan saldırıda şehit olan Polis Özel Harekat 3. Sınıf Emniyet Müdürü Dursun Acar’ın babası Nebi Acar, aynı yerde şehit olan Özel Harekat Polis Memuru Erol İnce’nin annesi Gülşan İnce, Şırnak ilinde gazi olan polis memuru Mehmet Yazıcı’nın annesi Şaziye Yazıcı, şehit ve gazi aileleri, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?