logo

HOPAPORT TANAP Projesinde Lojistik Üs Oldu

Azerbaycan’dan çıkan doğalgazı Avrupa pazarına ulaştıracak TANAP projesinin Türkiye durağındaki çalışmalar ara vermeden devam ediyor.

Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesinin kara kesimi boru hattı inşaatını gerçekleştirecek firmalar geçtiğimiz yıl belirlenmişti.. Bu yıl Mart ayında başlayan inşaat çalışmaların ilk durağı Posof İlçesi Türkgözü köyü oldu. Posof Türkgözünden Erzurum’un Aşkale İlçesine kadar olan 375 Km’lik güzergâhın borularını Fernas İnşaat A.Ş. üstlenmişti.

Azerbaycan’daki Şahdeniz II sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) kara kesimi boru hattı inşaatını gerçekleştiren firmada çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

TANAP’tan yapılan açıklamaya göre, TANAP tarafından açılan 56 inç Kara Kesimi Lot 1, Lot 2, Lot 3 boru hattı inşaat ihalesi sonucunda, Lot 1 için Fernas İnşaat, Lot 2 için Sicim-Yüksel-Akkord ortaklığı ve Lot 3 için Tekfen Holding’in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ile sözleşme imzalamıştı.

Tekfen Holding’in KAP’a yaptığı açıklamaya göre de, Tekfen İnşaat 509 kilometre uzunluğundaki Lot 3′ün inşaatını 565 milyon dolar bedel karşılığı 36 ayda tamamlamak koşulu ile yapmak için anlaşma imzaladı.

TANAP, Türkiye’nin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 21 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak.

TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışının 2018′de başlaması ve başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedefleniyor.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biri olduğu açıklandı. Tarihten gelen kardeşlik bağlarını ‘İki Devlet Tek Millet’ ülküsüyle perçinleyerek sürdüren iki ülke için büyük öneme sahip TANAP Projesi, dünya enerji piyasalarında da ses getirecek dev bir proje olarak değerlendiriliyor.
HOPAPORT TANAP PROJESİNDE LOJİSTİK ÜS

TANAP projesi kapsamında iş güvenliği ve işçi sağlığı konularında ulusal ve uluslararası yeterlik alan HOPAPORT,  TANAP Projesine ev sahipliği yapacak.  TANAP projesi kapsamında Posof Türkgözünden Erzurum’un Aşkale İlçesine kadar olan 375 Km’lik güzergâha döşenecek borularda HOPAPORT üzerinden çalışma yapılan şantiyelere gönderilmeye devam ediyor. Proje kapsamında 4. parti boruları getiren M/V Ahmet ÖNEL isimli gemide 243 adet boruyla HOPAPORT’a gelerek liman sahasına borularını boşaltmasını tamamlayarak HOPAPORT’ tan ayrıldı..

Projeye önemli bir ayağında Lojistik üs görevini üstlenen HOPAPORT’ta gerek boşaltma ve gerekse boruların Erzurum’da bulunan şantiye sahalarına taşınmasında planlanan program doğrultusunda çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de çalışmaların her aşamasını yakından takip ederek çalışmaların program dâhilinde devam etmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstermeyi sürdüreceklerini açıkladı.

Proje kapsamında önümüzdeki günlerde de doğalgaz Boru Hattında kullanılacak boruların HOPAPORT’a getirilmesine devam edilecek.

 

Etiketler: » » »
Share
1303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?