logo

“Hukuk, Demokrasi ve Çevre Mitingi” Yapıldı

Artvin’de Artvin Barosu tarafından organize edilen “Hukuk Demokrasi ve Çevre Mitingi” yapıldı. Mitinge Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Birçok ilin Barolar Birliği Başkanları katıldılar.

Artvin Çok Katlı Otopark önünde yapılan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın konuşmacı olarak katıldığı mitinge aralarında İzmir, Trabzon, Erzurum, Kars,Kocaeli, Amasya Diyarbakır Bartın, Karabük Şanlıurfa, Bursa, Çankırı, Çorum, Sinop Baro Başkanlarının da bulunduğu 32 baro başkanı olmak üzere 40 baro temsilcisi ve yaklaşık 3 bin civarında vatandaş katıldı.

 

“Biz İlgilileri Ve Devleti Hukuka Uymaya Çağırıyoruz”

 

Mitingin açılış konuşmasını yapan Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal  “Cerattepe desteği için hukuk ve çevre toplantımıza katıldığınız için herkese teşekkür ediyorum. Artvin’e salonların yetmeyeceğini bildiğimiz için, Artvinliye, bu direnişe ancak sokaklar caddeler yeter diyerek bu mitingimizi açık havada yaptık.  Artvin bu direnişiyle Türkiye’ye örnek oluyor. Biz Artvinliler olarak demokrasiye ve ülkemize bağlılığımızdan kimsenin şüphesinin olmadığını biliyoruz. En az suç işlenen il Artvin’dir. Biz Artvinliler olarak hukuka saygılı insanlar olarak; devletimizi, ilgilileri hukuka çağırıyoruz. Türk Milleti adına karar veren mahkemelerin kararlarına uymaya çağırıyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Cerattepe için mahkeme iptal kararı var. Bu çerçevede diyoruz ki bu karara uyun. Devlet diyor ki ben uyman. Bu ne kötü bir haldir. Hukuk devletinin varlığından söz edilebilir mi? Biz ilgilileri ve devleti hukuka uymaya çağırıyoruz. Demokrasi ve hukuk mücadelemiz için baro başkanlarımızı çağırdık destek verdiler.  Bu destekleri için teşekkür ediyorum. Biz hukuk içinde kalarak, Cerattepe geçilmeyecek Artvin yenilmeyecek diyoruz. Bunu bilmeleri lazım. Türk milletine sövenlere o sözü yedirteceğiz. Bunu da Artvin’den yapacağız. Bu sözü yedirtmek için 81 ile Artvin’den sesleniyoruz. Bizim hukuktan başka dayanacağımız, Allah’tan baka yardım bekleyeceğimiz hiç bir güç yoktur. Cerattepe davasında iptal kararı veren hakim ve yargıçları bundukları yerden sürdüler . Ama Artvin halkının kalbinden kimse sökemez. Helal olsun  böyle yargıçlara. Helal olsun bağımsız yargıya” diye konuştu.

 

Bu davada bir satırlık dilekçe yeter, buda ‘Artvin istemiyor’

 

Mitingde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Cerattepe davasında bir sürü hukuki açıklama yapılıp sayfalarca dilekçeler yazılabileceğini ancak. Bu davada bir satırlık dilekçe yeter. Buda ‘Artvin istemiyor’.

 

Hangi siyasi düşünceden olursanız olun, hangi mezhepten, hangi inançtan olursanız olun, aynı suyu kullanmıyor muyuz, aynı havayı teneffüs etmiyor muyuz, aynı topraktan fışkıran zeytini yemiyor muyuz?” dedi.

