logo

reklam
31 Ağustos 2015

Hopa’da Yaralar Sarılmaya Çalışılıyor

Sel ve heyelanın ardından yaralarının sarılması için 862 personel, 282 iş makinesi ve 2 helikopter ile çalışmalarımıza devam diyoruz.

Çöp ve moloz yığınlarının biriktiği Karadeniz Sahil Yolu’nun Hopa girişinde, Karayolları Genel Müdürlüğü ve çevre illerden gelen belediye ekiplerince temizleme çalışması devam ediyor.
Sel ve heyelan sonrası 862 personel, 282 iş makinesi ve 2 helikopter görevlendirildi. Türk Kızılay’ı bölgeye 85 bin 171 litre su, bin gıda kolisi, bin 800 paket kavurma, 650 kumanya, 980 acil beslenme kiti sevkiyatı yaptı. Bunlardan 24 bin 947 litre su, 650 kumanya ve 200 gıda kolisinin dağıtımı tamamlandı.

Bölgede 4 yemek çadırı kuran Kızılay ekipleri sıcak yemek, su ve gıda dağıtımını sürdürüyor.
Selde kaybolan Talha Su’nun aranmasına Hopa Deresi, Necla Kakşi (17) ve Melek Kakşi’nin (35) aranmasına ise Sugören ve Yeşilköy civarlarında devam ediliyor. Arama çalışmalarına JAK’tan 20, AFAD’ dan 35 ve Sahil Güvenlikten 10 personel katılıyor. Balık adamlar dalış yaparak, Karadeniz sahilini su altından taramayı sürdürüyor.
Öte yandan, Orta Hopa, Cumhuriyet ve Sanayi caddeleri dışındaki bölgeye su verilmeye başlandı. Elektrik dağıtım şebekelerinin hasarlı bölümü devre dışı bırakılarak diğer bölgelere enerji dağıtımı yapılıyor. Molozların temizlenmesinin ardından diğer bölgelere de elektrik dağıtımı kontrollü sağlanacak.

Köylerde ise 10 bölgeye elektrik verilirken 7 köyün enerjisinin bağlanması için çalışmalar sürüyor. Hasar tespit ekibi, Hopa’da yüzde 50 oranında hasar çalışmasını tamamladı. Yapılan çalışmada 3 evin yıkıldığı tespit edildi, 41 konuta ise “oturulamaz” raporu verildi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, toplam 266 afetzedenin 14 milyon 415 bin 50 lira zararı olduğu belirlendi.

Artvin Valiliğince yapılan çalışmalarda sel ve heyelan nedeniyle 9 psikolog bölgede psikolojik destek sağlıyor. Ev ve iş yerlerini ziyaret eden görevliler, psikososyal destek veriyor.

Afette yakınını kaybedenlere taziye ve psikolojik destek ziyaretleri de gerçekleştiriliyor.

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
732 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?