logo

Hopa’da Kömür Tozu Kirliliği Bitecek mi?

HOPAPORT’ta gemi tahliyesi sırasında oluşan kömür tozu kirliğinin asgariye indirilmesi ve çözüm önerilerini değerlendirme toplantısı düzenledi.

HOPAPORT kendi bünyesinde yatırım ve belgelendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda komple liman sahasında yangın söndürme ve sulama sistemlerini ciddi bir maliyetle yeniledi. Bunun yanında çevreye duyarlı girişimleri kapsamında bir dizi tedbir alan HOPAPORT, aldığı tedbirleri anlatmak ve ilgili tarafların yeni önerileri de dinlemek üzere Liman toplantı salonunda bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Liman Başkanı Selahattin Erdemir, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet İskender, Artvin İl çevre Müdürü Murat Çavunt, HOPAPORT Lojistik Danışmanı Atilla Yıldıztekin, HOPAPORT’tan İK Müdürü Turan Kılıç, Teknik Müdür Hamdi Şeheri, Operasyon Amiri Mustafa Ahmetoğlu, Operasyon Amiri Mustafa Türüdoğlu, İSG Uzmanı Emine Gümüşkaya, Liman Çevre Danışman Firması Yeşil-Çev. Danışmanlık sorumlusu Sezgin Karabacak ve Emel Öztürk, TSO Y.K. Üyesi Gökhan Bıyıklı, Kömür Firması temsilcileri Akkömür’den Gürkan Kalkan, Isı kömürden Ercan Lakerta, Safi Kömür’ den Gürkan Birasa, S.S. Motorlu Taşıyıcılar Koop. Temsilcileri Turan Altınkaya ve Ökten Yılmaz, Ciner Taşımacılık sahibi Kadir Ciner katıldılar.

HOPAPORT İnsan Kaynakları Müdürü Turan Kılıç HOPAPORT olarak konunun hassasiyetinden dolayı bu toplantıyı organize ettiklerini ve Hopa Limanı olarak düzenli olarak sorunun çözümüne yönelik girişimlerde bulunulduğunu belirterek, Kömür boşaltma sırasında kullanılan bunkerlerin ciddi harcamalar yapılarak kömür tozunu hapseden pulvarize sistemlerinin kurulduğunu, vinç operatörlerinin konunun hassasiyeti üzerine düzenli eğitimlerden geçirdiklerini ifade ederek, önceki yıllara oranla bu sorunu asgariye ye düşürme anlamında çalıştıklarını ifade etti.

Yapılan toplantı sonunda bir dizi çözüm önerileri değerlendirildi ve gerek HOPAPORT, gerek kömür firmalarının azami hassasiyet göstermeleri ortak noktasında birleşildi.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “liman sahalarında bu tür operasyonlar işin gereği yapılmak zorundadır. Önemli olan bunun en minimum noktaya indirilmesidir. Biz HOPAPORT olarak insan sağlığına azami önemi veren bir firmayız. Tüm personelimizi ve özellikle vinç operatörlerimizi ve liman saha çalışanlarımızı bu noktada düzenli eğitimden geçirmekteyiz. Buna paralel çevreye de önem veriyor ve bir dizi tedbiri aldık ve almaya devam ediyoruz. Ancak bölgemize has kalas denen rüzgârlı dönemlerde yaşanan bu sıkıntıyı asgariye indirme noktasında bu toplantıdan çıkan önerileri de kendi sorumluluğumuz kapsamında azami derece de hayata geçireceğiz.

Biz HOPAPORT olarak Green Port (Yeşil Liman) sertifikası alma çalışmamızda sona geldik. Bu toplantıda değerli düşünceleri ile çözüme katkı sunan tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ümit ediyoruz ki bu toplantıdan sonra sonuçlar değerlendirildiğinde çözüm yolunda ciddi adımlar atılmış olacaktır” değerlendirmesi yaptı.

Share
520 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?