 

Biz Artvin’den Vaz Geçmiyoruz

 

ÇED Raporunun iptali davasında ki ana fikrin bilirkişi raporuna ya Artvin’in yada madenin tercih edilmesi olduğunu hatırlatan Feyzioğlu ” Ya madeni çıkaracaksınız ya da ya da Artvin’i. Maden çıkaracaksanız Artvin’den vazgeçeceksiniz. Rapor bunu söylüyor. Bilim bunu söylüyor. 12 yıl sürecek maden rezervi için Artvin’den vazgeçeceksiniz diyor. Dolayısıyla bu kararı verecek olan ne hâkimlerdir. Ne Ankara’da ki bir takım kişilerdir. Nede İstanbul’da ki sermaye sahipleridir. Artvin’den vazgeçip geçmemeye karar verecek olan Artvinlilerdir. Artvinli Artvin’den vaz geçecek istiyor mu? Biz Artvin’den vaz geçmiyoruz” diye konuştu.

 

Feyzioğlu bunu hukuki zemine kamu yararı olarak oturtulabileceğini, kamunun da Artvin halkı olduğunu ifade ederek kamunun Artvin’de temiz su, temiz hava, Artvin’de yeşil istediğini dile getirerek kararın millet adına bu istekler çevresinde verildiğini söyledi.

32 Baro Başkanı ve 40’a yakın baro temsilcisiyle Artvin’de olduklarını vurgulayan Feyzioğlu

” Ortak bir tarihten geliyoruz. Birlikte başardık. Birlikte acı çektik. Çanakkale’de birlikte başardık.  Kurtuluş Savaşı’nda birlikte başardık. Şimdi birlikte parlak bir geleceği inşa etmek istiyoruz. Biz evvel ki günkü, bugün ki yanlışlardan ders almak, doğruları öğrenmek geleceği hep birlikte bir kocaman bir Biz olarak inşa etmek istiyoruz.

Biz Türkiye’nin birleştirici lisanını konuşan, hukukun üstülüğü diyen demokrasi diyen, insan hakları diyen barolar olarak 79 baroyu temsilen Türkiye Barolar Birliği olarak 90 bin avukatı temsilen buraya geldik ve dedik ki; ‘ Biz Bir Büyük Biziz’ ” ifadelerine yer verdi.

 

Feyzioğlu Terörü Lanetledi

 

Feyzioğlu son günlerde ülkemizde yaşanan terör oylarına değinerek bu terör olaylarını lanetleyerek şunları söyledi.

 

“Suruç’ta ki gencecik evlatlarımızın katlini en ağır şekilde lanetliyorum. Onların hangi  siyasi düşünceden olduğu hiç umurumda değil . Ellerine silah almadılarsa, ellerine oyuncak aldılarsa. Bir düşünün bizim evlatlarımız onlar. Sizinde evlatlarınız olabilir. Adıyaman’da birimizin burnu kanamasın diye yolda mayın taraması yapan, Başçavuşumuzun Şehit edilmesini de aynı şiddetle lanetliyorum. Ceylanpınar’da haince şehir edilen polislerimizi rahmetle anıyorum. Yapanları lanetliyorum. Şiddete karşı çıkan barıştan yana olan herkesi de aynı kuvvetle sarıyoruz, sarmalıyoruz, kucaklıyoruz. İşte bu yüzden bugün buradayız biz bugün hepimiz Artvin’iz Artvinliyiz”

Allah’tan başka korkacak, milletten başka hesap verecek kimselerinin olmadığını ifade eden Feyzioğlu her daim Artvin halkının yanında olduklarını kaydetti. Feyzioğlu ” Artvin Türkiye’nin gururdur. Türkiye Artvin’le gurur duyuyor ” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Miting de İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’da bir konuşma yaparak Artvin’de Cerattepe’de madene karşı yürütülen mücadelede her daim Artvin halkının yanında olduklarını ifade etti.

 

Konuşmaların ardından Feyzioğlu  tek tek baro başkanlarını ve temsilcilerini platforma davet ederek vatandaşları selamladıktan sonra miting alanından ayrıldı.

 

Miting esnasında havanın aşırı sıcak olması nedeniyle bir kişi fenalaşınca 112 Acil Servis ekiplerince anında müdahale edildi.

Emniyet güçleri de miting alanına giren kişilerin üzerini arayarak çevrede geniş  güvenlik önlemleri alırken miting sonra vatandaşlar horon oynadıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Ç.P.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?