logo

Hülya Dokur Yenimahalle Muhtar Adaylığını Açıkladı

Mart 2019’da yapılacak Yerel Seçimler için muhtar adayları adaylıklarını art arda açıklamaya devam ediyor. Özellikle Mahalle muhtar adayları şimdiden yola çıkmış durumda. Bu yıl kadın muhtar adayında önemli bir artış var. Bugüne kadar seçilme hakkını erkeklere veren ve haklarını sadece seçmen olarak oy veren kadınlar artık, seçilmek için aday olmaya başladı. Artvin’de sadece Çayağzı Mahallesi muhtarı kadın.

Bir kadın muhtar adayı da Artvin Yenimahalle’den (İskebe) çıktı. Yıllarca Artvin’de esnaflık yapan, üretimin, çalışkanlığın, alın terinin sembol ismi Hülya Dokur, Yenimahalle Muhtar Adayı olduğunu açıkladı. Artvin’de herkesin yakından tanıdığı, çalışkan, üreten, Artvin’e değer katan girişimci kadınlarımızdan biri olan Hülya Dokur, neden aday olduğunu kamuoyuna açıkladı.

Dokur yaptığı açıklamada; ”Mart 2019’da yapılacak Yerel seçimlerde Yenimahalle’den muhtar adayıyım. Bugüne kadar Yenimahalle’den maalesef hiç kadın muhtar seçilmemiş. Bugüne kadar kadınlarımız hep erkek muhtar seçti. Haklarını hiç kullanmadılar. Oysa kadınların da muhtar, milletvekili, belediye başkanı seçilme hakkı vardır. Ama maalesef biz kadınlar hep geri durmuşuz. Elimizi taşın altına koymamışız. Aday olamamışız mesela. Aday olurken çekinmişiz yâda sana mı kaldı diyenlerin etkisi altında kalmışız.

Kadın toplumun yarısıdır. Anasıdır, evin direği, bacada tüten dumanı, asıl unsurudur. Çalışkanlığı, üretkenliği, samimiyeti, sabrı, ana şefkati ve işini takip etmede erkeklerden öndedir. Ben Yenimahalle’den muhtar adayıyım. Mahalle sakinlerinden kadın erkek herkesten oy istiyorum. Hatta gönlüm şunu ister.

Bu dönem Artvin bir tarih yazsın. Balcıoğlu, Ortamahalle, Yenimahalle, Çarşı Mahallesi Çamlık Mahallesi Çayğazı ve Dere Mahallesi’nden kadın muhtarlar seçilsin. Artvin diğer iller arasından sıyrılsın, örnek olsun. Madem ilk kadın Belediye Başkanını 1930’da Artvin çıkarmış, 2019 yılında böyle bir sonuç çıkarsa gerçekten Türkiye’nin en dikkat çeken ili oluruz.

Ben, neden muhtar adayıyım, sorusuna cevap vermek istiyorum. Hayatım boyunca hep çalıştım. Alınterini, emeği, üretmeyi çok severim. Kafamda her zaman bir proje olur. Projenin biri biter 2 proje başlar. Şunu yapsak nasıl olur, Farklı bir şey yapabilir miyiz? Mahallemiz için, Artvin için, gençlerimiz, çocuklarımız için yaşlılar ve engellilerimiz için elimizden ne gelir?

Örneğin, muhtarlık olarak ihtiyaçlı özellikle kız çocukları için burs sağlayabilir miyiz? Mahallemizde üretim adına evleri bir anlamda işyeri olarak düşünüp ev kadınlarının aile ekonomisine katkı sağlayacak turistik eşya, el sanatları gibi çalışma yaptırabilir miyiz? Bunlar şimdi aklıma gelenler.

Ben, Hülya Dokur olarak dağımda çoban olurum. Köyümde çiftçi olurum, Artvin’de esnaf, pazarcı olurum, Mahallemde muhtar olurum.

Değerli Artvin Halkı, Yeninmahalle sakinleri; ”Türkiye aynı anda dört mevsimi yaşayabilen, 3 tarafı denizlerle çevrili, cennete yetişen ne varsa topraklarında yetişen muhteşem bir ülkedir. İnsanları, hele de kadınları dünyanın en çalışkan, en üretken kadınıdır. Dünyanın en güzel, en şefkatli annesidir. Türk anası Türk Kadını hayatın her aşamasında yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı’nda aş olmuştur, mermi üreten fabrika işçisi olmuştur. Erzurum Tabyalarında Cephede Nene Hatun, Şavşat Yavuzköy’de Çiçek Nene, Kara Fatma olmuştur.

Meydanlarda Hailde Edip Adıvar olmuştur, Mustafa Kemal’i dünyaya getiren, büyüten, yetiştiren Zübeyde Ana olmuştur. Türk Kadınından muhtarda olur, Milletvekili de Bakan da, pilot, doktor, mühendis, mimar, iş kadını cumhurbaşkanı da, gözyaşlarını yüreğine akıtır, vatan sağ olsun der şehit anası da olur. olur. Çünkü Atatürk bir sözünde der ki; “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.”

Eğer Yenimahalle halkı muhtarlık seçiminde beni seçerlerse en çok çalışan, fikir üreten muhtarlık Yenimahalle muhtarlığı olacak. Elbette ki bugüne kadar mahallemize hizmet eden muhtarlarımıza emeklerinden, hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Seçildiğim takdirde yapılan çalışmaların üstüne yeni çalışmalar koymak ve mahallemize en güzel şekilde hizmet edeceğime söz veriyorum.” dedi.

Share
501 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?