logo

reklam

Hz. Aişe’nin Otoritesi ve Güçlü Muhalefeti


Erhan Kırmızı
erhankirmizi@08olay.com

 

Hz. Aişe uzun ömründe bizzat siyasete girmiş bazen devlet başkanını kıyasıya savunmuş, bazen devletin tepe noktasındaki şahsa muhalefet etmiş bazen de bu muhalefeti savaşa kadar gitmiştir.

Hz. Ömer Dönemindeki tutumu

Hz. Aişe: “Senden sonra devlet başkanlığını kime bırakacağını belirle” diye babasına açıkça bir teklifte bulunur. Babasından olumlu cevap alınca açıkça fikrini beyan ederek “Bu hususta senden sonra en uygun kişi Ömer’dir.” der.

Hz. Ömer ile Hz. Aişe’nin İslami hassasiyet noktasında birbirlerine yakın oldukları düşünülebilir.  Hz. Aişe açıkca Hz. Ömer’in hilafetini desteklemektedir.

Hz. Osman Dönemindeki tutumu

Hz. Aişe, Hz. Osman’ın uygulamış olduğu bir takım politikaları Hz. Peygamber(s.a.v.)’den sapma olarak görür ve bunu Hz. Osman’ın yüzüne karşı söyler.

Hz. Aişe’nin Hz. Osman’a olan siyası muhalefetini, genç ve liyakatsiz kişilere idari görevler vermesi ve Hz. Osman’ın bazı kimseleri dövdürmesi şeklinde sıralayabiliriz.

Hz. Osman, yönetiminin son günlerinde bir gurup isyancı tarafından İslam Devletinin başkenti Medine kuşatılmış vaziyette idi.

Hz. Aişe, isyancıları filen desteklemese de onlara mani olabilecek bir konumda olmasına rağmen onlara engel olmamıştır.

Hz. Osman’ın öldürülmesinin açıkca telaffuz edildiği Medine’de aktif bir muhalefet yapmasına rağmen Hz. Aişe onun hiçbir zaman kanlı bir darbe ile devrilmesini istememiştir.

Hz. Ali Dönemindeki tutumu

Hz. Ali’nin halife olduğunu işitince Hz. Aişe’nin: “Ali ‘nin başımıza gelmesine hakkı yoktur. Medine ye gitmiyorum, çünkü orada yönetim Ali ‘nin elindedir. ” şeklindeki Hz. Ali’yi tanımadığını ifade eden bu sözler, onun bey’at etmeyip muhalefet edeceğinin ilk sinyalleridir.

Hz. Aişe, Hz. Ali ‘ye karşı cepheyi genişleterek mektuplarla muhalefetine destek aramıştır. Küfe valisi Ebu Musa el-Eş’ari’ye Hz. Osman ‘ın suçsuz yere öldürüldüğü şeklindeki yazmış olduğu ifadeleri de Hz. Ali’yi devirmekten daha ziyade suçluların yakalanmasına dair mesajdır.

Hz. Osman’a karşı sert politikasını eleştiren Hz. Aişe, Hz. Ali’ye daha da sert politika izlemiştir.

Hz. Osman’ın kanını taleple yola çıkan Hz. Aişe’nin esas amacı savaş değil barıştı.

Cemel(36/656) vakıasında taraftarlarını bir ordu komutanı gibi sevk ve idare eden Hz. Aişe ve taraftarları neticede ağır bir yenilgi alırlar.

Hz. Aişe’nin Cemel savaşından sonra siyasette aktif rol almadığını ve evine çekildiğini görmekteyiz.

Hz. Muaviye Dönemindeki tutumu

Fakat zaman zaman Hz. Muaviye’nin bazı yanlış politikalarını eleştirmiştir. [1]

[1] http://ktp.isam.org.tr/pdfdrg/D01342%5C2000_3/2000_3_DEMIRELHR2.pdf

Share
480 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...
 • Artvin 7 Martspor Hentbol Takımına Sahip Çıkmalı

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün sizlerle bir haberi paylaşmak istiyorum. Yoğun siyasi gündemde bizim dahi unuttuğumuz ama birçok ilgisizliğe rağmen başarılı olan bizim çocuklarımızın başarı hikayesinin anlatıldığı bir haberi sizlerle paylaşacağım. Yorumlarımı daha sonra ki bir yazımda yapacağım. İşte o haber: Bir Yıldı 3 Kupa Getiren 7 Martspor Kulübü Her Türlü Övgüyü Hak Ediyor Bize Sahip Çıkılırsa Daha Büyük Başarılar Elde Ederiz Artvin 7 Mart Spor ve Gazi Ortaokulu Yıldız Kız Hentbol takımı 1 yılda 3 kupa getirerek 2018 yılında Artvin’e damga vurdu. Kısıtlı ...