logo

İç Sularda Su Ürünleri Av Yasakları Başlıyor

İlimiz iç sularında amatör su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 1 Nisan’da başlayacak.

Edinilen bilgiye göre, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi, sorumlu ve sürdürülebilir avcılık amacıyla Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Tebliğ ile İlimiz iç sularında amatör su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklar 1 Nisan’da başlayacak.

Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 3/2 Numaralı Tebliğ ile İlimiz iç sularında amatör su ürünleri avcılığına getirilen genel yasaklarında şu ifadeler yer alıyor: “Artvin’deki tüm iç sularımızda 1 Nisan – 1 Temmuz tarihleri arasında Sazan, Kadife, Siraz, Yayın, Tatlı Su Kefali ve diğer sazan türlerinin avlanması yasaktır. Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Amatör avcılık yoluyla elde edilen su ürünlerinin satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır. Yasak dönemde su ürünleri avcılığı yapanlar hakkında Aykırılığın amatör avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun 36. ncı maddesinin (a) bendinin 5 inci alt bendindeki 327,00 TL idari para cezası uygulanır. Aykırılığın ticari avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse (ürünün satışı) Su Ürünleri Kanununun 36 ncı maddesinin (h) bendi gereği 1113,00 TL İdari para cezası uygulanacaktır.”

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “ Unutmayınız, sürdürülebilir avcılık, balıkların yaşamlarında en az bir kere üremelerine imkân vermekle sağlanır. Ekonomik ve sürdürülebilir şekilde su ürünleri avcılığının yapılabilmesi için; İlimiz tatlı su balıklarının çoğunluğunun üreme dönemi olan 1 Nisan 1 Temmuz tarihleri arasındaki mevcut av yasağına, vatandaşlarımızca titizlikle riayet edilmesi ve denetimle görevli kamu personeline kontroller sırasında yardımcı olunması büyük Önem arz etmektedir. Av yasaklarına uyarak geleceğimizi kurtarmak için yasak su ürünleri avcılık faaliyetlerini İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine ve Jandarma Teşkilatlarına bildirelim” ifadelerine yer verildi.

 

Etiketler: » »
Share
450 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?