logo

HOPAPORT İş Hacminde Rekor Kırdı

HOPAPORT Temmuz Ayında 122 Bin Ton Yük Elleçlemesi Yaptı Ve Bugüne Kadar En Yüksek İş Hacmini Yakalayarak Rekor Kırdı

HOPAPORT Genel Müdürü Özer “İran Transit Taşımacılığına Hazırız”

 

Karadeniz Bölgesinin gerek makine parkı, gerek açık ve kapalı depolama alanı ve gerekse Tank, Tahıl ve Çimento terminallerini kendi bünyesinde barındıran önemli limanları arasında yerini alan HOPAPORT geçtiğimiz ayki yük elleçlemesi ile bugüne kadar en yüksek rakamı gerçekleştirdi.

HOPAPORT’ta Temmuz ayı içinde 122.689 ton yük elleçlendi. Her geçen ay yük türünü çeşitlendirerek artırmayı başaran HOPAPORT’ta uzun yıllar sonrası ilk defa kömür elleçlemesi düşük kaldı.

Yoğun satış ve pazarlama çalışmaları ile limana gelmeye başlayan mısır, buğday, mısır kepeği ve küspe gibi tahıl ürünleri ile beraber çelik boru,  demir çelik ürünleri, kireç, çimento, kömür, bakır konsantresi elleçlenen ürünler arasında bulunuyor.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, HOPAPORT bünyesinde yeni projeleri hayata geçirmek için çalışmalara ara vermeden devam edildiğini, HOPAPORT bünyesinde yapılan çalışmalarında her geçen gün meyvesini vermeye başladığını ifade ederek, hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerini söyledi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, “Hopa Limanı’nda en son Kasım 2012 tarihinde aylık 114.000 ton yük elleçlenerek en yüksek işlem hacmi gerçekleşmişti. 2015 yılı Temmuz ayında HOPAPORT’ta bir aylık süre içinde 122.689 ton yük elleçleyerek bu rakamı geçmiş olduk.

Biz HOPAPORT’un bulunduğu konum gereği bölgenin stratejik öneme sahip bir limanı olduğunu her fırsatta söyledik. Barajlar ve HES’ler, bölgemizde çıkartılan ve limanımızdan nakli yapılan bakır madeni, Doğu Anadolu ve Doğu’da tarımsal yatırımlara verdiği destek hep ülkemizin yarınlarına yönelik verilen hizmetler kapsamında değerlendirilmelidir.

İran Transit Taşımacılığına Hazırız

HOPAPORT olarak İran’la yapılacak ticaretin önünü açacak gelişmelerin yaşanmasından memnuniyet duyuyoruz. Bizler tüm departmanlarımızla, saha da çalışan personelimizle, 18.220 m2 kapalı, 102.462 m2 açık alanımızla, 10.000 ton kapasiteli tahıl terminalimizle, 38.000 m3 kapasiteli tank terminalimizle, 8.300 m3 kapasiteli çimento terminalimizle, her türlü yükü elleçlemeye uygun makine parkımızla ve tecrübeli personelimizle İran Transit taşımacılığına hazır bir HOPAPORT vardır.

İran’la geçmişten bugüne var olan iyi ilişkilerimizi önümüzdeki dönemde daha da artırarak geliştireceğiz. Özellikle Cankurtaran Tünelinin yakın bir zamanda açılmasıyla birlikte Hopa-İran arası daha da yakınlaşacaktır.

DEİK Türk-İran İş Konseyi geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 13,7 Milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı ve 2 yıl içinde yapılan ve yapılacak anlaşmalar ile bu rakamın 30 milyar dolara ulaşabileceğini açıkladı. Doğu Karadeniz Limanları olarak gerek Trabzon, gerek Rize ve gerekse Hopa Limanı yapacakları makul ve mantıklı girişimler ile bu pazardan pay almalılardır. Bizlerde HOPAPORT olarak her türlü imkânı bu Pazar için ulusal ve uluslararası iş dünyasının hizmetine açmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Share
572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?