logo

Hopa’da Kurtuluş Bayramı Şenliği

Hopa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü törenle kutlandı.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

İlk tören Hopa belediye parkındaki Atatürk anıtı önünde yapıldı. Saat 09.15‘te Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Garnizon komutanı vekili Ütğm. Rüstem Altuntaş ve Belediye başkanı Nedim Cihan Atatürk anıtına Çelenk koydular. Çelenkler konulduktan sonra 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından istiklal marşı okunarak göndere bayrak çekildi. Törenlere tüm daire amirleri Hopa’nın gazileri özel hazırlanmış gazi kıyafetleriyle Sakarya’dan gelen Türkiye Çanakkale ve İstiklal Savaşları Şehit ve Gazi Yakınları dernek başkanı ve gazileri katıldılar.

Saat 10.00 da törenlere Cumhuriyet alanında devam edildi. Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Garnizon komutanı Piyade Üsteğmen Faruk Polat ve Belediye başkanı Nedim Cihan tören alanındaki halkın, öğrenci grupların ve askeri birliklerin bayramını kutladılar. Daha sonra Yavuz Selim Ortaokulu Nilda Zeytin yönetiminde İstiklal Marşı okunarak göndere bayrak çekildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hopa Belediye başkanı Nedim Cihan yaptı. Başkan Cihan konuşmasında.“Hopa’ mızın kurtuluşunun 97. Yıl dönümü bir kez daha büyük bir sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarının biride bundan tam 97 yıl önce Hopa’ mızda yazılmıştır. Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu ve bağlılığı, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan 97 yıl önce 14 Mart 1918’ de Hopa’ mızda tezahür etmiştir. Bu kutlamalar hemen hemen ülkemizin her ilinde gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan bu kutlamaları yaparken tarihinin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. O gün bizlere bu acıları yaşatan küresel güçler geçen 97 yıllık süre zarfında da boş durmamış, insanlarımızın huzurunu bozmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle bizi birbirimize düşürmek için uğraşmış, güçsüz düşürmek, dünya sahnesinden silebilmek için çaba sarf etmişlerdir. Bu önemli günlerimizi ah vah ederek değil, dersler çıkararak yad etmeli, kutlamalıyız. Bizler o kötü günleri hayal dahi etmek istemeyiz. O halde top yekün güçlü olmak zorundayız. Birbirimize kenetlenmek, ülkemizi güçlü, insanımızı mutlu, yarına güvenle bakabilen bireyler haline getirmeliyiz. Yarınlar için çalışmalıyız, üretmeliyiz. Geçmişimizden dersler alarak, gençlerimizi eğitmeli, yenidünya ya çok daha iyi hazırlamalıyız. Zira bilindiği gibi artık savaşlar bilgi, güç ve ekonomi üzerinden yapılmaktadır. Kendi gücümüzün, potansiyelimizin, dünya da hiçbir millete nasip olmayan vatan millet sevgimizin farkında olmalıyız. Dünyanın gözbebeğinin Türkiye, Türkiye’ nin gözbebeğinin ise Hopa olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İlçemiz, belirttiğim gibi tarihi derinliği olan bir vatan parçasıdır. Ülkemiz ve ilçemiz için son derece anlamlı olan bu günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, Hopa’ da ve il dışında bulunan tüm Hopa’ lı hemşerilerimizin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum,” dedi.

Bu konuşmanın ardından Türkiye Çanakkale ve İstiklal Savaşları Şehit ve Gazi Yakınları Dernek Genel başkanı Fehmi Tantan bir konuşma yaptı. Tantan konuşmasında şunları söyledi: Sayın Kaymakamımız, Değerli Belediye Başkanımız, Sayın Garnizon Komutanımız, Sayın Protokol mensupları ve Sevgili Hopalı Hemşehrilerim. Hepiniz Hopa’ nın düşman işgalinden kurtuluşlu için düzenlenen Kurtuluş Bayramına hoşgeldiniz. Hepinizin bayramı kutlu olsun. Bu bayram bir dirilişin bayramıdır. Bu gün bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür. Bu gün geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günüdür. İnsan hafızasıyla insandır. Tarih, bir milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır. 14 Mart Kurtuluş Bayramı, tarihi hafızamızı yenilememizi tarihin aynasından bu güne bakmamızı sağlayan bir gündür, ne yazık ki tarihini bilmeyenlerin coğrafyalarınıda başkaları çizer, bunun için tarihimizi iyi okumak zorundayız. Birimiz diyerimizi dışlamadan, birimizin inancı kültürü, değer yargısı ötekini yok etmeden, sevgi, saygı ve hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyalarımızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada bu değerlerle bir et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. Bu millet geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır. İşte bu nedenle Hopa ‘ mızın Düşman işgalinden kurtuluşunun 97. ci yılını hep birlikte yeniden kutluyoruz. 1917 ‘ nin son aylarında Doğu Karadeniz bölgesinin Rus işgaliyle başlayşıp Trabzon’ un Of ilçesinden Sürmeneli Of müftüsü Kamil Efendinin Gönüllü Kuvva – yı Milliye mensuplarından oluşan tüm Karadeniz’ i kapsayan hatta Of Kaymakamının da katılımıyla bir tabur oluşarak Ruslara karşı verdikleri mücadele sonucu Doğu Karadeniz bölgesinde 514 şehit vermiş fakat Ruslara 13800 zaiat verdirmiştir. Karadeniz halkı öyle bir vatan perverdir ki Toprak vermez, Vatan vermez, Ser vermez bu itibarla bizler büyük Önder Atatürk’ ün bizlere emanet ettiği Vatanımızın bütünlüğünü korumak için birlik ve beraberlik içinde bulunmalıyız. Onun çizdiği yoldan ilerleyerek ve onun değerlerine sahip çıkarak bize yakışanı yapmalıyız bütün Hopa Halkının Kurtuluş Gününü canı gönülden kutlayarak bu coşkuyu yaşamalarını temenni ederim” dedi. Tantan Hopa’nın Kurtuluş gününe atfen yazmış olduğu ATALARIMIZIN İZİNDEYİZ şiirini okuyarak törene katılan herkes tarafından coşkuyla alkışlandı.

Bu konuşmanın ardından İlk ve Orta Okulu öğrencileri tarafından günün anlamı ile ilgili şiirler okudular. İlçe genelinde yapılan kurtuluş konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Hopa Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Hopa Sugören ilk ortaokulu ve Yavuzselim orta okulu Folklor ekipleri gösteri yapmaları ardından tören sona erdi.

Hayati Akbaş / Hopa

Share
1116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?