logo

24 Ağustos 2018

Hopa’daki Sel Felaketi Unutulmadı

Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, “ 24.08.2015 tarihinde Yaşanan Sel Felaketi “3.Yıl Dönümünde Unutulmaması Temennisiyle Taziye Mesaj Yayımladı.

Mesajında Canpolat, “24 Ağustos 2015 yılında, İlçemizde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bir daha böyle felaketlerin ve acının ülkemizde ve ilçemizde yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

Kaymakam Canpolat, “ Sel felaketleri önlem alınmadığı zaman ciddi can ve mal kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle doğal afetlerle mücadelede, Evin zemini yükseltilmedikçe ve güçlendirilmedikçe dere yatağına bina yapmaktan kaçınmalı, .Çevredeki yeşil alanlar korunarak ve artırılarak erozyon ve sel önlenmelidir. Sel tehlikesi bulunan eğimli yamaçlarda teraslama ağaçlandırma yapılmalıdır. Çukur alanlarda binaların bodrum katlarına su basma tehlikesi yüksek olduğundan bu tür yerlerde bodrum yapılmamalı, su basman kotu yüksek tutulmalıdır. Konutlar diğer afetlerde olduğu gibi sele karşı da sigortalatılmalıdır ve bunun yanında tüm tedbirler alınmalıdır.

İlçemizde yaşanan sel felaketi sonrasında hükümet ve devletimiz bütün imkanlarıyla ilçemizde özellikle dere ıslahı hususunda büyük çalışmalar yapmış olup yatırımlar ilçe merkezi, köyler inde halen devam etmektedir.

Bu vesileyle, selde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet kederli ailelerine ve zarar gören bütün vatandaşlarımıza sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi. Ayrıca, hayatını kaybeden kardeşlerimiz için Cuma namazı öncesinde mevlidi şerif okutuldu. Bir daha benzeri felaketler yaşamamamızı Cenab-ı Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?